kuyruksokumu.gen.tr https://www.kuyruksokumu.gen.tr Kuyruk Sokumu Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kuyruksokumu.gen.tr Wed, 08 Mar 2017 00:00:00 +0000 Wed, 22 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Doğum Sonrası Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/dogum-sonrasi-kuyruk-sokumu-agrisi.html Sat, 27 Oct 2018 23:54:07 +0000 Doğum sonrası kuyruk sokumu ağrısı, daha çok incinme, yaralanma ve zorlanma gibi nedenlere bağlı olarak kuyruk sokumu ağrısı yaşanabilir. Bunların harici özellikle normal doğumun zor yapılması da kuyruk sokumu ağ Doğum sonrası kuyruk sokumu ağrısı, daha çok incinme, yaralanma ve zorlanma gibi nedenlere bağlı olarak kuyruk sokumu ağrısı yaşanabilir. Bunların harici özellikle normal doğumun zor yapılması da kuyruk sokumu ağrısı nedenlerindendir. Kuyruk sokumu ağrısı bazen de ciddi bir hastalığın habercisi olarak gelişebilir. Bu ciddi hastalıklar kemik kanseri, omurga sinirlerinin sıkışması ya da kemik çıkıntısı olabilir. Kuyruk sokumu kemiği oldukça ufak bir yapıya sahiptir. Ancak vücudun ideal şekilde durması, sırt kemiğiyle ilişkili olan yapının sabit kalması, lif bağlarının kuvvetli olması, kalça arasındaki yük ve baskının dağılmasını sağlamak gibi pek çok fonksiyonu bulunmaktadır.

Doğum sonrası kuyruk sokumu ağrısı nedenleri

Normal doğum sırasında doğum kanalında ilerleyen bebeğin baş kısmı annenin kuyruk sokumu kemiğine baskı uygulayabilir. Bu baskı nedeniyle kuyruk sokumu ve kuyruk sokumuyla ilişkili yapılarda hasar meydana gelebilir. Doğum sonrası bu nedenden dolayı kuyruk sokumunda ciddi ağrı hissi oluşabilir. Doğum anında bebeğin yaptığı baskı nedeniyle kuyruk sokumu kemiğinde kırık oluşabilir. Anne doğum sonrasında bu hasarlar nedeniyle otururken, yürürken ciddi anlamda ağrı yaşayabilir.

Doğum sonrası kuyruk sokumu ağrısı özellikleri nelerdir

 • Yaşanan ağrı pozisyon değişikliklerinde, hareket anında daha belirgin olur.
 • Bölgeye dokunulduğunda ya da elle baskı uygulandığında ağrı şiddetlenir.
 • Anne kabızlık yaşıyorsa doğum sonrası kuyruk sokumu ağrısı artar. Kabızlık geçtiğinde ağrı daha hafif seyreder.

Doğum sonrası kuyruk sokumu ağrısı tedavisi

Doğum sonrası kuyruk sokumu ağrısı tedavisi için öncelikli olarak ağrıya neden olan hasar araştırılarak tedavi edilmelidir. Aksi halde uygulanan tedavilerde tam anlamıyla bir çözüm sağlanamaz. Ağrı kesicilerin kullanılması hastayı bir süreliğine rahatlatabilir. Ağrı başlandığında bölgeye soğuk, ardından sıcak uygulamak rahatlatıcı olur. Uzun süre hareketsiz oturmaktan kaçınılmalıdır. Bu şekilde kuyruk sokumunu olan baskı azaltılarak ağrı hissi azaltılabilir. Bunların haricinde germe hareketleri, fizik tedavi etkili olabilir.

]]>
Kuyruk Sokumu Eğilmesi https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-egilmesi.html Sun, 28 Oct 2018 00:26:42 +0000 Kuyruk sokumu eğilmesi, oturuş bozukluğu başta olmak üzere birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu eğriliği başlangıçta sadece ağrı gibi şikayetlere yol açsa da ilerleyen za Kuyruk sokumu eğilmesi, oturuş bozukluğu başta olmak üzere birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu eğriliği başlangıçta sadece ağrı gibi şikayetlere yol açsa da ilerleyen zamanlarda kişide sakatlığa yol açabilir. İlerleyen kuyruk sokumu eğriliğinde hasta bazı hareketleri yapmakta güçlük yaşar, bazı durumlarda ise hastanın hareket etmesi bile engellenebilir. Yetişkin hastalığı olarak bilinse de çocuk ve bebeklerde de kuyruk sokumu eğriliği görülebilir. Bazı durumlarda doğuştan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Kuyruk sokumu eğriliği yaşanan kemik vücutta küçük yapıda bir kemiktir. Bu kemik otururken, kalkarken, normal duruşlarda kalçaya binen yükü dağıtmakla görevlidir. Bunun harici başka fonksiyonları da bulunan bir kemiktir.

Kuyruk sokumu eğilmesi neden olur

Kuyruk sokumu eğilmesi bölgeye alınan bir darbe, trafik kazası, iş kazası gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Ağır aktivite gerektiren işlerde çalışan kişilerde sık karşılaşılan bir sorundur. Ayrıca normal doğumu zorlu olan kişilerde de kuyruk sokumu eğilmesi görülebilir. Bunların haricinde devamlı oturan ve yanlış oturma pozisyonunda da kuyruk sokumu eğriliği görülebilir. Aşırı kilolu olanlarda vücut ağırlığının fazlalığı kuyruk sokumu eğriliğine neden olabilir.

Kuyruk sokumu eğriliği tedavisi nasıl yapılır

Kuyruk sokumu eğilmesi tedavisinde ilaç ya da fiziksel tedaviyle başarı sağlanamaz. Genelde şikayeti fazla olan kişilerde ameliyat yöntemi tercih edilerek eğrilik düzeltilir. Ameliyat sonrası hasta birkaç gün dinlenme süresi yaşadıktan sonra günlük yaşantısına dönebilir. Ameliyat yapılabilmesi için kuyruk sokumu eğriliği şiddeti de önemlidir. Ameliyat için en uygun kararı doktor verecektir.

]]>
Kuyruk Sokumu Ağrısı Egzersizleri https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-agrisi-egzersizleri.html Sun, 28 Oct 2018 20:28:50 +0000 Kuyruk Sokumu Ağrısı Egzersizleri; Kuyruk sokumu ağrısını hafifletmek için yapılan egzersizlerdir. Genellikle bayanların daha sık yaşamakta olduğu bir ağrıdır. Kuyruk sokumu ağrısına koksigodini de denilmektedir. Kalçanın Kuyruk Sokumu Ağrısı Egzersizleri; Kuyruk sokumu ağrısını hafifletmek için yapılan egzersizlerdir. Genellikle bayanların daha sık yaşamakta olduğu bir ağrıdır. Kuyruk sokumu ağrısına koksigodini de denilmektedir. Kalçanın üzerine düşmeden veya kuyruk sokumuna direk darbe sonucunda uç kısımdaki kemiklerde kırılma, çatlama sonucunda oluşan ağrılara ilaç ve enjeksiyon tedavilerinin yanı sıra yapılacak olan egzersizler kuyruk sokumundaki kasların gelişmesini sağlayarak spazm oluşumunu önlemektedir. Böylece kişinin ağrıları hafifleyecektir.

 Kuyruk Sokumu Ağrılarında Hamile Egzersizleri; Hamile bayanlarında kuyruk sokumu ağrılarından oldukça şikayet ettiğine tanık olmuşsunuzdur. Hamilelerin kuyruk ağrısı için olan egzersizleri düzenli olarak yaptıklarında ağrı hafiflemekte hatta kaybolmaktadır. 
 • Hamilelerin otururken kalçasının üzerine oturmamalı biraz öne doğru oturarak boşluk bırakmalıdır. Simit yastık üzerine oturarak kalçanın arka kısmındaki kasları gererek beşe kadar saymalı ve serbest bırakmalıdır.
 • Kalça kaslarını çalıştırarak kuyruk sokumundaki sıkışan sinirleri rahatlatabilmektedir. Bunun için pilates topunu duvara dayayın ve topun önüne iki arası açık blok yerleştirin topa sırtınızı yaslayarak ve blok arasındaki boşluk kuyruk sokumunuza gelecek şekilde yere oturun ve ayaklarınızı uzatın. Ayaklarınıza düz lastik geçirin ve tam ortasından tutarak dirseklerinizi geriye çekecek şekilde lastiği çekiniz. Ayak parmaklarınızı bu esnada dışarı doğru çeviriniz.
Kuyruk Sokumu Ağrısı Egzersizler Nelerdir 
 • Yere uzanın ayak parmaklarınızı gererek yukarı doğru gerdiriniz.
 • Yere uzanın bacağınızın altına yastık koyun ve diğer bacağınızı yukarı doğru uzatınız
 • Yere yatarak topuklarınızı yere bastırarak kalça kaslarınızı çalıştırın
 • Ayakta dururken bir yerden tutunun bir bacağınızı açabildiğiniz kadar yana doğru açınız
 • Yine ayaktayken bir bacağınızı dizi bükmeden geriye doğru dizinizi bükün
 • Ayakta duvara yaslanarak öne doğru eğilebildiğiniz kadar eğilin kuyruk sokumundaki ağrınız sıkışan kasın gevşemesi ile azalacaktırAyaktayken bir bacağınızı bir masa gibi yüksek bir yerin üzerine koyarak ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekerek gerdirin
Kuyruk sokumu hareketlerini düzenli üç set halinde yaptığınızda ağrınız hafifleyecek ve zamanla tamamen kaybolacaktır.
]]>
Kuyruk Sokumu Kemiği https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kemigi.html Mon, 29 Oct 2018 18:24:35 +0000 Kuyruk sokumu kemiği; kuyruk sokumu kemiği insanlarda faal olmayan bir kemik olmasının yanı sıra hayvanlarda aktif ve çok önemli bir kemiktir. İnsanlarda kuyruk sokumu kemiği sırtta bel omuru kemiklerinin birleşim noktasınd Kuyruk sokumu kemiği; kuyruk sokumu kemiği insanlarda faal olmayan bir kemik olmasının yanı sıra hayvanlarda aktif ve çok önemli bir kemiktir. İnsanlarda kuyruk sokumu kemiği sırtta bel omuru kemiklerinin birleşim noktasında bulunan bir kemiktir. Pelvis kemiği (leğen) ile bağlantılı olan bu kemik sıkı lif ve bağlar ile bağlantı yaparak pelvis kemiğine (leğen kemiği) destek sağlar. Hayvanlarda ise bu kemik kuyruğun başlangıç kemiğidir ve kuyruğa hareket ve destek verir. İnsanlarda kuruk sokumu kemiği kendi içinde sabit oynamaz eklemden oluşmuştur fakat sağrı kemiği ile yapmış olduğu eklem ise oynar eklemden oluşmuştur. Bu oynak eklemin avantajı ise doğum sırasında bebeğin bu kemiğe sürtünerek gelmesinden dolayı bu eklemin esneyip bebeğin rahatça doğabilmesi için avantaj sağlamaktadır. Boyun kemiklerinden başlayıp bel ve sırt kemikleri ile birlikte kuyruk sokumu kemiği insanda dengede durmayı sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu kemikler birleşim noktaların ile birlikte iskelet sistemine şekil ve denge verir. Kuyruk sokumu kemiği vücudun hassas bir yerinde olup dış etmenlere, travmalara, enfeksiyonlarda çabuk etkilenmektedir. 

Kuyruk sokumu kemiğinde oluşabilecek rahatsızlıkların nedenleri;
 • Bölgeye aşırı baskı
 • Zorlama
 • İncinme
 • Tümör
 • Obezite veya aşırı zayıflık hali
 • Kemik kanseri
 • Kırık ve çıkıklar
Kuruk sokumunda oluşabilecek incinmeler kuyruk sokumunda ağrı hissine sebebiyet verebilir. Bu incinmeler spor esnasında, kaza esnasında oluşabilmektedir. Kuyruk sokumu kemiği bisiklete binmede, ata binmede zorlanabilir. Kuyruk sokumu bu aşırı spor aktivitelerinde zorlanması sonucu hafif bir ağrı ile de seyredebilir yada kırık ve çıkık oluşabilmektedir. Kuyruk sokumu kemiği, obezite ve yaşa bağlı olarak da baskı oluşturup incinebilir. Kuyruk sokumunda oluşabilecek tümör, kırık, çıkık gibi durumlar da ciddi ağrılara sebebiyet verebilir. 

Kuyruk sokumu kemiği ağrısının tedavisi;
 • Uygun duruş pozisyonun belirlenmesi
 • Özel minderlerde yatılması 
 • Bölgeye sıcak uygulamalar yapılması
 • Bölgeye masaj yapılması
 • Medikal tedavi (ilaç uygulamaları)
 • Fizik tedavi
 • Ameliyat
Kuyruk sokumu kemiği ağrıları yanlış duruş pozisyonu ve anormal yürüyüşten kaynaklanabilmektedir. Yürüyüş ve normal duruş pozisyonuna geçilmesi ağrıyı durdurur. Kuyruk sokumu kemiğindeki ağrılarda sıcak uygulamalar ağrının azaltılmasında faydalı olur. Kuyruk sokumu kemiği ağrılarında bu uygulamaların yapılmasında dahi geçmiyorsa konusunda uzman bir hekime başvurun. Hekim, uygun gördüğü taktirde ilaç uygulaması, fizik tedavi veya ameliyat gibi tedavi şeklini belirleyecektir. Ağrının sebebinin duruş veya anormal yürüyüşten kaynaklı olmayıp; tümör, kırık, çıkık gibi bir durumlardan kaynaklı olabilir. Kuyruk sokumu kemiği ağrılarını ağrı kesici gibi ilaçlarla yatıştırıp önemsiz düşünülmelidir. Zaman kaybetmeden hekiminize başvurup uygun tedavi seçeneğini belirleyiniz.
]]>
Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 30 Oct 2018 11:04:39 +0000 Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir, kuyruk sokumu zedelenmesinden dolayı meydana gelirken; bunların başında herhangi bir yerden düşme sonucu ortaya çıkan problemler, bir yere ani çarpma veya kaza sonucu oluştuğu belirtilmektedir Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir, kuyruk sokumu zedelenmesinden dolayı meydana gelirken; bunların başında herhangi bir yerden düşme sonucu ortaya çıkan problemler, bir yere ani çarpma veya kaza sonucu oluştuğu belirtilmektedir. Özellikli zayıf olan kişilerde oturur pozisyonda düşme ile bu bölümde bulunan dokularda zedelenme problemi fazla olduğu söylenmektedir. Burada bulunan koksiks lerin zedelenmesi kuyruk sokumu zedelenmesinin başlıca sebepleri arasında yer alır. Bunun yanında kişide şiddetli ağrılar gözlenir. Ayrıca oturarak çalışan kişilerde, sert zeminli bölgelerde sürekli oturulması kuyruk sokumu zedelenmesinin başlıca nedenleri arasında yer alır. Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir,  kuyruk sokumu zedelenmesi için tıbbi tedavinin yanında uygulanacak bazı yöntemler ile bu bölgede bulunan ağrının giderilmesi sağlanır. Bunun için öncelikle Ortopedi uzmanlarına görünülmesi gerekir. Yapılan emar kontrolleri ve çekilen röntgenler sayesinde bu bölümde meydana gelen zedelenmenin derecesi saptanır. Bu süreç içerisinde kişilerin uygulayacağı yöntemler sayesinde bu bölümde bulunan zedelenme sonucu oluşan ağrının tedavisi sağlanır.

Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir
 • Öncelikle doktorun verdiği ilaç tedavinin uygulanması ile bu bölümde bulunan ağrıların giderilmesi sağlanır.
 • Bu süreç içerisinde hastanın kendine dikkat etmesi son derece önemlidir. Kişinin oturma simidi kullanması bu bölümünde bulunan ağrının giderilmesinde fayda sağlar.
 • Ayrıca yapılan sıcak banyolar ile bu bölgede rahatlama sağlanır.
 • İstirahat ile geçmesi beklenen kuyruk sokumu ağrılarında şiddetli ağrılar bulunuyor ise antibiyotik ilaç kullanımı ve ağrı kesici ilaç kullanımı tavsiye edilir.
 • Şiddetli ağrıları bulunan kişilere ağrı kesici iğneler yapılarak bu bölümde bulunan ağrıların giderilmesi sağlanır. İğnelerin 3 kez tekrar edilmesine rağmen bu ağrılarda giderilme sağlanmıyor ise doktorun vereceği karar ile cerrahi yöntem uygulanarak bu bölgede bulunan ağrıların giderilmesi sağlanır. 
 • Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir,  bulunan kişilerin kuyruk sokumuna buz uygulaması yapması bu bölümde bulunan ağrının giderilmesinde fayda sağlarken, buradaki iltihaplanmanın giderilmesini desteklediği belirtilir. Bu süreç içerisinde üç kez tekrarlanması halinde ağrıda azalma gözlenir.
 • Ayrıca ağrıların azaltılması için antienflamatuar ilaçlar kullanılması tavsiye edilirken; ağrının geçmesinin yanısıra vücuttaki ödemin atılması sağlanır.
 • Kuyruk sokumu ağrısı yaşayan kişilerin fazla kilosu bulunuyor ise bu bölümde bulunan ağrıyı tetiklediği belirtiler. Bu sebepten dolayı kişinin kilo vermesi halinde bu bölümde bulunan ağrının giderildiği belirtilir. Kilonun omurgaya uyguladığı baskı sebebiyle ağrının tetiklenmesi ile kilo verilmesi sayesinde ağrıda azalma sağlanır. 
 • Yaşın ilerlemesi sonucunda kuyruk sokumu ağrılarında artma gözlenir. Bunun için doktorun vereceği uygun ilaçlar ile bu bölümünde bulunan yıpranmanın ve aşınmanın giderilmesi sağlanır.
 • Kişinin uygun pozisyonda durması, vücudunu düz bir pozisyona getirerek hareket etmesi bu bölümde bulunan ağrılarının geçmesini destekler. 
 • Bu bölüme uygulanacak sıcak uygulama ile de rahatlama sağlanır. Sıcak havlu veya tuluk uygulaması ile yapılacak destek sayesinde bu bölümde bulunan ağrının yayılması sağlanır. Böylece ağrıda azalma sağlanırken; kuyruk kemiğinin vücuda yaptığı baskının azaltılması desteklenir. 
 • Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir, kişilerin bu bölüme masaj yaptırması büyük rahatlık sağlar. Ancak yapılan masajın uzman kişiler tarafından yapılması ağrının dindirilmesine fayda sağlar.
 • Kuyruk sokumu ağrısı şiddetine göre fizik tedavi yöntemleri ile giderilir. Fizik tedaviye uygulanması ile bu bölümde bulunan ağrılarda azaltılma oluşurken; geçmeyen ağrılarda yapılan uygulamalara rağmen gerekli ölçüde cevap alınmamış ise kuyruk sokumunda bulunan koksijektominin çıkartılması ile bu bölümde ağrının giderilmesi sağlanır.
]]>
Kuyruk Sokumu Ağrısı Bitkisel Tedavi https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-agrisi-bitkisel-tedavi.html Wed, 31 Oct 2018 00:32:33 +0000 Kuyruk Sokumu Ağrısı Bitkisel Tedavi; Kuyruk sokumu bölgesi insan vücudunda; mikrop ve mikroorganizmaların oldukça fazla yayıldığı bir bölgedir. Zararlı virüs ve bakteriler kuyruk sokumu bölgesinde yayılmasından sonra ciddi a Kuyruk Sokumu Ağrısı Bitkisel Tedavi; Kuyruk sokumu bölgesi insan vücudunda; mikrop ve mikroorganizmaların oldukça fazla yayıldığı bir bölgedir. Zararlı virüs ve bakteriler kuyruk sokumu bölgesinde yayılmasından sonra ciddi ağrılara neden olmaktadır. Kuyruk sokumu bölgesinde oluşan ağrılar araştırıldığında; Hemoroid, kıl dönmesi, şişkinlik, apse ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Bu etkenler enfeksiyonları yanında getirerek dayanılmaz ağrıları oluşturmaktadır. Kuyruk sokumu ağrısı şikayeti ile bölgesel akıntı, kaşıntı ve ağrı oluştuğu sıklıkla gözlemlenmiştir. Böylesi bir sorunla karşılaşan hasta; Kuyruk sokumu ağrısı bitkisel tedavi yönteminin neler olduğu konusunda araştırmalar yapar. Bu araştırmalar sonrasında bir kısım bitkisel merhem ve tedavi edici özelliğe sahip olan kremler kullanıldığı bilinmektedir.

Kuyruk Sokumu Ağrısına Neden Olan Etmenler

Kuyruk sokumu şikayeti ile doktora başvuruda bulunan kişilerde bir kısım tanı ve tedavi yöntemleri araştırılır. Bunun yanı sıra kuyruk sokumu ağrısının kronik bir rahatsızlıktan dolayı oluşup oluşmadığı araştırılır. Şayet rahatsızlık mikroplardan kaynaklı ise tedavi sürecinde kişisel sağlığın korunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Başlıca Kuyruk sokumu ağrısına neden olan etmenlere şöyle sıralayabiliriz. 
 • Kişisel sağlığa dikkat etmeme sonrasında oluşan iltihaplanma ve akıntılar,
 • Hemoroid ve kıl dönmesi gibi sağlık problemleri,
 • Enfeksiyonlardan kaynaklı şişlik ve kanamalar,
 • Düşme veya yaralanma sonrası oluşan yırtıklar
 • Zararlı virüs ve bakterilerin kuyruk sokumunda çoğalması,
Yukarıda belirtilen etmenlerin varlığı halinde kişide dayanılmaz ağrılar oluştuğu bilinmektedir. Böylesi ciddi ağrılar ile karşılaşılması halinde cerrahi müdahaleden önce; Kuyruk sokumu ağrısı bitkisel tedavi yöntemleri araştırılır. Uzmanların uzun yıllar yapmış olduğu araştırmalar sonrasında güneşte kurutulan ısırgan otu öğütüldükten sonra haşlanarak lapa kıvamına getirilir. Akabinde elde edilen kurutulmuş ısırgan otu kürü gazlı beze sarılır. Bölgesel ağrının ve akıntının oluştuğu bölgede ılık bir şekilde yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar bekletilir. Gün içerisinde 2 kez yapılacak bu işlemden sonra kuyruk sokumu ağrısı bitkisel tedavi yöntemi sayesinde kişi bir hafta içerisinde sağlığına kavuşur. 

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Bir çok kişi cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın kuyruk sokumu ağrılarından kurtulmaktadır. Cerrahi müdahale uzman hekimler tarafından son çare olarak yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonrasında bölgesel ağrı, kaşıntı ve kızarıklık oluşturan etmen tespit edilir. Bu etmenler tespit edildikten sonra kuyruk sokumu ağrısı bitkisel tedavi yöntemi belirlenir. Kuyruk sokumu bölgesinde oluşan ağrı türleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle ağrıya sebep olan etmenin iyi bilinmesi gerekir. Bunun için uzman bir hekimden yardım alınmalıdır. Hastalığın tanısı konulduktan sonra ağrının giderilmesi amacıyla uygun bitkisel tedavi yöntemi seçilir. Uzman hekim tavsiyesi doğrultusunda yapılan bitkisel tedaviler sonrasında kişi kısa süre içerisinde sağlığına kavuşacaktır. Beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir.
]]>
Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri https://www.kuyruksokumu.gen.tr/dusme-sonucu-kuyruk-sokumu-kirigi-belirtileri.html Wed, 31 Oct 2018 02:53:37 +0000 Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri, düşme sonucunda meydana gelen kuyruk sokumu kırığı en sık yaşanılan bir olay olmasından dolayı hem belirtileri hem de tespiti en kolay yapılan durumlardan bir tanesidir. Özellik Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Kırığı Belirtileri, düşme sonucunda meydana gelen kuyruk sokumu kırığı en sık yaşanılan bir olay olmasından dolayı hem belirtileri hem de tespiti en kolay yapılan durumlardan bir tanesidir. Özellikle düşme, ani travmalar, darbe alma sonucunda ortaya çıkan kuyruk sokumu kırığı hemen her insanın sık olarak karşılaştığı rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kişi bazen bilerek ya da bilmeyerek istem dışı yapılan hareketlerden veya alınan darbe sonrasında kuyruk sokumu kemiğinde kırıklar ve hasar oluşmasına neden olabilir. Yaşanan bütün bu etkilerden dolayı meydana gelen kuyruk sokumu kırığının tespiti oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda kişi kendi kuyruk sokumunda oluşan kırığın farkına varamaz. Bu durumda çoğunlukla ya hastanın bilinci kayıp bayılmıştır ya da travma yüzünden şoka girmiş olabilir. Ayrıca bebek yaşta meydana gelen kuyruk sokumu kırığında bebek konuşmadığı için durum fark edilmeyebilir. Çok istisnai durumlar dışında kişi sadece düşmüş bile olsa kuyruk sokumu kırığının olup olmadığının tespitinin yapılması için ortaya çıkan belirtiler göz önünde bulundurulmalıdır. 

Düşme Sonucunda Kuyruk Sokumu Kırığının  Nelerdir Kişinin vücudunda ağrılar belirgin bir şekilde ortaya çıkmaya başlar ve gittikçe şiddetlenir. Kişi ayağa kalktığı anda özellikle kuyruk sokumunda ve bacaklarında ağrıdan dolayı direnç sağlayamaz ve ani yere düşmeler söz konusu olabilir. Özellikle düşme sonrasında kişinin kuyruk sokumunda bir ağrı oluşmuş ise, mutlaka kırığın varlığını göstermektedir. Belirtilerde çoğunlukla kişi rahat bir şekilde koltuğa oturamaz, ayağa kalkarken ve otururken çok zorlanır, hatta şiddetli ağrılardan uyku düzeni bile harap olur. 

Düşme Sonucunda Kuyruk Sokumu Kırığının Belirtileri
 • Yürürken kişinin çok zorlanması ve adım atarken bile ağrı hissetmesi
 • Koltuğa otururken ve kalkarken zorlanması ve şiddetli ağrıların ortaya çıkması
 • Özellikle bel ve sırt bölgesinde sancıların ve ağrıların yaşanması
 • Düşme sonucu kuyruk sokumu kırığında ayak bileğine gereğinden fazla yük binmesi
 • Gece uyurken kişinin sağa ve sola dönmede problem yaşaması
 • Büyük adımlar atamaz hale gelmek, hatta hafif tempoda bile koşmasının engellemesi
 • Kişide düşme sonucu kuyruk sokumu kırığına bağlı olarak mide bulantısı ve ishal durumunun ortaya çıkması
 • Kişinin tüm vücudunda meydana gelen aksaklıklar
 • Düz bir zemin üzerinde giderken bile kuyruk sokumu kırığı sebebi ile kişinin zorlanması
 • Tuvalet sırasında kişinin büyük çapta dışkılama problemi yaşaması
 • Ağır bir yük taşıma sırasında aşırı zorlanmaların olması
]]>
Oturunca Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/oturunca-kuyruk-sokumu-agrisi.html Wed, 31 Oct 2018 13:10:36 +0000 Oturunca kuyruk sokumu ağrısı, vücudun sağlıklı şekilde görevini yerine getirmesi için kemiklerin sağlığı son derece önemlidir. Kuyruk sokumu içerisinde bulunan kemiklerin hassas olması sebebiyle bu bölümde oluşan incinme, Oturunca kuyruk sokumu ağrısı, vücudun sağlıklı şekilde görevini yerine getirmesi için kemiklerin sağlığı son derece önemlidir. Kuyruk sokumu içerisinde bulunan kemiklerin hassas olması sebebiyle bu bölümde oluşan incinme, zorlanma, travma sonucu oluşan problemler, kazalar bu bölümde problem olmasına neden olurken, yanlış pozisyonda oturulması kuyruk sokumu ağrısının tetiklenmesine sebebiyet verir. Kişinin sürekli aynı pozisyonda kalarak oturması ve sert zeminde oturmaya devam etmesi ağrının şiddetini artırır. Vücuttaki ağırlığın oturma esnasında kalça kemiğine uyguladığı baskı kuyruk sokumunun hasar görmesine sebebiyet verir. Oturunca kuyruk sokumu ağrısı,  omurgada olan problemler kuyruk sokumu ağrısını desteklediği için hareket kısıtlılığına sebebiyet verir. Bu durum hayatı olumsuz yönde etkiler.

Oturunca kuyruk sokumu ağrısı,  anormal duruş sebebiyle uzun süre devam eden araba kullanma kuyruk sokumunda kronik ağrı oluşmasına neden olur. Kuyruk sokumu ağrısı kişinin kilo alması ile birlikte şiddetini artırır. Bu süreç içerisinde bütün kilonun oturma ile birlikte kuyruk sokumuna baskı yapması bu bölümde bulunan dokuların hasar görmesine neden olur. Bu sebep kemikte baskının artırılmasına neden olurken; sıkışma yapması ile birlikte kuyruk sokumu kemiğinde kırılma oluşumuna neden olabilir.

Oturunca kuyruk sokumu ağrısının tedavisi
 • Kuyruk sokumunda bulunan problemin giderilmesi için kişinin oturma pozisyonunu değiştirmesi, uygun olmayan duruşlardan kaçınılması, vücut dik olacak şekilde doğru oturarak bu bölümde bulunan baskının azaltılması sağlanır. 
 • Bu kişinin oturma pozisyonundan kalkma pozisyonuna geçerken doğru şekilde hareket etmesi bu bölümde bulunan baskınının giderilmesine fayda sağlar.
 • Kuyruk sokumunda bulunan baskının azaltılması için oturma simidi kullanılması tavsiye edilir. Kullanılan simit sayesinde kemikte bulunan baskı azaltılarak kuyruk sokumu ağrısı giderilir.
 • Oturunca kuyruk sokumu ağrısı çeken kişilerin fizik tedavi uygulanması ile bu bölgede bulunan ağrılarının giderilmesi sağlanır. Ağrıların şiddetinin giderilmesi için etkili olan yöntemler içerisinde yer alır.
 • Bu kişinin rahatlaması için mesajlar yaptırması ağrının dindirilmesini destekler. Bu sebepten dolayı uzman kişilerin masaj yapması gerekir.
 • Kuyruk sokumu ağrısını yaşayan kişilerin sıcak su torbası ile bu bölgeye uygulama yapması ağrının giderilmesini destekler. özellikle masa başında oturarak iş yapan kişilerin oturma esnasında kuyruk sokumu bölümüne sıcak tulum koyması bu bölgede rahatlamayı destekler.
 • Ağrılar şiddetini artırıyor ise kişinin vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması gerekir. Böylece hastalık ilerlemeden gerekli tedavi ile ağrının tedavi edilmesi sağlanır.
]]>
Kuyruk Sokumu Kemiği Ameliyatı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kemigi-ameliyati.html Thu, 01 Nov 2018 04:14:24 +0000 Kuyruk Sokumu Kemiği Ameliyatı; kuyruk sokumu kemiği bel omurlarının son kısmı ile oynar eklem oluşturan üçgenimsi bir kemiktir. Bu kemik pelvis bölgesinin (leğen kemiği) çatı kısmını oluşturur ve pelvis kemiğine destek sa Kuyruk Sokumu Kemiği Ameliyatı; kuyruk sokumu kemiği bel omurlarının son kısmı ile oynar eklem oluşturan üçgenimsi bir kemiktir. Bu kemik pelvis bölgesinin (leğen kemiği) çatı kısmını oluşturur ve pelvis kemiğine destek sağlar. Kuyruk sokumu kemiği ameliyatlarının çeşitli nedenleri vardır. Genelikle bu ameliyatlar kuyruk sokumu kemiğine gelen travmalar ve darbelerden kaynaklanmaktadır. 

Kuyruk Sokumu Kemiği Ameliyatı Nedenleri;
 • Kırıklar ve çıkıklar
 • Kemikte tümör oluşumu
 • Geçmeyen kuyruk sokumu ağrılarda
 • Kemik eğriliğin de
Kuyruk Sokumu Kemiği Ameliyatının Kararı

Kuyruk sokumu kemiği ameliyatına
koksiks ameliyatı denilmektedir. Bu ameliyatın amacı kuruk sokumu bölgesinde tedavi edilemeyen ağrıları iyileştirmektir. Kuyruk sokumu kemiği kırığı veya çıkıkları radyolojik olarak belirlendikten sonra ameliyata karar verilmektedir. Bölge ameliyat ile açılıp kırığın veya çıkığın yeri tespit edilip belirli yöntemlere ameliyat gerçekleştirilir. Kırıklarda pin uygulamaları gibi yöntemler uygulanır. Kırık kemik parçaları ortamdan temizlenir. Kırık uçlarının redüksiyonu gerçekleştirilir. Kemik tümörün de ise tümör kazınarak uzaklaştırılır. Tümür oluşumu iyice temizlenmeli ve tümör parçası kalmamasına dikkat edilmelidir. Kuruk sokumu kemiği ağrılarında en çok kullanılan yöntemlerden biride impar ganglion bloğu uygulamasıdır. Bu uygulamanın amacı gangliyon dediğimiz bölge sinirlerine ağrı kesici ve steroid ilaç uygulaması yapılmasıdır. Bu ameliyatta bölge sinirlerinin ağrı yapıcı etkisini vücudun hissetmemesi sağlanır. Etkili bir yöntem olan bu ameliyat sıklıkla yapılmaktadır. Ameliyatın anestezi gibi yan etkileri olmasına rağmen genellikle güvenilebilecek bir ameliyattır.
]]>
Kuyruk Sokumu Çıkması https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-cikmasi.html Thu, 01 Nov 2018 19:24:07 +0000 Kuyruk sokumu çıkması, nadiren de olsa başımıza gelebilecek rahatsızlıklardan biri olmaktadır. Genelde düşmelerde, çarpmalarda vb. durumlarda kol, bacak, omuz ve kalça gibi uzuvlarımız etkilenmektedir. Ancak kuyruk sokumu ç Kuyruk sokumu çıkması, nadiren de olsa başımıza gelebilecek rahatsızlıklardan biri olmaktadır. Genelde düşmelerde, çarpmalarda vb. durumlarda kol, bacak, omuz ve kalça gibi uzuvlarımız etkilenmektedir. Ancak kuyruk sokumu çıkması sürekli denk gelinen bir durum değildir. Bu durum için belli bir yaşa aralığı vermek doğru olmamaktadır. Ancak çocukluk çağında iyice aktif hale geldikten yaşayabiliriz. Mesela 7 yaşında bir çocuk kaykay, paten vb. bir araç kullanırken kalçasının üstüne düşerek kuyruk sokumuna zarar verebilir. Aynı zamanda buzlu, ıslak yada yağlı bir zemine bastığımız zaman kuyruk sokumu çıkması meydana getirebiliriz. Aslında genellikle direk bölgenin üzerine gelen baskı yüzünden bu durum ortaya çıkar. Yoksa otururken kuyruk sokumu çıkması neredeyse imkansız gibi bir şeydir. Kuyruk sokumu omurilik bölgesinin son kısmını meydana getirmektedir. Bu çıkma aynı zamanda o bölgeye doğru alınan bir darbe sonucu da olabilmektedir. Bir tekme yada trafik kazası sonuç getirebilir. Yaş ilerledikçe oluşan kemik erimesi ve kişide aşırı kilo problemi var ise otururken dahi çıkma olabilir. Ancak bu çok nadir bir durumdur. Erkeklerde kadınlara göre daha sık rastlanmasının sebebi kadınların pelvis bölgesinin erkeğe göre daha korumasız bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır. Kuyruk sokumu çıkmasının belirtileri aşağıdaki gibidir. 

Kuyruk sokumu çıkması belirtileri
 • Bu durum meydana geldiği zaman bölgenin üzerine oturmak imkansız hale gelmektedir.
 • Oturduğunuz zaman hatta yürümeye çalışırken dahi şiddetli bir ağrı meydana gelmektedir. 
Kuyruk sokumu çıkması tedavisi

Kuyruk sokumu çıkmasında tedavi için kesinlikle kendi kendine geçmesini beklememek gerekmektedir. Bu çok riskli olabilmektedir. Çıkık olduğundan şüphe ediyor iseniz zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Öncelikle tedavi sürecinde otururken rahat etmenizi sağlayacak minderler kullanmanız gerekmektedir. Genellikle ilk etapta ilaç tedavisi, fizik tedavi ve masaj ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bu yöntemler çözüm sürecinde etkili olmaz ise cerrahi müdahale gerekmektedir. Kuyruk sokumu çıkmasının oluşum ve tedavi süreci bu şekilde olmaktadır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/sol-kuyruk-sokumu-agrisi.html Fri, 02 Nov 2018 17:28:01 +0000 Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı; bu bölgede hissedilen ağrılar zorlamalar, incinmeler ve yaralanmalar yüzünden hissedilir. Sol kuyruk sokumu ağrısı çok azda olsa ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Vücutta birçok Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı; bu bölgede hissedilen ağrılar zorlamalar, incinmeler ve yaralanmalar yüzünden hissedilir. Sol kuyruk sokumu ağrısı çok azda olsa ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Vücutta birçok görevi olan kuyruk sokumu kemiği oldukça küçüktür. 

Sol Kuyruk Sokumunun Görevleri
 • Kalçalar arasındaki baskıyı azaltarak dağıtmak
 • Sırtta bulunan kemik ve kemik ile alakalı olan bölgenin sabitlenmesi 
 • Bağları ve lifleri güçlendirmesi
Kuyruk sokumunda bulunan bu kemik omurganın uç kısmında, kalçanın hemen üzerinde bulunur. Kuyruk sokumu kemiği kuyruk sokumunun anatomik konumuna bağlı olur.

Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur

Aşırı Baskı: Bele fazla yük bindiğinde sol kuyruk sokumunda ağrı olur. Çok uzun süre ayakta durmak yada yanlış duruş kuyruk sokumunda baskıyı artırır ve ağrıya yol açar. (Örneğin, yanlış oturuş pozisyonu ve uzun saat araba kullanmak) Bu durumlar aşırı kuyruk sokumunda kronik ağrıları tetikler.

İncinme: Kuyruk sokumunda veya omurgada meydana gelen incinmeler sol kuyruk sokumunda ağrıya neden olur. Doğrudan yada dolaylı olarak gelişen incinmeler şu etkenlerden dolayı kaynaklanabilir;
 • Sırt bölgesinin alt kısmında oluşan daralmalar veya kaza sonrasında kuyruk sokumunun bir bölümünün yerinden oynayarak çıkması
 • Spor esnasında bel kemiğine alınan sert darbeler
 • Ata biner iken düşmek (özellikle de kuyruk sokumu veya sırt üstüne)
 • Temas sporları yapar iken birden yere düşmek temas sporu denildiğinde akıla gelen ilk spor buz patenidir. Bu spor dikkat gerektiren bir spor türüdür çok dikkat etmeniz gerekir.
Devamlı Zorlama: Kuyruk sokumunu zorlayacak hareketler yapmak sol kuyruk sokumunda ağrıya neden olur. Örneğin devamlı bisiklete binmek, hiç ara vermeden yapılan spor beli zorlar. Bu durum kuyruk sokumundaki baskıyı artırır. Devamlı hareket etmek kuyruk sokumundaki esnemeyi artırır. Bu esneme de kas sistemi üstünde aşırı baskıya yol açar. Spor aktivitelerine, yapılan yanlış hareketlere dikkat edilmez ise kuyruk sokumu kemiği büyük ölçüde zedelenir. Kuyruk sokumunda oluşan zedelenmeler sol kuyruk sokumunda kronik ağrıya sebep olur.

Sol Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi

Sol kuyruk sokumu ağrısı, sizi rahatsız edici dereceye gelmiş ise ve hiç geçmiyorsa mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Bu rahatsızlığın tedavisinde profesyonel sağlık hizmeti almanız gerekir.

Rahatlamak İçin Masaj Yaptırma: Sol kuyruk sokumu ağrısını hafifletmek için bölgeye masaj yapmak oldukça önemlidir. Ağrıyı azaltmak ve rahatlamak için masaj yapan uzmana ağrıyan bölgenin yerini tam olarak söylemeniz gerekir.

Uygun Pozisyonda Durmak: Sol kuyruk sokumunda hissetiğiniz ağrı yanlış oturma pozisyonu ve uygun olmayan duruş yüzünden oluyor ise boyun ile baş düz vücut daima dik pozisyonda oturmak baskıyı azaltır. Beli hafif kavisli tutmak esnekliği​ sağlar. Özellikle de oturduğunuz yerden ayağa kalkar iken kuyruk sokumunda acı ve ağrı hissediyor iseniz ayağa kalkmadan önce öne doğru eğilerek kalmamanız gerekir. 

Sıcak Baskı Uygulama: Sol kuyruk sokumu ağrısı için mutlaka sıcak su torbası kullanın. Sıcak baskı ağrıyı hafifletir sizi rahatlatır. Sıcak torbayı günde dört kez ve on, on beş dakika kadar ağrı olan bölgeye uygulayın. Ağrı çok şiddetli ise ilk önce uzanın kuyruk kemiğindeki baskıyı azaltın sonra sıcak baskı uygulayın.

Minder Kullanarak Rahatlamak: Bu tür ağrılar için özel içerikli minderler üretilmektedir. Kuyruk sokumu ağrısı için kullanılan bu minderler bel kemiğinin hemen alt kısmına konulmalıdır. Size ve ağrılı bölgeye uygun minderi almadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktora sorulmalıdır çünkü halka şeklinde olan minderler]]> Hamilelerde Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/hamilelerde-kuyruk-sokumu-agrisi.html Sat, 03 Nov 2018 00:25:08 +0000 Hamilelerde kuyruk sokumu ağrısı; Kuyruk sokumu ağrısı hamile bayanların sıklıkla şikayet ettikleri bir durumdur. Özellikle hamileliğin 4 veya 5. Aylarından itibaren başlayıp son aylarına doğru iyice artan bir ağrıdır. Bunu Hamilelerde kuyruk sokumu ağrısı; Kuyruk sokumu ağrısı hamile bayanların sıklıkla şikayet ettikleri bir durumdur. Özellikle hamileliğin 4 veya 5. Aylarından itibaren başlayıp son aylarına doğru iyice artan bir ağrıdır. Bunun sebebi kadınların hamilelik döneminde sürekli hormanel değişikliklere maruz kalması neden olmaktadır. Ayrıca kuruk sokumu kemiği bacakları bir birine bağlayan üç çeşit kemiğin birleşmesinden oluşan bir kemiktir. Bacaklara aşırı yük bindiğinde hamilelikte kuruk sokumu ağrısı görülmesi kaçınılmazdır. Hamileliği çekilmez hale getiren bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür. 

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı nedenleri; 

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının en başlı nedenlerinden biri düşmedir. Ancak bazı rahatsızlıkların belirtisi de olabilir. Ayrıca hamilelikte bel ağrısının yansıması da olabilir. Hamilelikte bebek büyüdükçe ağırlığı artacaktır ve buda bel ağrısına ve bel ağrısı eşliğinde kuyruk sokumu ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca kişinin çocuklukta geçirdiği bir kaza sonucu veya düşme sonucu kuyruk sokumunda oluşan hasarın hamilelikte bebeğin verdiği yükle birlikte tekrarlayarak su yüzüne çıkması da olabilir. Ayrıca hamilelikte uzun süre ayakta durma ve yol yürüme veya tam tersi uzun süre oturarak yolculuk etme sonucu da bel ve kuyruk sokumu ağrısına yol açabilir. Ayrıca hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının nedenlerinden biride vitamin D eksikliğinden meydana gelmektedir. 

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının tedavileri nelerdir; 

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrılarının çeşitli tedavileri bulunmaktadır. Bunların içinde en kolayı manüel tedavidir. İlk olarak hasta bir simide oturup kuyruk sokumuna ağırlık vermemesi gerekir. Ayrıca geceleri yan yatması da rahat etmesini sağlayacaktır. Hasta simide oturup veya yan yatmasına rağmen herhangi bir rahatlamaya kavuşamazsa kadın doğum uzmanı izini ile 12. haftadan sonra  makattan manüel tedavi yapılmaktadır. Kuyruk sokumu kemiğini rahatlatmakla birlikte bir miktar geriye almak  şeklindedir. Ayrıca doğum için genişleyen yandaki eklemler gevşetiliyor. Bu  şekilde yapılan tedavinin sonucunda hamilelikte kuyruk sokumu ağrılarını azaltarak kişinin rahat oturup yatması sağlanabiliyor. 
]]>
Kuyruk Sokumu Çekme https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-cekme.html Sat, 03 Nov 2018 09:30:45 +0000 Kuyruk sokumu çekme, vücudun sağlıklı şekilde görevlerini yerine getirmesi için kemik yapısının sağlıklı olması gerekir. Kuyruk sokumu içerisinde 3 adet hassas kemik bulunur. Bu bölümde bulunan kemiklerin zedelenmesi, kırıl Kuyruk sokumu çekme, vücudun sağlıklı şekilde görevlerini yerine getirmesi için kemik yapısının sağlıklı olması gerekir. Kuyruk sokumu içerisinde 3 adet hassas kemik bulunur. Bu bölümde bulunan kemiklerin zedelenmesi, kırılması veya çatlaması sonucunda birçok problemi oluşur. Özellikle aniden düşme sonucu meydana gelen kırık ve zedelenme birçok şikayete sebebiyet verir. Bu bölümde bulunan koksiks kemiğinin dokularında hasar oluşması, sert düşmesi sonucu zedelenmesi kişinin yaşam kalitesini düşürür. Bununla birlikte kişide şiddetli ağrılar yaşanır. Bu problemler genellikle oturur pozisyonda çalışanlarda veya sert zeminde sürekli oturan kişilerde daha fazla görülür. 

Kuyruk sokumu çekme yöntemleri

Hastalığı bulunan ağrılarının dindirilmesi için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Özellikle leğen kemiği içerisinde bulunan koksiks kemiğinin verdiği hasarın giderilmesi için yapılacak enjeksiyon tedavi, fizik tedavi, çekme tedavi gibi tedavi şekilleri ile hastalığın yarattığı problemler ortadan kaldırılır. Bunun için öncelikle ortopedi hekimine gidilmesi gerekir. Yapılan uygun tetkikler ve emar görüntüleme yöntemleri sayesinde kuyruk sokumu bölümünde bulunan hasarın kesin teşhisi yapılır. 

Kuyruk sokumu çekme işlemi öncesi
 • Kuyruk sokumunda bulunan problemin giderilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde hastanın oturma simidi kullanılması tavsiye edilir. Yapılan uygun ilaç tedavilere cevap vermeyen hastalara başka tedavi yöntemleri uygulanır. 
 • Kişinin sıcak banyo yapması, kuyruk sokumu olan bölgeye sıcak uygulama yapması hastada bulunan ağrının giderilmesine fayda sağlar. 
 • Hastanın istirahat ederek ilaç kullanılması problemin giderilmesi için fayda sağlar. Ancak yapılan bütün uygulamalara rağmen hasta daha gerekli tedavi sağlanmamış ise lokal enjeksiyon yöntemi uygulanarak bu bölümünde bulunan ağrının giderilmesi sağlanır. 
Kuyruk sokumu çekme işlemi
 • Tüm uygulamalara rağmen hasta da bulunan ağrıların giderilmemesi halinde kişinin durumu müsait ise elle tedavi yöntemi uygulanır. Kuyruk sokumu çekme işlemi ile kişide bulunan şikayetlerin giderilmesi sağlanır. Bu uygulama için Uzman hekimlerin uygulama yapması veya fizyoterapistler tarafından uygulamanın yapılması gerekir. Uygulama hakkında yeterli donanımı bulunmayan kişilerin yapması bir çok sıkıntı yaratır. Felç kalma, yatağa bağımlılık gibi problemlere neden olan bu konuda uzman hekiminin araştırılması son derece önemlidir.
 • Kuyruk sokumu çekme işlemi uygulanmadan önce hastaya bazı sorular sorulur. Öncelikli olarak ağrının ne zaman başladığı, hangi pozisyonda daha fazla arttığı, ayağa kalkma esnasında ağrının şiddeti sorulur. Ayrıca kişinin günlük hayatında oturur vaziyette çalışıp çalışmadığı sorulmaktadır. Kuyruk sokumu çekme işleminden önce kişinin herhangi bir travma veya çarpmaya bağlı bu şikayetinin meydana gelip gelmediği araştırılır.
 • Bu işlem aralıklı seanslar halinde uygulanır. Öncelikli olarak kişinin kuyruk sokumunun bulunduğu alana gerekli mesajlar yapılır. Masajların sonrasında uzman kişilerin yardımıyla kuyruk sokumu çekme işlemi gerçekleştirilir. Belirli seanslar sonrasında kuyruk sokumu çekme işlemi tedaviye yanıt verir. 
 • Seans süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yapılan uygulama sonrasında kişinin kendini yormaması günlük aktivitelerine dikkat etmesi, duruş pozisyonlarını doğru ayarlaması tavsiye edilir. ,
 • Ayrıca kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, ağır kaldırmaması, düz ayakkabı giymeyi tercih etmesi, stres ve sıkıntı ortamlarından uzak durması, oturma pozisyonundan kalkma pozisyonuna geçerken ani hareket etmeden yavaş hareket etmesi gibi bazı uygulamalar anlatılarak kuyruk sokumu ağrılarının tekrar etmemesi sağlanır.
 • Yapılan bütün uygulamaları rağmen kuyruk sokumu çekme işlemi ile bu bölümde bulunan ağrıların giderilmesi sağlanamamış ise hastaya cerrahi işlem uygulanır.
Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-agrisi-hangi-bolum-bakar.html Sun, 04 Nov 2018 04:21:28 +0000 Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar konusu oldukça önemlidir. Çünkü yanlış bir bölümde bilinçsizce çare aramaya girişmek durumun daha da kötüleşmesi ile sonuçlanabilir. Bu makalede doğru bilgilenebilmeniz için gereken Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar konusu oldukça önemlidir. Çünkü yanlış bir bölümde bilinçsizce çare aramaya girişmek durumun daha da kötüleşmesi ile sonuçlanabilir. Bu makalede doğru bilgilenebilmeniz için gerekenler verilecektir. Kuyruk sokumunda oluşan ağrılar genellikle ortopedik kaynaklı olarak değerlendirilir. Nedeni bu bölgede meydana gelen ağrılardan yatakların ortopedik özellikte olmaması ya da fazla ağır yük kaldırma sonucunda kuyruk sokumu bölgesinde fazla zorlanma olmasının sorumlu tutulmasıdır. Kuyruk sokumu ağrısı hangi bölüm bakar sorusuna doğru cevap bulmak rahatsızlığın doğru teşhisi ve tedavi sürecinin erken başlaması açısından önemlidir. Eğer ki müracaat ettiğiniz ortopedi servisi uygun bir cerrahi operasyon yapılması gerektiği kanısına varırsa ilgili bölümlere sevk edilme işlemleriniz otomatik gerçekleştirilir. Yani hastanın bir an önce tedavi sürecine geçmesi için işlemler hızlandırılmış olur.

Kuyruk sokumu ağrısı hangi bölüm bakar


Aslında kuyruk sokumu bölgesinde oluşan ağrıların doğru teşhis edilmesi ve uygun tedaviye başlaması süreci uzun zamandır tartışma konusudur. Bu sağlık sorunu hasta kişinin yaşam kalitesini önemli oranda sekteye uğratabilen durumlara yol açmaktadır. Bu aşamada eğer hasta doğru ve yeterli bilgiye ulaşamaz ise devamlı olarak farklı doktorlara giderek hastalığına çare aramak zorunda kalır. Bu durum kişinin daha fazla olumsuz etkilenmesi ile sonuçlanabilmektedir. Kuyruk sokum bölgesinde oluşan ağrılarda erkekler kadınlara oranla 5 kat daha az risk faktörü taşırlar. Tıp literatüründe koksigodini olarak tanımlanan kuyruk sokumu ağrı şikayeti bel fıtığı, bölgesel tümör oluşumları ya da herhangi bir nedene bağlı olmadan görülebilmektedir. Zayıf olan kadınlarda kuyruk sokumu kemiğinin yere sert temas etmesine neden olan düşme gibi durumlar bu kemiğin fiziksel hasar görmesine ve dolayısı ile ağrılara neden olur. Koksigodini şikayeti doğuştan kuyruk sokumu bölgesindeki kemiği fazla eğik olan kimselerde daha fazla görülür çünkü kemiğin darbelerde olumsuz etkilenmesi daha kolaydır. Hasta öncelikli olarak ortopedi kliniğine başvurmalıdır. Klinikte ilk olarak ağrıya yol açan nedenlerin teşhisi yapılmaya çalışılır. Bunun için leğen kemiği içinde bulunan koksiks kemiğinin yakın çevresinde yer alan kadın üreme organı, idrar yolu sorunları, bağırsak sistemi gibi bölgedeki organlardan kaynaklı ağrı oluşumunun varlığı araştırılır. Özellikle leğen kemiği ve bel kemiğinin detaylı MR’ları çekilir. Sonrasında üroloji, genel cerrahi, gastroentroloji ve kadın hastalıklarında uzman bölümlerden konsültasyon yani tedavi önerileri alınmalıdır. Konsültasyon istenmesi çekilen MR ortopedi servisi dışında problemler hakkında bilgi verirse yapılmaktadır. 
]]>
Kuyruk Sokumu Çatlaması https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-catlamasi.html Sun, 04 Nov 2018 10:37:50 +0000 Kuyruk sokumu çatlaması, Kuyruk sokumu çatlağı oldukça sık görülen ve çok ağrısı olan bir rahatsızlıkktır. Kuyruk sokumu çatlağı genel olarak erkeklerin dışında bayanlarda daha çok meydana gelmektedir. Genel olarak çat Kuyruk sokumu çatlaması, Kuyruk sokumu çatlağı oldukça sık görülen ve çok ağrısı olan bir rahatsızlıkktır. Kuyruk sokumu çatlağı genel olarak erkeklerin dışında bayanlarda daha çok meydana gelmektedir. Genel olarak çatlak görülen kişilerde oturma esnasında meydana gelen bu çatlak uzun yolculuklara engel olmaktadır. Kuruk sokumu çatlağı görülen kişilerin uzun süre aynı yerde oturması mümkün değildir. Kuyruk sokumunda görülen çatlak yada kırık kişinin günlük yaşamını oldukça olumsuz şekilde etkilemekte ve hayatını zorlaştırmaktadır. Kuyruk sokumu kemiği dediğimiz parça insan vücudunun en önemli parçalarından olan ve 33 omurdan en sonuncusu ve en altta olanıdır. Kuyruk sokumu kemiği insan vücudunun kaslarının bağlanıp iç organları koruması yönünde önemli bir organ olarak bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı kuruk sokumu kemiğinde meydana gelebilecek herhangi bir kırık veya çatlak oldukça ağrı meydana getirebileceği gibi başka hastalıkları da tetikleyebilmektedir. Kuyruk sokumu çatlağı aşırı yüklerin kaldırılması ve dışarıdan gelen baskıların sonucunda oluşmaktadır. Kadınlarda daha çok görülmesinin en büyük nedeni doğum sonrasında oluşan kalıtsal rahatsızlıklardandır. 

Kuyruk sokumu çatlağı tedavisi

Hastada kuyruk sokumu çatlağı yada kırığının meydana geldiğini öğrenmek için bazı işlemler yapılmak zorundadır. Bunların başında doktorların kontrolü üzerine film çekilmesidir. Bu çekilen filmlerin uzman doktor tarafından incelenmesi sonucu bir tanı koyulur. Kuyruk sokumu çatlağı sonrasında oluşabilecek başka bir ağrının tedavi edilmesi çok zordur. Kuyruk sokumu çatlağının doktorun önermesi üzerine bazı koşulların dikkat edilmesi kaydı ile kendiliğinden iyileşmesi söz konusu olabilir. Ancak kuyruk sokumu çatlağının herhangi bir doktorun gözetimi altında olmadan kendiliğinden geçmesini beklerse ileride daha kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sebepten dolayı herhangi bir çatlak esnasında mutlaka doktor gözetiminde olunması gerekli olan tedavilerin yapılması mecburidir. Eğer bu ihmal edilirse kuyruk sokumu daha kötü sonuçlar vermesine yol açarak tedavi edilme süreci zorlaşarak hastaya daha çok zarar vermektedir. Kuruk sokumu çatlağının yaşandığı bölgenin tespiti oldukça önemlidir. İyi bir incelemeden sonra problemin temeline inmek daha etkili bir sonuç almak için oldukça önemlidir. Çatlağın gerçekleştiği bölgedeki baskıyı azaltmak için çatlağın meydana geldiği noktanın tespiti oldukça önemlidir.
]]>
Kuyruk Sokumu Kıl Dömesi https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kil-domesi.html Mon, 05 Nov 2018 08:22:05 +0000 Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi; genellikle 17-45 yaş arası erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu kıl dönmesi adından da anlaşılacağı gibi bireyin kuyruk sokumu bölgesinde kaba et ve anüs arasında kalan bölgede gö Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi; genellikle 17-45 yaş arası erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu kıl dönmesi adından da anlaşılacağı gibi bireyin kuyruk sokumu bölgesinde kaba et ve anüs arasında kalan bölgede görülür. Bu rahatsızlığın başlıca nedeni kılların kuyruk sokumu bölgesinde vücudun içine nüfuz ederek, burada istenmeyen komplikasyonların oluşmasına sebep olmasıdır. Vücut içine deri bölgesinden giren kıl burada hızlı bir gelişim gösterir ve adeta bir yumak şeklini alarak rahatsızlık hissi ile ortaya çıkar. Kuyruk sokumu bölgesine gire bu kıl zamanla büyür ve sinirlere baskı oluşturur.

Kuyruk sokumu kıl dönmesinde görülen belirtiler;
 • Şişkinlik hissi verir 
 • Apse oluşumu görülür
 • Vücut akıntıları oluşur
 • Islaklık oluşumu görülür
 • Kötü kokulara sebep olur
 • İleri safhalarda enfeksiyonlara sebep oluşur.
Kuyruk sokumu kıl dönmesinden müzdarip olan bireyler bunu genellikle kuyruk sokumunda başlayan kaşıntıdan ve ileri safhalardaki ağrı hislerinden anlayabilirler. Böyle bir şikayet olduğunda utanç duygusunu bir kenara bırakıp mutlaka doktorunuza görünmeniz gereklidir. Burada ki ağrının sebebi kuyruk bölgesine yerleşen kılın bir yumak şekline çoğalarak sinir bölgesine baskı oluşturmasından kaynaklanır. Bu sinire yapılan baskı sonucu yürüme esnasında ağrıya neden olur ve yürüme problemleri ortaya çıkar. 

Kuyruk sokumu kıl dönmesi hastalığından dolayı tıp tarihinde henüz ölüm olayı görülmemiş olsa da hastalığın ileri ki safhaları yaşamı çok zorlaştırmaktadır. Kuyruk sokumu kıl dönmesi birey oturup kalkmada, yürümede, günlük rutin işlerinde yapmakta çok zorlanmaktadır. Kuyruk sokumu kıl dönmesi hastalığının tek çözümü biriken kıl topağının vücut dışına çıkarılmasıdır. Buda cerrahi müdahale ile mümkündür. Hastalık hangi safhada olursa olsun mutlaka cerrahi müdahale ile tedavi edilmelidir. Kuyruk sokumu kıl dönmesinde medikal olarak ilaç tedavisi geçici bir çözüm olup sadece ağrıyı ve iltihabı geçirir. ilaç tedavisi hastalığın ilerlemesini durdurmaz ve hastalık ilerler. Sonuç itibari ile kuyruk sokumu kıl dönmesi hastalığında cerrahi müdahale şarttır.
]]>
Bel Ağrısı Kuyruk Sokumu https://www.kuyruksokumu.gen.tr/bel-agrisi-kuyruk-sokumu.html Mon, 05 Nov 2018 19:21:34 +0000 Bel ağrısı kuyruk sokumu, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır.  Vücutta kuyruk sokumu görevi saymakla bitmez. Yaygın olarak bayanlarda gözlenirken; erkeklerde de görülme olasılığı bulunmaktadır. Bel, vücudu Bel ağrısı kuyruk sokumu, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır.  Vücutta kuyruk sokumu görevi saymakla bitmez. Yaygın olarak bayanlarda gözlenirken; erkeklerde de görülme olasılığı bulunmaktadır. Bel, vücudun dengesini sağlayan, ayakta durmamıza yardımcı olan organlar içerisinde bulunurken; oturup kalkmak için işlevsel görev üstlenir. Bel ağrısı kuyruk sokumu, kadınlarda daha çok görülürken; sebebi ise bayanların fiziksel olarak erkeklerden daha hassas yapıda omaları ile belirtilmektedir. Erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülebilir. Belirtileri farklı olsa da şikayetler hep aynı olabilir. Halk arasında bu kemiğe büzdüm adı verilirken; tıp dilinde koksiks ismi verilir. Kadınlarda doğum sırasında zorlanma nedeniyle büzdüm kemiğinde kırılma, incinme, etrafında bulunan dokunun hasar alması, çatlak gibi durumlardan dolayı bel ağrısı kuyruk sokumu, şikayetlerini ortaya çıkarır. 

Bel ağrısı kuyruk sokumu nedenleri; ağrısı olan hastalar genelde travmaya bağlı hikayesi bulundurmaz. Birçok nedeni bilinmeyen ağrılardan dolayı bel fıtığı rahatsızlığı oluşa bilmektedir. Vücuttaki ağrı bel ve bacaklarda görülüyor ise zemini sert olan yerlere oturmak, ağrı hassasiyetini oluşturur. Halk arasında bel ağrısı olarak bilinse de  ağrının sebebi  kuyruk sokumu ile alakalıdır. En çok kadınlarda görülmektedir. Bunun sebebi oturarak sürekli çalışma olabilirken; hareketsizlik sonucunda ortay çıkar. Düşmelere oluşan sıkıntılar kuyruk sokumu işleyişini etkiler. Bunlar dışında bisiklet kullanırken yapılan yanlış hareketler veya sürekli bisiklet kullanılması, attan düşme, buz pateni yaparken düşme ve kaza anında sert zemine çarpma sonucu kuyruk sokumu zarar görebilir.   

Genelde şiddetli kabızlık kuyruk sokumunun ağrısını tetikler. Uzun süren  pelvik enfeksiyonu, çoğalan tümör kitlesinde kötü sonuçlar bu şikayetin artmasına neden olur. Bel ağrısı kuyruk sokumu, obezite buna bir faktör olup, bel kemiğinin yükünü artırarak kuyruk sokumu baskısının çoğalması ile kuyruk sokumu ağrısı ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe bir oluşan kilonun omurgayı yıpratmasına neden olur. Hasta tedavi edilmezse bazı kemikler zayıf kalır. Bu demektir ki kuyruk sokumu çöküntüye uğrayan kemikler ağrıya neden olmaktadır. Omurga bölümünü destekleyen bağlarda iltihaplanma, genelde omurga kemiğinde çıkıntıya yol açar. Oturup kalkarken ağrıyı  hissediliyorsa bel  omurga kalça kemikleri kuyruk sokumu ağrısının oluşmasına neden olduğu belirtilir.

Bel ağrısı kuyruk sokumu ağrısının giderilmesinde yapılması gerekenler

Ağrının giderilmesi için hastalara bazı egzersiz uygulanır. Bunlar yanı sıra yan yatma, ağır kaldırmama ve sert zemine oturmaması gibi tavsiye edilir. Eğer hastalık tedavi edilmezse kronikleşir. Fizik tedavi ve masaj önerilebilir. Normal durusun sırt kemiğine destekleyici lif bağlarının güçlenmesi için uygun fizik tedavi yapılır. Kuyruk sokumunun zedelenip hasar görmesi fonksiyonların bozulmasına yol açar. Bu sebepten dolayı oturunca ağrı çok oluyor ise  oturma simidi kullanılması ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Erken teşhis edilmezse hasar gören kuyruk sokumu ağrıları nedeniyle tedaviye geç kalınabilir. Oturuşu yanlış veya masa başında sürekli oturmalarda ve daha çok şoförlerde görülen rahatsızlıklar gittikçe ilerleyen  kronik kuyruk sokumuna ağrısına sebebiyet verdiği için kişinin dengeli ve düz pozisyonda oturması anlatılır.. Bel ağrısını tetikleyen kuyruk sokumu işlevini yavaşlatır.
]]>
Bel Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/bel-kuyruk-sokumu-agrisi.html Mon, 05 Nov 2018 21:17:47 +0000 Bel kuyruk sokumu ağrısı,  İki pevlis kemiğinin arasından aşağı doğru üçgen yaparak uzanan omiriliğin sonunda bulunan kemik yapısı; kuyruk sokumu oluşturur. Bel kuyruk sokumu ağrısı koksigodini olarak isimlendi Bel kuyruk sokumu ağrısı,  İki pevlis kemiğinin arasından aşağı doğru üçgen yaparak uzanan omiriliğin sonunda bulunan kemik yapısı; kuyruk sokumu oluşturur. Bel kuyruk sokumu ağrısı koksigodini olarak isimlendirilir. İnsanlar tarafından büzdüm kemiği olarak bilinen kuyruk sokumu ön bölgeye doğru hafif eğrilik yapar. Bel kuyruk sokumu ağrısı insanlarda bazen hafif rahatsızlık oluşturur. Bazen de aşırı ağrıya neden olur. 

Özellikle bayanların şikayetleri arasında yer alan bu durum hasta için oldukça can sıkıcıdır. Hastalarda çoğu zaman travma şikayeti oluşmaz, ağrı yukarı bel kısmına doğru yayıldığından hastalığın nedeni bel sorunlarına bağlanır. Oturulan yerin sert oluşu ağrıyı artırır, bu nedenle özel üretim simit minderler hastanın konforunu artırır. Bel kuyruk sokumu ağrısını azaltmak için hastanın ağır yük kaldırmaması, yumuşak zeminlere oturması, yatarken yan yatması, masaj ve fizik tedavi uygulamaları yapılabilir. 

Sırtın desteklenmesi, dik duruşun sağlanması, omurilik ve sinir yapısının korunması, kalçalara eşit ağırlık dağıtılması gibi önemli işlevlere sahip olan kuyruk sokumu, rahatsızlandığında hareket bozuklukları, cinsel bozukluklar ve psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. 

Bel kuyruk sokumu ağrısı neden oluşur

Hareketsiz yaşam tüm hastalıklarda olduğu gibi bel kuyruk sokumu ağrısında da önemli bir nedendir. Bununla birlikte sürekli oturarak çalışmak, kaygan zeminlerde düşmek, uzun süre bisiklet kullanmak, attan düşmek gibi durumlar ile kazalar sonucu bel kuyruk sokumu öağrıları ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediğinde kronikleşebilen ağrı bazende uzun yol yaşlıalarda, şöförlerde ve obezitelerde ortaya çıkabilir. 

Bel kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer

Ağrının kuyruk sokumundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için detaylı tetkik yapılmalıdır. Aksi halde ağrının altında başka sorunlar çıkabilir. Devamında silikon simit yastıkları sürekli yanınızda bulundurmanız gerekecektir. Gittiğiniz her yerde veya evinizde otururken bir kaç ay bu yastığı kullanmanız gerekir. Ağrının oluş hikayesini biliyorsanız doktorunuz buna göre bir öneride bulunacaktır. Eğer tam olarak kuyruk sokumu ağrısı ise MR veya röntgen görüntüleme yöntemleri ile görüntü alınır, kırık, çatlak veya iltihabi bir durum var ise hekiminiz tarafından gerekli tedavi uygulanır
]]> Kuyruk Sokumu Kanaması https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kanamasi.html Tue, 06 Nov 2018 11:17:50 +0000 Kuyruk sokumu kanaması insanlarda sıkça görülen bir durumdur. Çoğunlukla insanların utanarak söyleyemediği kuyruk sokumu kanaması ileriki zamanlarda çok daha ciddi problemlere yol açabilmektedir. Kuyruk sokumundaki Kuyruk sokumu kanaması insanlarda sıkça görülen bir durumdur. Çoğunlukla insanların utanarak söyleyemediği kuyruk sokumu kanaması ileriki zamanlarda çok daha ciddi problemlere yol açabilmektedir. Kuyruk sokumundaki kanamanın en belirgin sebebi genellikle kıl dönmesidir.

Diğer Kuyruk Sokumu Kanaması Nedenleri Nelerdir
 • Sivilce, akne, çıban kuyruk sokumu kanamasının sebeplerinden olabilmektedir.
 • Kıl dönmesi olabilir.
 • İltihap kaynaklı olabilir.
 • Tahrişten kaynaklı olabilir. 
Kuyruk sokumu kanamasının en ciddi sebebi kıl dönmesidir. Tıp dünyasında kıl dönmesinin adı pilonidal sinüs anlamına gelmektedir. Kıl dönmesi derinin iç kısma doğru kıl oluşturmasının bir sonucudur. Kıl dönmesi hastalığı bir çok yaş grubunda görülebilmektedir. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir. 

Kuyruk Sokumu Kanaması ile birlikte Ağrı ve Şişlik

Kuyruk sokumu kanaması ile birlikte ağrı ve şişlik görülmesinin nedenlerinden birisi yine kıl dönmesidir. Uzun zaman boyunca tedavi edilmeyen kıl dönemsi hastalığı sonucunda kuyruk sokumu kanamasıyla birlikte seyreden ağrı ve şişlik görülmesi kaçınılmazdır. 

Kuyruk sokumu kanaması ile birlikte ağrı ve şişliğin bir başka nedeni kuyruk sokumunda oluşan bir yara veya enflamasyondan kaynaklanmaktadır. Bundan kaynaklanan kuyruk sokumu kanamasında kişiye ayriyeten antiseptik tedavisi verilmesi ve yaranın temiz kalması kuyruk sokumu kanamasına faydalı olmaktadır.

Kuyruk Sokumu Kanaması Tedavisi

Kuyruk sokumu kanaması, kıl dönmesi nedeniyle oluşmuşsa acil tedavi gerektirmektedir. Tedavi gecikir ise enflamasyon ve ağrı artış yapmaktadır. Kıl dönmesi tedavisinin en etkili yöntemi cerrahi girişimlerdir. Ameliyat ile kıl ile oluşmuş kitle alınır.
]]> Kuyruk Sokumu Kemiği Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kemigi-agrisi.html Tue, 06 Nov 2018 15:45:41 +0000 Kuyruk Sokumu Kemiği Ağrısı: Omuriliğin bittiği noktaya kuyruk sokumu denir. Oradaki kemiğin yüksek olmasından ve kalça çizgisinden dolayı bir boşluk oluşur. Kuyruk sokumu kemiği ağrılarına Koksigodini denir. Kiş Kuyruk Sokumu Kemiği Ağrısı: Omuriliğin bittiği noktaya kuyruk sokumu denir. Oradaki kemiğin yüksek olmasından ve kalça çizgisinden dolayı bir boşluk oluşur. Kuyruk sokumu kemiği ağrılarına Koksigodini denir. Kişilerde çok ağrıya neden olmaz. Ender olarak şiddetli ağrılar görülür. Tolumda sıkça görülen bu ağrılar sürekli hale geldiğinde insanın yaşam kalitesini düşürür. Özellikle kadınlarda görülen bu tarz şikayetler, ağır yük kaldırmak, dolaşım bozuklukları, ağır egzersiz yapmak, doğum anormallikleri, eklem iltihabı gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. 
Bel bölgenizdeki ağrı, iskelet sisteminiz ve omurgamızdan kaynaklanmıyorsa, neden kuyruk sokumu olabiliyor. Hormonsal değişimlerden kaynaklı, en fazla hamile kadınları etkiliyor. Ağrının doğru teşhisi uzmanlık alanı gerektiriyor. 

Kuyruk Sokumu Kemiği Ağrısı Belirtileri: 

Kuyruk sokumu kemiği ağrılarının en önemli belirtisi huzursuzluk verecek derecede ağrıdır. Hasta tam yerini tarif edemeyebilir ancak şiddetli ağrı çok ender görülür. Ağrılara her yaşta ve kadın erkek farketmeksizin görülebilir. Ancak kadınlarda erkeklere göre 5 kat fazla görülmektedir. Bunun sebebi kadınların leğen kemiği yapısı, kuyruk sokumunu korunmasız bırakır bundan dolayı kadınlar bu rahatsızlığa daha yatkındır.
Kuyruk sokumunun etrafında derin ağrı hissedilmesi, kuyruk sokumuna parmak ucuyla dokunulduğunda hassasiyet, bacakta keskin ağrı, dışkılama sonrasında ve öncesinde ağrı, oturma sırasında güçlük çekmek ve ağrı, cinsel birleşme esnasında o bölgede ağrı, kadınlarda adet döneminde o bölgede ağrı görülebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Teşhisi ve Tedavisi:

Bu süreçteki en büyük ayrıntı, altta yatan sebeplerin iyi araştırılmasıdır. Uzmanın gerekli gördüğü durumlarda, röntgen, manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi ve kolonoskopi yapılması gerekebilir. Çoğu hasta, kuyruk sokumu kemiği ağrısını bıçak saplanması olarak tarif ediyor. Öncelikle tam teşekkülü şekilde omurga muayenesi yapılmalı daha sonra kalça eklemleri ve kasıkta kemiklerin girdiği bölümler kontrol edilmeli. Bu araştırma sonucunda, hiç bir veri elde edilememiş ise kuyruk sokumu ağrısı teyit ediliyor.Bundan sonraki aşamada hastanın duruşu, oturuşu, kalkışı, hareketleri inceleniyor.

Peki kuyruk sokumu kemiği ağrısının tedavisi nasıl yapılıyor

Üç boyutlu tomografi alındıktan sonra, küçük milimetrelik enjeksiyonlarla o bölgedeki ödem alınıyor. Bu yöntemle hastaların%80'e yakını iyileşiyor, iyileşmeyen hasta grubu ise el ile tedavi ediliyor. Bu iki yöntemle de rahatlatmayan hastalara cerrahi müdahale uygulanıyo
]]>
Kuyruk Sokumu Kisti https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kisti.html Tue, 06 Nov 2018 20:44:34 +0000 Kuyruk sokumu kisti; son zamanlarda gittikçe bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin çokluğu ile birlikte adını daha sık duymakta olduğumuz bir tümör çeşididir. Kuyruk sokumu kemiği insanların duruşundan diğer organlarının dü Kuyruk sokumu kisti; son zamanlarda gittikçe bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin çokluğu ile birlikte adını daha sık duymakta olduğumuz bir tümör çeşididir. Kuyruk sokumu kemiği insanların duruşundan diğer organlarının düzenine kadar etkili olan bir kemik türüdür. Bu kemik insanların sağlığı açısından önemli olduğu için herhangi bir zedelenme veya çarpma bile ileride kişinin bir çok hareketinin kısıtlanmasına neden olabilir. İnsan oğlunun vücudun da bulundurduğu kemiklerin arasında kendi hareketini sağlamak amacı ve geliştirmek amacı ile kendi sıvısını üretme özelliğine sahip olan tek kemiktir.

Kuyruk Sokumu Kisti Nedir

Kuyruk sokumu bölgesinde yer alan organlar kuyruk sokumunda oluşan herhangi bir olumsuz durumdan direkt olarak etkilenmektedir. Aynı şekilde burada bulunan rahim bölgesi bağırsaklar ve idrar yolu organlarında oluşan herhangi bir olumsuz durumda ilk etkilenecek bölge kuyruk sokumu kemiği olacaktır. Aslında kuyruk sokumu kisti bir omurilik tümörüdür. kemiğin içerisinde yer alan tümör zamanla birlikte kişinin bir çok hareketinin kısıtlanmasına neden olur. Bir çok organı da tehdit ettiği için mutlaka erken teşhis gerektirir. Bu erken teşhis sayesinde kişinin omuriliğine sıçrayacak olan tümörler ortadan kalkabilir ve diğer organlar da bu ağır tehlikeyi atlatabilir. Kötü huylu olan kuyruk sokumu kistin de ise cerrahi müdahaleler gerekli olabilir. Çünkü buraya yerleşen tümör kemiğe tutunarak burada yerini sağlamlaştırır. Bu da bir ameliyat gerektirmektedir. Kuyruk sokumu kisti ameliyatı ciddi ve hayati tehlike oluşturan bir ameliyat olduğu için bu kuyruk sokumu kistine ilk rastlanıldığı zaman tedavi olunması gerekmektedir 
]]>
Kuyruk Sokumu Eğriliği https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-egriligi.html Wed, 07 Nov 2018 11:56:21 +0000 Kuyruk Sokumu Eğriliği: Tam olarak aslında insanların kuyruk bölgesinde bulunan kemiklerde, bazı nedenlere bağlı eğrilik oluşması durumuna kuyruk sokumu eğriliği denir. Kuyruk sokumu bir çok travmaya açık olan bir bölg Kuyruk Sokumu Eğriliği: Tam olarak aslında insanların kuyruk bölgesinde bulunan kemiklerde, bazı nedenlere bağlı eğrilik oluşması durumuna kuyruk sokumu eğriliği denir. Kuyruk sokumu bir çok travmaya açık olan bir bölgedir. Alınan darbeler, hasarlar, oturuş pozisyonu ve günlük hareketle ilgili özel alışkanlıklarımız kuyruk sokumunda eğriliğe neden olmaktadır. Genelde ciddi bir sorun olarak görülmez ancak tedavi edilmediği takdirde, ilerlediği sürece hastayı sakatlığa kadar götürecek semptomlar yaratabilir. 
Vücuttan kalçaya gelen ağrıyı dağıtmak gibi bir çok görevi bulunan kuyruk sokumu kemiği, çok küçük bir kemiktir. Omurganın uç bölgesinde ve kalçanın hemen üzerinde bulunur. Kuyruk sokumu eğriliği, yetişkinler kadar olmasa da bebeklerde de görülebilen bir sıkıntıdır. Eğrilik, çok şiddetli ağrılara sebep olur, bu yüzden hasta belli bir zaman sonra doktora gitmek zorunda kalır. 

Kuyruk Sokumu Eğriliği Nedenleri:

Kuyruk sokumu üzerine düşme, çarpma trafik kazası geçirmek ve iş kazaları eğriliğe sebep olabilir. Sürekli oturarak çalışan veya sürekli oturan insanların, yanlış oturma pozisyonları da eğriliğe yol açar. Özellikle de ağır işte çalışan insanlarda, kuyruk sokumu eğriliği fazlaca görülmektedir. Önlem alabilmek adına sağlık kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir. Yanlış oturma dan kaynaklanan eğrilikler de ise oturuşumuzu ve duruşumuzu değiştirmek için çaba sarf etmeli, ortopedik koltuk yada sandalyeler kullanmalısınız.

Fazla kilolarda kuyruk sokumuna çok yük bindirmekte, omurga ve iskelet yapısını zorlamaktadır. Bu zorlama kuyruk sokumu eğriliğine sebep olmakta ve hastanın yaşam kalitesini çok düşürecek ağrılara yol açmaktadır. Hem sağlığımız için hemde bu tarz şikayetlerimizin azalmasını ve önlenmesini sağlamak adına kilo vermeniz önerilir. 

Kuyruk Sokumu Eğriliği Tedavisi:

Kuyruk sokumu eğriliği, herhangi bir ilaçla yada fizik tedavi ile dışlanabilecek bir hastalık değildir. Eğriliğin tedavisinin tek yolu cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale gerektiren işlemler, hastalığın boyutuna ve derecesine göre değişiklik göstermektedir. Müdahale ile hastanın kemik eğriliği düzeltilir. Hasta bu aşamadan sonra hiç bir sıkıntı yaşamadan normal yaşamına dönebilir. 

Rahatsızlığın doğru tanısı ve tetkiki için, bir ortopedi doktorundan yardım almak ve bilgilendirilmekte fayda vardır. Sonuç olarak bir çok hastalıkta olduğu gibi kuyruk sokumu eğriliğini de engelleyecek önlemler alabiliriz. İşe, kilomuzu korumakla başlarsak bir çok hastalığı büyük derecede önlemeyi başarmışız demektir. Kas ve iskelet sistemi sağlına dikkat etmeli, vücudumuzda sakatlık oluşturacak hareketlerden ve işlerden kaçınmalıyız. Ağır bir işte çalışıyorsak dikkatli hareket etmek ve kendimizi korumaya almak iyi sonuçlar doğurur. Kuyruk sokumu eğriliğini engellemek için maddelendirdiğimiz bir çok hareketi, genel sağlığımızı korumak içinde kullanmalı, oturuş ve duruş pozisyonumuza da dikkat etmeliyiz. 
]]>
Kuyruk Sokumu Çatlağı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-catlagi.html Wed, 07 Nov 2018 19:46:05 +0000 Kuyruk Sokumu Çatlağı, Toplumda çok sık görülen, kadınlarda erkeklere göre görülme sıklığı daha fazla olan, kişinin hayatını yaşanmaz hale getiren rahatsızlık türüdür. Genellikle yanlış oturma pozisyonu, ani bir hare Kuyruk Sokumu Çatlağı, Toplumda çok sık görülen, kadınlarda erkeklere göre görülme sıklığı daha fazla olan, kişinin hayatını yaşanmaz hale getiren rahatsızlık türüdür. Genellikle yanlış oturma pozisyonu, ani bir hareketle kuyruk sokumunu zedelemek yada kuyruk sokumunun üzerine düşmek gibi sebeplerden kaynaklanır. Yolculuk yapmak, yemek yemek, ofiste oturarak çalışmak, tv yada bilgisayar izlemek kuyruk sokumu çatlağının izin vermediği hareketlerdir. İnsan bedeninde 33 tane omur bulunmaktadır ve kuyruk sokumu bu omurların en altındaki son parçadır. Leğen kemiğinin iç kısmındaki organların alttan desteklenmesini sağlayan en önemli kemiktir. Bu sebepten dolayı kuyruk sokumunda meydana gelen herhangi bir çatlak, kırık ve ezilme ciddi sağlık problemi yaratabilir. 

Kuyruk Sokumu Çatlağı Nedenleri:

Ağır ve uzun süren antrenmanlar, ağır ve uzun süre yük taşınması, doğumdan sonra oluşan kalıtsal bozukluklar, sürekli yanlış oturmak gibi sebeplerden dolayı kuyruk sokumu çatlağı oluşmaktadır. Bunun dışında yapılan ani hareketlerde çatlağın oluşmasında önemlisi bir yere sahiptir. Kuyruk sokumu çatlağı, genellikle düşme esnasında yada sonrasında oluşan ezikler, zedelenmeler kırıklar neticesinde de oluşmaktadır. Kişi düşmenin etkisiyle pozisyonunu değiştirmeden uzun bir süre hareketsiz kalabilir. Hareketsiz kaldığı o anda kuyruk sokumunda tahribat gerçekleştiyse, kuyruk sokumunda çok ağır bir sancı yada ağrı hissedilir. Böyle bir durumda sert zeminin etkisiyle çatlak görülme riski yüksektir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu oran azımsanmayacak kadar yüksektir öyle ki kadınlarda erkeklere nazaran 5 kat daha fazla görülür. Bunun sebebi kadınlarda peylisin adı verilen yapı, kuyruk sokumunu daha az korumakta buda kuyruk sokumunda zedelenmelere neden olmaktadır. Diğer en önemli sebep ise kadınların doğum esnasında kuyruk sokumu zarar görebilir buda çatlak yada kırığa sebebiyet verir. 

Kuyruk Sokumu Çatlağı Tedavisi: 

Kuyruk sokumu çatlağı meydana geldiğinde, öncelikle teşhis edilebilmesi için özel testler yapılmalıdır. Klinik muayenenin yapılmasından sonra röntgen, grafiler ve gerek görülmesi durumunda manyetik rezonans tetkikleri hastadan istenebilir. Sintigrafide teşhis için gerekli tetkikler olarak teşhis konma sürecinde istenebilir. Bu tetkikler neticesinde hastaya teşhis konur. Bazı durumlarda kuyruk sokumu çatlağının hastaya verdiği ağrı kendiliğinden geçebilir. Hasta bunu iyileşmek olarak algılar ve verilen tedaviyi yarıda keser. Çatlağın kendi kendine iyileşmesi durumu, dikkat edilmediği taktirde ve tedavinin yarıda kesildiği durumlarda dahada kötü bir hal alır. Hastalığın tedavi süreci bu gibi etkenlerden dolayı uzar. Bu nedenden dolayı çatlağın olduğu yerdeki baskı ortadan kaldırılmalıdır. Enjeksiyonlar, verilen ilaçları ve sert zemine oturulmaması için doktorun verdiği, tıbbi yardımcı aletleri kullanılmalıdır.
]]>
Bel Fıtığı Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/bel-fitigi-kuyruk-sokumu-agrisi.html Thu, 08 Nov 2018 12:52:25 +0000 Bel fıtığı kuyruk sokumu ağrısı, Genelde kadınlarda sürekli olarak görülebilen ve erkeklerde de ortaya çıkabilen rahatsızlık türüdür. Bel fıtığı kuyruk sokumu ağrısı, kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha faz Bel fıtığı kuyruk sokumu ağrısı, Genelde kadınlarda sürekli olarak görülebilen ve erkeklerde de ortaya çıkabilen rahatsızlık türüdür. Bel fıtığı kuyruk sokumu ağrısı, kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülür. Bunun sonucunda şiddetli ağrı ve rahat hareket edememe ortaya çıkar ve kadınlarda doğum yaparken zorlama sonucu büzdüm kemiğinde kırık ya da bağ zorlaması olur. Kuyruk sokumu ağrısı olan kişilere bel fıtığı teşhisi konulmuştur. Bu ağrılar yukarı bele doğru yayılmaya başlar. Sert bir yere oturulduğu zaman ağrı artar bu yüzden bu kişilere simit şeklinde minderlere oturmaları tavsiye edilir. 

Bel fıtığı kuyruk sokumu ağrısını önlemek için yapılması gerekenler:
 • Sert bir zemine oturulmamalıdır.
 • Hasta kişilerin yatarken yan yatması ağrıyı azaltmak için daha uygundur.
 • Ağır cisimlere zorlanmamalı ve kaldırılmamalıdır.
Bel fıtığı kuyruk sokumu ağrısı olan kişilere ağrıyan bölgeye masaj ve fizik tedavi yapılmalıdır. Tedavi edilmezse durum kronikleşebilir. Bel fıtığı, insan omurgasını oluşturan kemiklerin arasını dolduran ve vücut ağırlığının dengeli olarak dağılmasını sağlayan iki adet farklı kıkırdaktan oluşan diskin yırtılması nedeniyle sinir kanalına doğru taşması ve yakınında bulunan sinirleri baskı altında bırakması sonucu ortaya çıkar. Diskin yırtılması sonucunda kuyruk sokumu ağrıları ortaya çıkabilir.
]]>
Şiddetli Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/siddetli-kuyruk-sokumu-agrisi.html Thu, 08 Nov 2018 22:46:48 +0000 Şiddetli Kuyruk Sokumu Ağrısı, Kuyruk sokumu rahatsızlıkları bir çoğumuzun başına gelmiştir. Başlangıçta ağrı kendini göstermez, fakat süre ilerledikçe ağrılar çoğalır ve kişileri zor durumda bırakır. Kuyruk sokumu Şiddetli Kuyruk Sokumu Ağrısı, Kuyruk sokumu rahatsızlıkları bir çoğumuzun başına gelmiştir. Başlangıçta ağrı kendini göstermez, fakat süre ilerledikçe ağrılar çoğalır ve kişileri zor durumda bırakır. Kuyruk sokumu omuriliğin bittiği noktadadır. Genellikle, yolculuk sırasında bir yerlere çarpmalar, sert yerlere hızlı oturmalar veya düşmeler sonucu ortaya çıkabilir. Şiddetli kuyruk sokumu ağrısı daha çok kadınlarda görülmektedir. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler çok ince ve çabuk kırılır yapıda olduğu için bir yere çarpmayla veya sert bir yere oturmayla zarar görmektedir. 

Şiddetli Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden ve belirtileri

Kuyruk sokumu duruş, oturuş hareketlerimizde etkin rol oynar, kalçalar arasındaki baskıyı dağıtma gibi önemli görevleri vardır. Uzun süre hareketsiz oturmak, ağır işler yapmak ve ağır kaldırmak, yoğun fiziksel hareketler, egzersizler sonrası şiddetli kuyruk sokumu ağrısı olabilir. Kadınlarda doğum esnasında zorlanmadan sonra, eklem iltihaplanması, kemik hastalıkları, düşme, çarpma ve dolaşım bozuklukları, ağrıların artmasına şiddetli kuyruk sokumu ağrısına neden olabilir. Kişilerin, bisiklet sürme gibi sürekli aynı hareketleri yaptıkları spor faaliyetleri,  kuyruk sokumuna baskı yapar ve şiddetli ağrıların başlamasına neden olabilir. Gün içinde uzun saatler oturmak, araba kullanmak, aşırı kilo, psikolojik nedenler, kronik kabızlık, sinir sıkışması şiddetli kuyruk sokumu ağrılarına neden olmaktadır. Bu rahatsızlık her yaşta ve her zaman rastlanabilir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Bunun nedeni ise kadınlarda leğen kemiği yapısının kuyruk sokumunu korumasız bırakmasından kaynaklanır. Belirtileri şöyle sıralayabiliriz;
 • Kuyruk sokumu bölgesinde şiddetli ağrı
 • Bacaklarda ağrı ve kramplar
 • Tuvalete çıkma öncesi ve sonrası ağrı duyma
 • Oturma esnasında ağrı ve rahatsızlık duyma
 • Cinsel yaşamda zorluklar
 • Kadında adet görme döneminde rahtsızlık ve ağrı duyma
Şiddetli Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi: Şiddetli ağrılar sürüyorsa, mutlaka doktora gidip gerekli muayene yapılmalıdır. Günümüzde iğneli tedavi, fizik tedavi uygulanmaktadır. Ayriyeten doğru oturma, kalkma şekilleri, özel minder, sıcak su torbası uygulaması, merhem sürerek masaj, ağrı kesici ilaçlar önerilmektedir. 
]]>
Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/dusme-sonucu-kuyruk-sokumu-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 08:37:19 +0000 Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Ağrısı, Herkesin hayatı boyunca en az bir kez maruz kaldığı bir rahatsızlıktır. Özellikle karlı buzlu bölgeler de yaşayan insanların daha sık maruz kaldığı bu durumun tanısı ve teşhisi ol Düşme Sonucu Kuyruk Sokumu Ağrısı, Herkesin hayatı boyunca en az bir kez maruz kaldığı bir rahatsızlıktır. Özellikle karlı buzlu bölgeler de yaşayan insanların daha sık maruz kaldığı bu durumun tanısı ve teşhisi oldukça kolaydır. Düşme sonucu yaşanan travma ve darbeler sonucu kırık ve çatlaklar oluştuğundan röntgen gibi görüntüleme cihazları ile rahatlıkla görülebilir. 

Düşme sonucu kuyruk sokumu ağrısı oluşumu bazen röntgen cihazı ile görülemeyen bir çatlak yada kırık sonucu oluşabilir. Bu durumda daha etkili görüntüleme yöntemlerinden olan MR ve Tomografi gibi gelişmiş görüntüleme sistemleri kullanılır. 

Düşme sonucu kuyruk sokumu ağrısı bazen bayılmalar nedeni ile hasta tarafından anlaşılamayacağından durum değerlendirmesinin ona göre yapılması gerekir. Bazen de düşme sonucu kuyruk sokumu ağrısı çeken kişi bebek olduğunda, bebek durumunu anlatamayacağından değerlendirme de kuyruk sokumu ağrısı düşünülmelidir. İstisnai bu iki durum haricinde erken tanı ve teşhis rahatsızlığın atlatılmasında önem arz eder.

Düşme sonucu kuyruk sokumu ağrısı erken tanı; genel olarak ayakların ikisi birden öne doğru kayması nedeni ile popo üzerine sert bir şekilde oturulması ile meydana gelir. Bu gibi durumlar ev içinde banyo, tuvalet gibi ıslak zeminlerde daha çok meydana gelirken, dışarıda ise başta araba yıkama yerleri olmak üzere, buzlu zeminler ve diğer ıslak zeminlerde meydana gelir.

Düşme sonucu kuyruk sokumunda hasar olup olmadığını anlamak için şu belirtilerin olması gerekir; Yürüme ve koşma esnasında ağrının artması, yürüme de zorlanma, mide bulantısı, ishal, yatarken kuyruk sokumunda batmalar, ayağın yukarı kaldırılmasında ağrının artması, yürürken ve yatarken bel, sırt vb. ağrı oluşması, oturma sırasında ağrının artması kırık şüphesinin varlığının işaretidir.

Düşme sonucu kuyruk sokumu ağrısı tedavisi, Düşmenin meydana gelmesi ile ayaklarda, kalçada, bel ve çevresi ile kuyruk sokumunda ağrılar ve morarmalar meydana gelir. Düşmenin gerçekleştiği anda hastanın yapması gereken ilk şey yere çarpan yere buz tedavisi uygulaması gerekir. Bu uygulama beşer dakika aralar ile yapılarak morarmanın önüne geçilir, yapılması gereken ilk yardımdan sonra genel olarak bir kaç haftalık istirahatten sonra kırık yada çatlaklar iyileşmektedir. Bunun haricinde yapılacak işlem ise başta karaciğer ve diğer et ürünleri olmak üzere iyi beslenmek gerekir. Kazanın oluşumundan sonra geçmeyen ve ilerleyen ağrılar için hekiminize görünmeniz gerekir. 
]]>
Kuyruk Sokumu Enjeksiyon https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-enjeksiyon.html Sat, 10 Nov 2018 00:08:24 +0000 Kuyruk sokumu enjeksiyon bu bir tedavi yöntemidir. Türleri vardır. Bu enjeksiyon türleri; Lokal anestezik enjeksiyonu, kortizosteroid enjeksiyonlarıdır. Ayrıca 3 çeşit enjeksiyon vurma yöntemi vardır. Kuyruk sokumu Kuyruk sokumu enjeksiyon bu bir tedavi yöntemidir. Türleri vardır. Bu enjeksiyon türleri; Lokal anestezik enjeksiyonu, kortizosteroid enjeksiyonlarıdır. Ayrıca 3 çeşit enjeksiyon vurma yöntemi vardır. 

Kuyruk sokumu enjeksiyon türleri:

Lokal anestezik enjeksiyonu: Ağrının kaynağı kuyruk sokumu olup veya olmaması adına yapılan test enjeksiyonu deriz. Eğer yapılan enjeksiyon ağrınızı birkaç saatliğine dindiriyorsa ağrınız kuyruk sokumu kaynaklıdır. Bu tür daha çok tanı koyma sürecinde kullanılır. Amerika'daki bazı hekimler bu lokal anestezik maddeyi ganglion impar adı verilen kuyruk sokumu sinir ağına birkaç kez uyguladıktan sonra hastanın ağrısında azalma olduğunu gözlemişlerdir.

Kortizosteroid enjeksiyonları: Türkiye'de ortopedi doktorları tarafından genelde hastaneye müracaat ettiğimizde standart olarak yapılacak tedavilerde başı çekmektedir. Bu yöntem çok uzunca bir süre ağrı kesici bir maddedir. Birçok hastada üç aydan bir buçuk yıla kadar uzayabilen kuyruk sokumu ağrısını ya tamamen kesen yahut yüksek derecede rahatlatan etkinliği vardır. Enjeksiyonları tekrarlama konusu hekimler tarafından halen tartışma söz konusudur. Bu tartışmanın nedeni çok defa tekrarlanan enjeksiyonlar doku kaybına sebep olabileceğinden çoğu doktor tarafından en fazla 2-3 kez uygulamaya konulur. Bunun yanında yılda 2 kere yapılmasını uygun gören bir hekim kesimi de vardır. Doktorlar bu enjeksiyon sizde bir dönem ağrıdan bütün bir şekilde kurtulmanıza imkan veriyorsa ameliyat için iyi bir anlam taşıdığını düşünürler.

Enjeksiyon vurma yöntemleri
 • Kuyruk sokumu çevresine yapılan enjeksiyon: Bu yöntemde kuyruk sokumu çevresindeki dokulara bu enjeksiyon türü yapılır. 
 • Manipülasyonla birlikte kuyruk sokumu çevresine yapılan enjeksiyon
 • Kuyruk sokumu kemikleri arasına yapılan enjeksiyon
]]>
Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-batmasi-nasil-gecer.html Sat, 10 Nov 2018 04:02:52 +0000 Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer, Kuyruk sokumu 3 adet ince kemikten oluşur. Bu kemikler birbirlerine bağlar yardımıyla bağlanmıştır. Kuyruk sokumunda bulunan ince ve narin kemikler, herhangi bir darbe, zorlama, incitme ile zarar Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer, Kuyruk sokumu 3 adet ince kemikten oluşur. Bu kemikler birbirlerine bağlar yardımıyla bağlanmıştır. Kuyruk sokumunda bulunan ince ve narin kemikler, herhangi bir darbe, zorlama, incitme ile zarar görmektedir. Aynı zamanda kuyruk sokumunda bulunan kemikler çabuk kırılmaya da yatkındır. Bunun dışında bir çok etken kuyruk sokumu batmasına neden olabilir. Kuyruk sokumunun sürekli esnemesi için üzerinde bulunan kas sistemine fazla yük bindirmek sakıncalıdır. Eğer ki bu yük sürekli tekrarlanırsa kuyruk sokumunda incinme, batma ve ağrıya yol açar. Uzun süre yanlış duruşta çok etkilidir. Kuyruk sokumu batması nasıl geçer, diye düşünmektense önlemler almak bu sıkıntıyla yüz yüze gelmekten daha iyidir. Uygunsuz bir pozisyonda saatlerce oturmak, uzun süre araba sürmek kuyruk sokumunda batma oluşmasına yardımcı olan diğer faktörlerdir. 

Kuyruk sokumu batması nasıl geçer Bu sorunun cevabı biraz ayrıntılı incelenmelidir. Ameliyatla yada ilaç kullanarak bu rahatsızlığı aşmak çözüm değildir. 

Kuyruk Sokumu Batması Nasıl Geçer 

Bu tarz şikayetler de yaş önem teşkil eder. İnsanlar yaş aldıkça, kas ve bunları bağlayan bağlarında yada iskelet sisteminde yıpranama meydana gelir. Buda kıkırdak ve kemikleri tahribata daha yatkın hale getirir. Kuyruk sokumu batması yada ağrısı yaşlılarda sık görülür. Kuyruk sokumu batması nasıl geçer, sorusunu kadınların daha fazla merak etmesi gerek, çünkü erkeklere göre beş kat daha fazla risk altındalar. Hamile kadınlarda ise daha sık görülüyor. Genellikle oturmayla ortaya çıkan batma gittikçe şiddetleniyor. Kadınlarda bu sorunun daha fazla yaşanma nedeni, kalçadaki pelvis yapısının kuyruk sokumunu daha az korumasından kaynaklanıyor. Doğum sonrasında bu batma çok görülebildiği gibi sebepsiz de oluşabiliyor. 

Bu tip ağrıların uzaman bir kişi tarafından, birbirinden ayrılması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Kuyruk sokumu batması nasıl geçer, sorusunun en iyi cevabını, konusuna hakim iyi bir uzmanla iş birliği yaptığımızda buluruz. Aksi taktirde cerrahi müdahale yapılmasına rağmen hastaların ağrıları devam etmektedir. Günümüzde, o bölgeye yapılan enjeksiyonla tedavi edilmektedir, ancak enjeksiyon tedavisinde hasta seçimi çok önemlidir. Bu tedaviye uygun hastalar seçilerek enjeksiyon tedavisi uygulanıyor. Tedaviden önce, ağrının hangi bölgede olduğu bulunuyor, sonra o bölgeye, skopi adı verilen cihazla x ışını gönderilerek enjeksiyon yapılıyor. Başka bir grup hasta ise manuel tedavi yöntemi ile şikayetler ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. 

Cerrahi işlem ise ilk aşamada düşünülmüyor. Çünkü kemiğin yerinden çıkartılması sakıncalı ve mecbur kalmadıkça alınması başka sıkıntılara sebep olabiliyor. Bunun nedeni ise, kuyruk sokumu kemiği organları alttan destekleyen kasların yapışma noktası. Cerrahi işlem tecrübeli bir uzman tarafından yapıldığında kesin çözüme ulaşılması kaçınılmazdır. Hastalara simite benzer minderde oturması, yan yatması, ağır kaldırmaması ve tuvalet olarak klozetlerin kullanması da önerilmektedir. 
]]>
Kuyruk Sokumu Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kemigi-agrisi-nasil-gecer.html Sat, 10 Nov 2018 07:53:54 +0000 Kuyruk sokumu kemiği ağrısı nasıl geçer, vücudun sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesi için kuyruk sokumundaki problemlerin giderilmesi gerekir. Kuyruk sokumu kemiği batması, herhangi bir çarpma veya kaza sonucu ortaya Kuyruk sokumu kemiği ağrısı nasıl geçer, vücudun sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesi için kuyruk sokumundaki problemlerin giderilmesi gerekir. Kuyruk sokumu kemiği batması, herhangi bir çarpma veya kaza sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar içerisinde yer alır. Kuyruk sokumunun içerisinde 3 adet ince kemik bulunur ve bu kemikler birbirine bağlı halde yer alır. Buradaki kemikler oldukça hassas olduğundan dolayı herhangi bir sebepten dolayı kırılması veya zedelenmesi ortaya çıkan sorunlar içerisindedir. Kuyruk sokumu kemiği ağrısı nasıl geçer, kişinin yanlış oturması, sert bir zeminde sürekli durulması, vücudun sabit halde bulunması, bu bölümde bulunan kemiğin zarar görmesine veya iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Özellikle oturarak çalışan kişilerde bu problem fazla görülür. 

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı nasıl geçer
 • Bu süreç içerisinde kişinin tedavi edilmesi ile bu bölümde olunan şikayetlerin geçmesi sağlanır. Özellikle doktorun uygulayacağı anestezik ilaçlar veya ağrı kesici ilaçlarla o bölgede rahatlama sağlanır.
 • Bazı hastalara enjeksiyon uygulaması yapılarak bölümde bulunan şiddetli ağrıların tedavi edilmesi sağlanmaktadır. 
 • Kuyruk sokumu kemiğinde bulunan ağrının kemiğin parçalanmasından dolayı ortaya çıktığı belirtiliyor ise x ışını tedavisi ile bu bölümde bulunan problemin ortadan kaldırılması sağlanarak hastadaki ağrıların giderilmesi sağlanır. 
 • Bazı hastalara uygulanan enjeksiyon tedavisi ilk seansta yeterli olmadığı için işleme devam edilmesi ağrılarda giderilme sağlar.
 • Kuyruk sokumu kemiği ağrısı genellikle kadınlarda daha fazla görülmektedir. Kadınların genetik yapısı sebebiyle kuyruk sokumunda farklılık bulunmaktadır. Özellikle hamilelik sürecinde bu problem daha fazla ortaya çıktığı için ağrıların şiddetlenmesine sebebiyet verdiği belirtilmektedir.
 • Kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer, geçmesi için uzman kişiler tarafından tedavi edilmesi gerekir. Fizik tedavi yöntemleri ile bu bölgede bulunan ağrıların giderilmesi sağlanırken; bazı hastalara fizik tedavi uzun süre uygulanır. 
 • Kuyruk sokumunda ağrı yaşayan kişilere masajlar yapılması son derece önemlidir. Masajların uygun noktalara yapılması ile ağrıda yayılma ile dağılması gözlenir. 
 • Bu kişilerin oturma simidine oturması ile bu bölgede bulunan ağrının giderilmesi sağlanır. 
 • Kişinin tuvalet oturma alışkanlığını değiştirmesi normal tuvalet yerine klozet kullanması bu problemin ağrılarında giderme sağlar. 
 • Ayrıca alternatif tıp içerisinde kullanılan yöntemlerle de kuyruk sokumu kemiği ağrılarının giderildiği belirtilmektedir. 
 • Kuyruk sokumu kemiği ağrıları nasıl geçer, bu ağrıyı yaşayan kişilerin ağrının bulunduğu bölgeye soğuk uygulama yapması ile ağrıda azalma sağlanır. Yapılacak soğuk uygulamanın cilde temas etmeden havlu ile sarılarak buz uygulaması yapılması tavsiye edilir. 
 • Ağrının giderilmesi için sıcak uygulamada oldukça etkilidir. Tuluk içerisine konulan sıcak suyun ağrının bulunduğu bölgeye uygulanması ile bu bölümde rahatlama sağlanır. 
 • Kişinin sıcak su ile günlük duş alması buradaki ağrılarda azaltma sağlar. 
]]>
Kadınlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kadinlarda-kuyruk-sokumu-agrisi.html Sat, 10 Nov 2018 14:34:37 +0000 Kadınlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı, bayan ve erkekte sık görülen rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu omuriliğin bitim yeridir. Belin aşağıya doğru kalça ortasındaki çizgi olan derin boşluktur. Kişi için şiddetli ağrı oluşur. Uz Kadınlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı, bayan ve erkekte sık görülen rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu omuriliğin bitim yeridir. Belin aşağıya doğru kalça ortasındaki çizgi olan derin boşluktur. Kişi için şiddetli ağrı oluşur. Uzun süreli ağrıya neden olur. Sürekli hareketsiz oturma, ağır yük kaldırma, zorlu spor, aktivite kuyruk sokumu bölgesinde ağrı oluşturur. Bayanlar daha çok psikolojik sorun ve dolaşım bozukluğu yaşadığı için ağrı devamlı oluşur. Ağrı her yaş grubunda görülür. Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı rahatsız edici olur. Kadının leğen kemiğinin yapısından dolayı kuyruk sokumu bölgesi daha hassastır. Kuyruk sokumu vücudun 33 omurun en alt kısmında bulunan son parçasıdır. Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı kalıcı ve geçici olarak görülür. Bayanlar doğum yaptığı zaman arka basıncı çok olduğu için ağrı oluşur. Adet dönemi ile kuyruk sokumu ağrısı her ay görülebilir. Ağrı olan kuyruk sokumu yere buz koyularak bastırılması ağrıyı azaltır. Hafif ağrı bile olsa mutlaka ihmal edilmemelidir. Doktor gidilmelidir. 

Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı belirtisi

Bayanlarda çok görülen rahatsızlıktır. Bayanın iş hayatına olumsuz etki yapar. Kuyruk sokumu bölgesinde şiddetli ağrı ve sızı oluşur. Bacak ve bel kısmında dayanılmaz ağrı görülür. Bel ve boyun fıtığı olan kişide kuyruk sokumu ağrısı oluşur. Kabızlık sorunu oluşur. Dışkılama sırasında ağrı ve yapamama görülür. Yere oturma sırasında ağrı oluşur ve ayağa kalkamama görülür. Cinsel birliktelik sırasında bel ve kuyruk sokumunda ağrı oluşur. Adet döneminde şiddetli ağrı görülür. Kuyruk sokumu ağrısı iş ve ev hayatında aksaklık oluşmasına neden olur. 

Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısının nedeni ve tedavisi
 • Kadınlarda kuyruk sokumu ağrısı moral bozucu rahatsızlık olur. Kuyruk sokumu bir çok nedenden dolayı ağrır.
 • Bel ve kuyruk sokumu olan yere çok yüklenince kuyruk sokumu ağrır.
 • Ağır iş yapınca ve yük taşıyınca kuyruk sokumu bölgesinde ağrıya neden olur.
 • Kişinin kilolu olması, obezite olması kuyruk sokumu bölgesinde ağrıya neden olur.
 • Bel kısmında veya pelvis bölgesinde tümör varsa kuyruk sokumu ağrısı oluşur.
 • İlerleyen yaş ve yaşlanmak kuyruk sokumu ağrısına neden olur.
Kadınlarda oluşan kuyruk sokumu ağrısını önlemek için kişi otururken ve yürürken dik sürekli olmalıdır. Kuyruk sokumu için özel minderi alıp kullanmalıdır. Otururken minder devamlı kuyruk sokumu bölgesinde olmalıdır. Kuyruk sokumu olan bölgeye sıcak su ile baskı uygulanmalıdır. Günde 20 dakika bel ve kuyruk sokumu olan yere masaj yapılmalıdır. Doktor kontrolü ile ilaç tedavisi ve fizik egzersiz hareketleri uygulanmalıdır. 
]]>
Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-agrisi-nasil-gecer.html Sun, 11 Nov 2018 00:12:36 +0000 Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer, kuyruk sokumu kemiği ağrısı tıp biliminde koksiks olarak adlandırılır. Kuyruk sokumu ağrısı düşme veya hafif kazalar ile incinmeden dolayı meydana gelmektedir. Uzun süre sert bir zeminde o Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer, kuyruk sokumu kemiği ağrısı tıp biliminde koksiks olarak adlandırılır. Kuyruk sokumu ağrısı düşme veya hafif kazalar ile incinmeden dolayı meydana gelmektedir. Uzun süre sert bir zeminde oturmak da kuyruk sokumu ağrılarının nedenlerindendir. Ağrının nedeni anlaşılamadığında doktorlar MR ve röntgen cihazlarına başvurarak ağrını kaynağını tespit etmeye çalışırlar. Araştırmalar sonucunda kuyruk sokumu kıllar ile kaplı bir bölge olduğundan kıl dönmelerinin tespiti yapılabilir veya herhangi bir kistle karşılaşılabilir. Tuvalet ihtiyacı giderilirken ağrı hissedilmesi, yumuşak bir zemine oturulmuş olmasına rağmen ağrı hissedilmesi, belden aşağısının hareket ettirilmesi durumunda hissedilen ağrı, belde ve sırtta hiçbir ağrı hissedilmezken sadece ağrıların kuyruk bölgesinde yoğunlaşmış olması kuyruk sokumunun giderilmesi gereken ağrılarıdır. Kuyruk sokumu ağrısı için ağrıyan bölgeye evde çözüm olarak masaj yaptırmak iyi gelir.

Kuyruk sokumu ağrıları nasıl geçer
 • Anti epileptikler ve anti depresanlar doktor kontrolünde kuyruk sokumu ağrılarının geçmesi için kullanılabilmektedir.
 • Kuyruk sokumundaki ağrının nedeni kırık ise doktor hastaya ağrı kesici iğne yapılmasını sağlayarak ağrının geçmesini sağlayabilir.
 • Kuyruk sokumu ağrısını geçirmek için bir havluya buz sarılarak o bölgeye konulabilir bu sayede ağrılar hafifleyecektir.
 • Ağrı ve yangı önleyici özelliğe sahip parasetamol ilaçlar eczanelerden reçetesiz temin edilerek kullanılabilir.
 • Eğer ağrıların geçmesi için ameliyat gerekiyorsa mutlaka ameliyat olunmalıdır.
 • Kuyruk sokumu ağrılarının şiddetini arttırmamak için yorucu işlerde çalışmaktan kaçınılmalı ve ağır egzersizler yapılmamalıdır. 
 • Ağrıyan bölgeye yangı önleyici ve ağrı kesici özelliğe sahip kremlerde sürülebilir.
 • Kuyruk sokumundaki ağrıların geçmesi için obezite hastalarının bir diyetisyene başvurmaları ve sağlıkları için diyet programı uygulamaları gerekir.
Kuyruk sokumu ağrıları nedenleri arasında kadınların doğum yaparken bu bölgenin de doğuma katılmasından kaynaklanan ağrılarda söz konusu olabilmektedir. Kuyruk sokumu ağrısı için fizik tedavi uzmanları yetersiz kalıyor ise bir ortopedi uzmanına gözükmekte fayda vardır. Ameliyat olmak ağrıları ya kökünden yok eder ya da çok hafif ağrılar kalır geriye. Kuyruk sokumundaki ağrılara aşırı kilolarda neden olabilir. Obezite hastalarında kuyruk sokumu ağrılarına sık rastlanmaktadır. Kalça bölgesine aşırı baskılar yapılmamalıdır buda kuyruk sokumu ağrılarının nedenlerinden olabilir. Sinir sıkışmaları da kuyruk sokumunda sinirler olduğundan o bölgede ağrı yapabilir bu ağrılardan kurtulmak içinde bir nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.
]]>
Kalça Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kalca-kuyruk-sokumu-agrisi.html Sun, 11 Nov 2018 23:43:33 +0000 Kalça Kuyruk sokumu Ağrısı, Bu rahatsızlık daha çok düşme, kalçayı istem dışı bir yere çarpma durumunda oluşan bir ağrıdır. Kuyruk sokumu, oluşumu oldukça kırılgan, incecik kemiklerden oluşur. Kalça kemiği daha Kalça Kuyruk sokumu Ağrısı, Bu rahatsızlık daha çok düşme, kalçayı istem dışı bir yere çarpma durumunda oluşan bir ağrıdır. Kuyruk sokumu, oluşumu oldukça kırılgan, incecik kemiklerden oluşur. Kalça kemiği daha güçlüdür. Ancak kalçadaki kemiklerde meydana gelen ani darbelerde kuyruk sokumunda baskıya maruz kaldığından ağrının şiddeti artarak devam etmektedir. Kalçada meydana gelen baskılar sonucunda kalça kemiklerinde kırılma oluşabilir. Tabi bu ağrı çok şiddetli olacaktır.

Kalça Kuyruk sokumu Ağrısı Nasıl Olur Batma şeklinde ve kalça kemiğinin oturmasıdır. Zeminle direk temas eden bu bölüme bir çeşit yastıklama görevi olan kalçada görülen ufak bir iltihaplanma durumu bile kuyruk sokumu bölgesinde şiddetli ağrılara sebep olabilir. Çalışma hayatını oturarak yapanlar için çok sıkıntılı bir durum olarak ortaya çıkar. 

Kalçada meydana gelen bu sıkıntı, yolculuk yaparken, bir sinemaya giderken sürekli olarak oturma durumunda kalacağı için kuyruk sokumunda çok ağrı çekecektir. Ancak kalçada başlayıp kuyruk sokumunda hissedilen bu ağrılar bazen kendiliğinden geçebilir. Ya da bu sıkıntıdan kurulmak için tıbbi tedavi yapılarak hastalarda rahatlama sağlanabilmektedir. Enjeksiyonla yapılan tedavide, hasta seçimini yaparken çok dikkatli davranmak lazımdır. Enjeksiyonla yapılacak müdahalede öncelikle kuyruk sokumunda oluşan ağrının hangi tarafındaki parçada olduğunu tespiti yapılmalıdır. Bölge tam tespitten sonra x ışını verilerek enjeksiyon yapılır. Bu yöntem tam kalçada başlayıp kuyruk sokumuna inen ağrıyı tamamen önleyen bir yöntemdir. Enjeksiyon yöntemi iki seans olarak yapılması gerekmektedir. Şayet bu yöntemde sıkıntılar önlenemez ise cerrahi yöntemle bu sıkıntı çözülmelidir. Kalça kuyruk sokumu ağrısına erkeklere nazaran kadınlarda beş alt kat daha fazla rastlanmaktadır. Bunun sebebi, pelvis bölgesinde kuyruk sokumunun daha korumasız olmasından kaynaklıdır. Kalçada oluşarak, kuyruk sokumu ağrısı en çok hamile, bayanlarda olur. Bu ağrılar özellikle de oturulunca ortaya çıkmaktadır. Bu sıkıntıyı yaşayan hastaların, hiç vakit geçirmeden bir hekimden yardım alması çok doğru olacaktır.

]]>
Kuyruk Sokumu Kemiği Kırığı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kemigi-kirigi.html Mon, 12 Nov 2018 22:29:30 +0000 Kuyruk sokumu kemiği kırığı; kuyruk sokumu kemiği omurganın bitim noktasında beş kuyruk omurunun kaynaşmasından meydana gelmiş olan üçgen biçimindeki kemiktir. Kuyruk sokumu kemiği kalça kemerini taşıyan omurganın son parç Kuyruk sokumu kemiği kırığı; kuyruk sokumu kemiği omurganın bitim noktasında beş kuyruk omurunun kaynaşmasından meydana gelmiş olan üçgen biçimindeki kemiktir. Kuyruk sokumu kemiği kalça kemerini taşıyan omurganın son parçasını oluşturmaktadır. Kuyruk sokumu kemiği sırt kemiğini sabitleyici bir özelliğe sahiptir. Kuyruk sokumu kemiğinin şekli ön taraftan arka tarafa doğru basık, ön yüzü hafif çukur olan, arka yüzü tümsek şeklinde olan omurların birleşme yerinde enine kemiksi oluklardan meydana gelmiştir. Eklem ve kemik yapısı sabit eklemlerden oluşmuştur. Kemikte iki adet çıkıntı bulunmakta bu çıkıntılar oturma ve kalkma esnasında sağa veya sola kayarak açılmaktadır. Bayanların bebek doğurması esnasında önemli bir yere sahiptir. Kuyruk sokumu kemiği ve sağrı kemiğinin arasındaki mesafe sayesinde kadınlar doğum yapabilmektedir. Kuyruk sokumu kemiği kırığı ünlük hayatta meydana gelen düşme, çarpma, trafik kazaları sonucunda oluşan kırıklardır. Kuyruk sokumu kemikleri ince ve narin bir yapıya sahip olduklarından kırılma riskleri fazladır.

Kuyruk sokumu kemiği kırığı için tavsiyeler;
 • Otururken şiddetli ağrılar hissediliyorsa bir fizik tedavi uzmanına gözükmekte fayda vardır
 • Kemiğin ağrısının şiddetini aza indirgemek için ortası delik bir mindere oturulmalıdır
 • Bisiklete ve motorsiklete binmekten kaçınmak gereklidir
 • Alaturka tuvaletler yerine klozet türü tuvaletler kullanmak yararlı olacaktır
Kuyruk sokumu kemiği kırıklarının tedavisi;

Genelikle fizik tedavi uzmanlarına başvurulmaktadır. Cerrahi müdahalelere eğer fizik tedavi uzmanları yetersiz kalırsa gerek duyulmaktadır. Kuyruk sokumu kemikleri çok küçük yapılara sahip olduklarından ameliyatı tehlikelidir. Alçıya alınması gibi bir imkan olmadığından doktorlar genellikle kemiğin kendiliğinden kaynamasını beklerler. Ameliyat olunması durumunda hastanın bir daha ayağa kalkamama riski vardır. Kuyruk sokumu kemiği kırıklarının en büyük ilacı bol bol istirahat ermektir. Aksi halde kırılmanın derecesi daha da ilerleyebilir veya enfeksiyon oluşumları meydana gelebilir.
]]>
Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-agrisi.html Tue, 13 Nov 2018 05:42:54 +0000 Kuyruk Sokumu Ağrısı, Kuyruk sokumu, omurga adı verilen kemik yapısının bittiği noktada yer alan üçgen biçiminde bir kemik yapısıdır. Ön taraftan arkaya doğru basık bir yapıya sahip olan kuyruk sokumu kemiğinin ön kısmı Kuyruk Sokumu Ağrısı, Kuyruk sokumu, omurga adı verilen kemik yapısının bittiği noktada yer alan üçgen biçiminde bir kemik yapısıdır. Ön taraftan arkaya doğru basık bir yapıya sahip olan kuyruk sokumu kemiğinin ön kısmı çukur olmakla beraber arka kısmı yüksektir. Yapı ve görevleri bakımından küçük olmasına karşılık normal duruşun sağlanması, sırt kemiği yapısının sabitlenmesi, kalçalar arasında olan baskının azaltılması, lif ve bağlarının güçlenmesini sağlaması bakımından vücut için oldukça önemli bir kemik yapısı olan kuyruk sokumu kemiği, birçok kişinin ağrı yaşadığı bir omur parçasıdır. Kuyruk sokumu ağrıları çoğunlukla yaralanma, incinme ve zorlama sebebiyle ortaya çıkan ağrılardır. Kuyruk sokumu ağrıları birçok vücudun diğer yerlerinde olan ağrılar gibi kendi kendine geçen ve kısa süren ağrı özelliğine sahiptir. En çok da kadınlarda ortaya çıkan ve toplumda oldukça yaygın bir problem olan kuyruk sokumu ağrısı kişiyi belirli zamanlarda rahatsız etse de nadir durumlarda kişinin dayanamayacağı ağrı boyutuna ulaşabilir. 

Kuyruk sokumu ağrısı nedenleri, oldukça kırılgan bir yapıya sahip olan kuyruk sokumu vücutta bulunan öteki kemikler gibi güçlü bir yapıya sahip olmadığı için oldukça çabuk zarar görebilir ve bu durumda kuyruk sokumu ağrısının ortaya çıkmasına neden olabilir.

İncinme, kuyruk sokumu kemiğinin direkt ya da omurga yapısının incinmesi kuyruk sokumu ağrısına neden olabilir. Alınan darbeler, spor etkinlikleri sırasında yaşanan düşmeler, sırt veya kuyruk sokumu üzerine alttan düşme, sırtın alt kısmında daralma ve kuyruk sokumunun yerinden oynaması gibi durumlar incinmelere neden olarak kuyruk sokumu ağrısına yol açabilir.

Sürekli aynı pozisyonda kalma, özellikle de oturarak çalışmak zorunda olan kişilerde görülen kuyruk sokumu ağrısı sürekli aynı sandalyede ve aynı pozisyonda oturmaktan kaynaklanabilir. Bu nedenle sandalyenin doğru seçilmesi oldukça önemlidir. Çünkü sert zemine sert olan bir sandalyede gün boyunca oturulması kuyruk sokumu kemiğine baskı yaparak kuyruk sokumu ağrısının ortaya çıkmasına neden olur.

Zorlama, sürekli aynı hareketlerin tekrarlanması, kuyruk sokumu yapısının devamlı hareket etmesi bu yapının esnemesine yol açar ve bu durumda sırt kasına aşırı baskı durumu yaparak kemiğin zedelenmesine ve bu durumdan kaynaklanan kuyruk sokumu ağrısına yol açar.

Obezite, kuyruk sokumu ağrıları nedenleri arasında en sık karşılaşılan durumlardan biri de obezitedir. Obezite rahatsızlığı bel kemiğine aşırı yükün sıkışmasına neden olarak kuyruk sokumu ağrısına zemin hazırlar.

Çocuk doğurma, normal doğumda bebeğin baş kısmının annenin kuyruk sokumuna baskı uygulaması neticesinde kuyruk sokumu kemiği hasar görerek kuyruk sokumunda ağrı ortaya çıkabilir.

Yaşlılık, ilerleyen yaşlarda iskelette birtakım aşınma ve yıpranmalar oluşabileceğinden kemiklerin zarar görmesi kolaylaşır. Bu nedenle yaşlılık kuyruk sokumu ağrısı nedeni olabilir.

Depresyon ve anksiyete, kuyruk sokumu ağrıları anksiyete ve depresyon durumda daha yaygın görülür. Vücudun doğal ağrı kesici özelliği kaygı, stres üzüntü durumlarında daha az salgılanır ve bu nedenle kuyruk sokumu ağrısı daha da hissedilir duruma gelir.

Omurga sinirinde sıkışma, omurga sinirinde oluşan baskılar kuyruk sokumu kemiğinin etkilenmesine neden olarak başta kuyruk sokumuolmak üzere kalça ve bacaklarda da ağrı olmasına neden olabilir.

Kemik çıkıntısı, kuyruk sokumunu destekleme görevi olan bağlarda ortaya çıkacak iltihaplanmalar omurgada oluşacak ve kemiğin dışarı doğru büyümesi anlamına gelen kemik çıkıntısı, kuyruk sokumu ağrısına yol açar. 

Kemik kanseri ve tümör, kuyruk sokumu ağrıları arasında kemik kanseri ve kuyruk sokumuna baskı yapan tümör kuyruk sokumu ağrısı nedenleri arasında sa]]> Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/hamilelikte-kuyruk-sokumu-agrisi.html Tue, 13 Nov 2018 14:52:59 +0000 Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı, genellikle herkesin hayatında bir kez karşılaştığı şikayetler içerisinde yer alır. Kuyruk sokumunda bulunan kemiğinin herhangi bir sonuçtan kırılması, zedelenmesi, bu bölümde bulunan dokunu Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı, genellikle herkesin hayatında bir kez karşılaştığı şikayetler içerisinde yer alır. Kuyruk sokumunda bulunan kemiğinin herhangi bir sonuçtan kırılması, zedelenmesi, bu bölümde bulunan dokunun hasar alması ile meydana gelirken; bu süreç bayanlarda daha farklı yapıda gösterir. Bayanların kemiksel yapısı bakımından kuyruk sokumu bölümü daha hassastır. Bu sebepten dolayı kuyruk sokumu hastalığını daha fazla yaşadıkları belirtilmektedir. Hamilelik içerisinde daha da fazla şiddetlenir. 

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı, fiziksel şikayetler içerisinde yer alır. Genellikle kuyruk sokumu ağrısı hafif ağrılar ile ortaya çıkarken daha sonrasında şiddetli olarak devam etmektedir. Bazı hamileliklerde ağrının birkaç ay sürdürdüğü söylenirken, bazı hamileliklerde ise doğuma kadar devam eder. Hatta bu sürecin doğumdan sonra da devam ettiği belirtilmektedir. Kuyruk sokumu ağrısının hamilelikte daha fazla görülmesinin başlıca sebepleri içerisinde kabızlık problemi yer alır. Özellikle bağırsak problemleri bağırsağı uygulanan baskı sebebiyle hamilelikte dışkının gerçekleştirilememesi bu ağrının şiddetini artırır. Kuyruk sokumu kemiğinde bulunan hasar hamilelik sürecinde ortaya çıkarak bu bölümden başlayan ağrı ile leğen kemiğine doğru yayılan ağrı halinde devam eder. Ayrıca kasık bölgesinin etkilenmesine sebebiyet verirken vücudun alt kısmına doğru yayılır.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı,  süreci içerisinde fazla kilo alınması, bebeğin büyümesiyle kuyruk sokumuna uygulanan baskınlar şikayeti artırır. Ayrıca bu süreç içerisinde kıkırdağın etkilenmesine bağlı olarak hamilelikte sırt üstü sert zeminde yatılması uzun süre sabit pozisyonda kalınması veya sürekli geriye doğru oturulması bu problemin daha fazla yaşanmasına sebebiyet verir. Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının hamilelikte çoğalmasının nedenleri arasında araba kullanma, fazla yürüyüş yapılması, gereğinden fazla ağrı kaldırılması, cinsel ilişkiye gibi durumlarda ağrının tetiklenmesine sebep verdiği belirtilmektedir.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı tedavisi
 • Kuyruk sokumunda bulunan ağrının giderilmesi için hamilelik sürecinde uygulanan egzersizler ağrının giderilmesinde etkili olur. Germe hareketlerinde dikkatli olunması hamileliğin sürecinin etkilememesi açısından önemlidir. Ancak bu hareketlerin yapılmadan önce doktora sorularak yapılması tavsiye edilir.
 • Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı yaşayan kişilerin egzersiz fizyoterapisti ile egzersizlerini yapması daha sağlıklıdır. 
 • Hamilelikte oluşan ağrıların giderilmesi için yüzme tavsiye edilmektedir. Suyun kaldırması sayesinde vücuttaki baskının azalması ile bu bölümde bulunan ağrının giderilmesi sağlanırken; fazla alınan kiloların verilmesine destek olur. 
 • Bu süreç içerisinde kısa süreli yürüyüşler yapılması hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının giderilmesinde fayda sağlar. Günlük yapılacak 20 dakika yürüyüş sayesine ağrı azaltılır. 
 • Hamilelikte yoga yapılması ile bu bölümde bulunan ağrılar giderilir. 
 • Kuyruk sokumu ağrılarının giderilmesi için sert zeminde oturulmasının yanında kişinin oturma yastığı kullanılması veya oturma simidi ile bu bölümde bulunan ağrılarının hafifletilmesi sağlanır.
 • Ayrıca hamilelerin pozisyon değişirken ani hareket etmemesi, dikkatli davranması, bu bölümde bulunan ağrının azalmasını sağlar. 
 • Bu süreç içerisinde düz ayakkabı giyinmeleri ağrıda azalmayı destekler.
 • Yatma pozisyonunda sırt üstü yatmak yerine sağ veya sol tarafa dönerek yatılması bu bu bölümde bulunan ağrının azalmasını sağlar. 
 • Hamilelik içerisinde kuyruk sokumu ağrısının kesin tedavisi olmadığı için yapılacak ufak uygulamalar ile ağrıda azalma sağlanır.
]]>
Kuyruk Sokumu Yamukluğu https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-yamuklugu.html Tue, 13 Nov 2018 21:58:54 +0000 Kuyruk sokumu yamukluğu, Kuyruk bölgesinde bulunabilen kemiklerde farklı nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilen yamukluk sorunlarından kaynaklanabilmektedir. Bu durum birçok zaman insanların yanlış oturuş şekillerinden kaynak Kuyruk sokumu yamukluğu, Kuyruk bölgesinde bulunabilen kemiklerde farklı nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilen yamukluk sorunlarından kaynaklanabilmektedir. Bu durum birçok zaman insanların yanlış oturuş şekillerinden kaynaklansa da kuyruk sokumu yamukluğuna neden olabilen bir çok durum bulunabilmektedir. 

Kuyruk sokumu yamukluğu, insanlarda belli olan bir noktaya kadar çok ciddi olan problemlere neden olmasa da belli bir yerden sonra kişilerde sakatlık sorunlarına neden olabilir. Genellikle hareket etmede güçlük yada bazı hareketleri yapamamak çok karşılaşılan sorunlardandır. 

Kuyruk sokumu yamukluğu kimlerde görülür

Kuyruk sokumu yamukluğu, yetişkinlerdeki kadar olmasa da bazen çocuklarda da karşılaşılabilen bir problemdir. Ancak bu durum insanlarda da bazen doğuştan gelebilen bir sorun olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Ancak bir bebekte bu durum var ise çok büyük ihtimal ile problem doğum ile birlikte bekte meydana gelebilmektedir. Genellikle yetişkinlerde kuyruk sokumu yamukluğu oluşabilmesi problemin daha sonradan olabildiğini ortaya çıkarabilmektedir. 

Kuyruk sokumu yamukluğu nedenleri

Kuyruk sokumu yamukluğu, insanlarda özellikle çok şiddetli olabilen ağrılara neden olabilmektedir. Bu nedenle ise hastalığın belli olan bir yerinden sonra kişi istemez ise doktora gitmek zorunda kalabilmektedir. Normalde ise kuyruk sokumu kemiği insanın vücudunda bulunan yada oldukça küçük olan bir kemiktir. İnsanlarda da ideal ola duruş şekillerinin sağlanabilmesi ve oturma durumunda ise kalçaya gelen yükün eşit olan bir şekilde dağıtılması yada buna benzeyen birçok görevin yapılabilmesinde kuruk sokumu kemiği etki yapabilmektedir. Bu nedenle ise kuyruk sokumu yamukluğu insanlarda da bu durumların sağlanamamasına sebep olabilmektedir.

Kuyruk sokumu yamukluğuna sebep olan faktörler

Kuyruk sokumuna alınabilen bir darbe veya kaza insanlarda omurga yada kuyruk sokumu bölgesinde sık sık darbeler alınabilmektedir. Yaygın olan şekilde karşılaşılan bu durum ise direk olarak kuyruk sokumu bölgesinin darbeler açık olan bölgede olabilmesine bağlıdır. Kuyruk sokumuna düşme, çarpma yada bunlar ile birlikte oluşabilen trafik kazası ve iş kazası durumunda da kuyruk sokumu yamukluğu ortaya çıkabilmektedir.
]]>
Kuyruk Sokumu İncinmesi https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-incinmesi.html Tue, 13 Nov 2018 23:04:38 +0000 Kuyruk Sokumu İncinmesi, kuyruk sokumu bel omurlarının aşağısında pelvis bölgesinin üst çatı kısmında konumlanmış üçgen şeklindeki bir kemik parçasıdır. Bu kemik parçası kendi içinde oynamaz yapıda olup fakat son bel Kuyruk Sokumu İncinmesi, kuyruk sokumu bel omurlarının aşağısında pelvis bölgesinin üst çatı kısmında konumlanmış üçgen şeklindeki bir kemik parçasıdır. Bu kemik parçası kendi içinde oynamaz yapıda olup fakat son bel omuru ile hareketli bir eklem yapısına sahiptir. Vücut iskelet sisteminin dengede durmasını ve pelvis belgesine destek olmasını sağlamaktadır. Kuyruk sokumu bölgesi vücudun hassas bir bölgesidir. Buraya gelecek darbeler ve travmalarda kuyruk sokumu incinebilir. 

Kuyruk sokumu incinmesi nedenleri
 • Duruş ve yürüyüş bozukluğu
 • Anormal yatış pozisyonu
 • Sert zeminde uyumak
 • Travmalar ve darbeler
 • Spor ve egzersizde zorlama
 • Yüksek bir yerden düşme 
 •  Bisiklet ve ata binme 
 • Uzun süre oturmak
Kuyruk sokumu incinmeleri çok çeşitli olup genellikle travmalara bağlı ortaya çıkar. Kuyruk sokumunda bir ağrı belirince fark edilir. Ağrının şiddeti incinmenin oranına ve nedenine bağlı olarak değişebilir. Duruş ve yürüyüş pozisyonuna bağlı olarak da gelişebilir bir hastalık veya kırık gibi durumlardan da meydana gelebilir. Kuyruk sokumunda incinmenin nedenini iyi tayin edilmelidir.  

Kuyruk sokumu incinmesi tedavi yöntemleri
 • Uygun duruş pozisyonun belirlenmesi
 • Özel minderler kullanılarak rahatlatma
 • Medikal tedavi (ilaç uygulamaları)
 • Sıcak kompres uygulamaları
 • Fizik tedavi uygulamaları
Kuyruk sokumu incinmesi durumlarında öncelikle duruş, yürüyüş ve yatış pozisyonunuzu değiştirmelisiniz. Eğer bu yapmış olduklarınıza rağmen ağrı devam ediyor ise konusunda uzman bir hekime muayene olunuz. Hekiminiz uygun göreceği tedaviye göre kuruk sokumu incinmesi tedavisine başlarsınız. Hekim eğer medikal olarak ilaç uygulamasına başvurmuş ise bunu kas incinmesi ve ağrı kesici ilaçlarla tedaviye başlar. Bölgeye uygulanacak pomadlarla incinmenin ağrısı, sızısı geçecektir. Hekim gerek gördüğü takdirde korse kullanımı ve sıcak kompres uygulaması uygulanabilir. Korse kullanımı kuyruk sokumu bölgesine destek sağlamada yardımcı olup ağrınızı hafifletilecektir. 
]]>
Kuyruk Sokumu Deri Çatlağı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-deri-catlagi.html Wed, 14 Nov 2018 05:54:17 +0000 Kuyruk Sokumu Deri Çatlağı, Kuyruk sokumu denilen yer insan vücudunun 33 tane omurun en alt bölgesinde yer alan ve son parçasıdır. Bu nedenle kuyruk sokumu deri çatlaması kişinin hayatını zor bir duruma girmesine neden olur. Özel Kuyruk Sokumu Deri Çatlağı, Kuyruk sokumu denilen yer insan vücudunun 33 tane omurun en alt bölgesinde yer alan ve son parçasıdır. Bu nedenle kuyruk sokumu deri çatlaması kişinin hayatını zor bir duruma girmesine neden olur. Özellikle kadınlarda daha çok meydana gelen kuyruk sokumu deri çatlağı, doğum yaparken kuyruk sokumunun esnemesi ve genişlemesi ile kuyruk sokumu deri çatlağı meydana gelir. Bu durum doğum yapan hemen hemen her kadında ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında sürekli oturan ve masa başında çalışan kişilerinde en büyük şikayetlerinden biri kuyruk sokumu deri çatlağına bağlı olarak gelişen ağrılardır. Bu ağrılar zaman içinde o kadar çok şiddetlenir ki kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkiler. Kuyruk sokumu deri çatlağı kişinin oturmasını engellediği için, hayatını da oldukça olumsuz etkiler ve zor bir durumu sokar. Bu nedenle kuyruk sokumu deri çatlağı olan kişiler seyahate çıkamaz ve uzun süreli bir yerde oturamazlar. Bu nedenle zaman kaybedilmeden tedavi altına alınması gerekir. 

Kuyruk Sokumu Deri Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir

Kuyruk sokumu bölgesinde deri çatlağı olduğunu kişi göremez. Ancak oluşan ağrılardan ve oturmak da zorluk çektiği için kişi uzman bir doktora gitme ihtiyacı duyar. Yapılan bir çok tetkik ve klinik muayene sonrası kuyruk sokumu deri çatlağı teşhisi konulur. Çatlağın tedavi edilebilmesi için, problemin neden kaynaklandığını saptamak oldukça önemlidir. Çoğu kuyruk sokumu deri çatlağı kendiliğinden geçse de kimi çatlaklar doktorun denetimin verilen ilaçlar neticesinde geçmektedir. Ancak tedavinin bir kaç gün devam edilip bırakılması daha olumsuz şart oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle tedavi başlandığı andan itibaren kesinlikle yarım bırakılmamalıdır. Kuyruk sokumu deri çatlağı genellikle doktorun verdiği ilaçlar ve kremler sayesinde kısa süre içinde kendiliğinden geçmektedir. Tedavi aşamasına hastanın fazla oturmamasına, oturmak zorunda kaldığında sert zeminlere oturmamasına ve tuvalet ihtiyacını klozet kullanarak gidermesine ve kuyruk sokumu deri çatlağına zarar verebilecek herhangi bir egzersiz veya ani hareket yapmamasına özen göstermesi istenir. 
]]>
Kuyruk Sokumu Kızarıklık https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kizariklik.html Thu, 15 Nov 2018 01:04:41 +0000 Kuyruk Sokumu Kızarıklık, Kuyruk sokumunda oluşan kızarıklığın bir çok nedeni olabilir. Bazen kuyruk sokumunda oluşan bir zedelenme kuruk sokumunda kızarıklığa neden olduğu gibi, bazende kıl dönmesine bağlı olarak ku Kuyruk Sokumu Kızarıklık, Kuyruk sokumunda oluşan kızarıklığın bir çok nedeni olabilir. Bazen kuyruk sokumunda oluşan bir zedelenme kuruk sokumunda kızarıklığa neden olduğu gibi, bazende kıl dönmesine bağlı olarak kuyruk sokumunda kızarıklık oluşabilmektedir. Kıl dönmelerinin ve deri altında oluşan kılın içe doğru uzaması en çok kuyruk sokumu bölgesinde gerçekleşir. Bu nedenle kuyruk sokumu kızarıklık kıl dönmesine bağlı olarak gerçekleşmesi daha sıklık ile görülür. Bunun yanı sıra hamile olan kadınlarda kuyruk sokumu bölgesinde baskı ve genişleme meydana gelir. Buna bağlı olarak da kuyruk sokumu bölgesinde kızarıklık oluşur. Aynı zamanda cildin tahriş olması durumunda özellikle bu kuyruk sokumunda meydana gelir. Tahriş olan kuyruk sokumunda kaşıntı meydana gelir ve kızarmaya başlar. Enfeksiyon kapması durumunda da kuyruk sokumunda iltihap oluşmaya başlar ve şişer. Bu nedenle de kuyruk sokumu bölgesinde kızarıklığa bağlı olarak kaşıntılar meydana gelir. 

Kuyruk Sokumu Kızarıklık Nasıl Geçer

Kuyruk sokumunda oluşan kızarıklığın nedenleri tesbit edildikten sonra tedavi şekli uygulanır. Tahriş olmaya bağlı olarak gelişen kuyruk sokumu kızarıklık, doktor tavsiyesi ile verilen kremler ve ağrı kesiciler sayesinde kısa süre içinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak kıl dönmesine bağlı olarak gelişen kızarıklık ve şişliklerin cerrahi bir müdahale sonrasında tedavi edilmesi gerekir. Öncelikle kıl dönmesine neden olan kılın dışarı çıkarılması ve tahriş olan bölgenin hijyenik tutulması gerekir. Kıl dönmesine bağlı olarak gelişen kızarıklık genellikle iltihabın oluşmasından dolayı kızarır. Bu nedenle ilk öncelikle iltihabın boşaltılmaya çalışılması gerekir. Bu da ancak cerrahi bir operasyon ile klinik bir ortamda gerçekleşebilir. Kuyruk sokumu kızarıklık basit nedenlerden dolayı sürekli masa başında çalışmak zorunda olan kişilerde oluşuyorsa, kuyruk sokumunda oluşan kızarıklığı ılık bir su ile iyice temizledikten sonra üzerine pudra dökün. Pudra kızarıklığın kaybolmasını ve kuyruk sokumunda oluşan kızarıklığı yumuşatacaktır. 
]]>
Kuyruk Sokumu Sancısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-sancisi.html Thu, 15 Nov 2018 03:33:02 +0000 Kuyruk sokumu sancısı, Vücutta 33 omurun en alt kısmındaki bölümde meydana gelen rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu leğen kemiğinin içinde bulunan organları desteklemeye yarar.Kuyruk sokumu halk arasında poçik ismiyle de bilinm Kuyruk sokumu sancısı, Vücutta 33 omurun en alt kısmındaki bölümde meydana gelen rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu leğen kemiğinin içinde bulunan organları desteklemeye yarar.Kuyruk sokumu halk arasında poçik ismiyle de bilinmektedir. Tıbbi adı koksiks olan kuyruk sokumu sancısı genellikle oturma pozisyonunda artar ve bıçak saplanması olarak sancı boyutu tarif edilebilir. 

Kuyruk Sokumu Sancısına Sebep Olan Etkenler 
 • Kuyruk sokumu sancısı kadınlarda daha çok kadınlarda görülür. Bunun en büyük sebeplerinden biride doğum sırasında oluşan sorunlar ve problemli bir gebelik sürecidir. Annede bulunan birçok vitamin kalsiyum ve benzeri maddeler bebeğe geçtiğinden annede kemik hastalıkları görülebilir. Kemik hastalıkları kuyruk sokumu sancısı oluşmasını tetiklemektedir. 
 • Günlük hayatta yapılan ters hareketler sonucunda kuyruk sokumunun incinmesi veya zedelenmesi
 • Vücutta meydana gelen dolaşım bozuklukları
 • Kuyruk sokumunda mikrop kapmaya bağlı olarak oluşan iltihaplanmalar
 • Ağır işler
 • Yanlış sporlar
 • Sürekli oturarak vücut ağırlığının kuyruk sokumunda toplanması
 • Aşırı kilo
 • Kuyruk sokumunun üzerine düşmek ve sert darbe almak
 • Uzun süreli seyahatler
 • Stres ve bunalıma bağlı olarak gelişen psikolojik sorunlard
Kuyruk Sokumu Sancısı Kimlerde Meydana Gelir

Kadınlar kemik yapısı olarak erkeklere göre daha hassas kaldığından darbelerden daha fazla etkilenmektedir. Ayrıca bunun en önemli sebeplerinden biri de kadınların pelvisinin yapısıyla alakalıdır. Kuyruk sokumu daha korumasız kaldığından sancılar sıklıkla görülebilmektedir. Her yaştaki insanın başına gelebilen kuyruk sokumu sancısının önüne geçebilmek için kas ve iskelet sistemi bozukluğu meydana getirebilecek her türlü olumsuz davranıştan kaçınılmalıdır.

Kuyruk Sokumu Sancısı İçin Tedavi Yöntemleri

Kuyruk sokumu sancısı başladığında mutlaka uzman bir hekime danışmalısınız. Hekim gerekli tetkikler sonucunda size en uygun tedavi yöntemini belirleyecek ve en kısa sürede tedavi sonucunu alacaksınız. Fakat evde kendi yöntemlerinizle yaptığınız uygulamalar yanlış sonuçlar doğurabilir ve durumunuz daha da kötüye gidebilir. Bu yüzden yanlış tedaviden kaçınmalısınız. Kuyruk sokumu sancısında çoğunlukla oturma simidi tavsiye edilmektedir. Sancının boyutuna göre tedavi yöntemi değişiklik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda kuyruk sokumuna skopi adı verilen aletle ağrılı bölgeye enjeksiyon yapılır. Eğer durum ciddiyse cerrahi müdahale gerekebilir.
]]>
Kuyruk Sokumu Kırılması https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kirilmasi.html Thu, 15 Nov 2018 05:57:06 +0000 Kuyruk Sokumu Kırılması, çok sık olarak görülen bir rahatsızlık değildir. Kuyruk sokumunun kırılması demek hastanın belli bir süre yatağa bağımlı kalmak zorunda olmasıdır. Eğer düşme sonucu kuyruk kemiğinde kır Kuyruk Sokumu Kırılması, çok sık olarak görülen bir rahatsızlık değildir. Kuyruk sokumunun kırılması demek hastanın belli bir süre yatağa bağımlı kalmak zorunda olmasıdır. Eğer düşme sonucu kuyruk kemiğinde kırık oluşmuş ise belirtileri ani şoka girme, bayılma, şiddetli ağrı ve yürüyememe olarak görülmektedir. Fakat yaşlılıktan, kemik erimesinden dolayı kuyruk sokumu kemiği kırılmış ise yine yürüyememe ve şiddetli ağrı ile belirtiler göstermektedir. Özellikle kuyruk sokumu kemiği kırılması denince akla ilk gelen cerrahi müdahale olmaktadır, fakat kuyruk sokumu kırığı tedavisi için mutlaka cerrahi müdahale gerektirmeyen kırıklarda olabilmektedir.

Kuyruk Sokumu Kırılması Nedenleri
 • Vücuda yetersiz miktarda kalsiyum ve D vitamini alınması,
 • İleri ki yaşlarda kas kayıplarından dolayı görülebilmektedir,
 • Bazı kemik hastalıkları,
 • Yapılan yanlış sporlar da zarar verebilir,
 • Yapmış olduğunuz paten, kayak, kaykay gibi faaliyetlerden dolayı da kırılabilmektedir.
Kuyruk Sokumu Kırılması Tedavisi

Kuyruk sokumu kırılması tedavisinde, en önemli şey kuyruk sokumu kırığının erken teşhis edilmesi ile başlar. Öncelikle yapılacak olan ilaç tedavisi süresidir. En büyük tedavi süreci ise en az üç hafta kadar yatıp dinlenmektir, bu dinlenmenin ardından hastaya mutlaka önerilen asla yumuşak yerde değil, sert zeminlerde oturması gerektiğidir. Yumuşak zeminde oturmaya kalkan hastalarda tam kaynamamış olan kuyruk sokumu kemiğinde kayma yaşanabilir, bu da demek olur ki hastanın mutlaka cerrahi bir müdahaleye mağruz kalması durumudur. Bunların yanı sıra hastaya ağrı kesici ilaç ve iğneler verilir, bazı antibiyotik ilaçlar ve D vitamini takviyelerinde bulunulur. Evde yapılabilecek şeyler ise hastaya bol bol kemik suyuyla yapılmış olan çorbalar ve bol bol D vitamini içeren sebze ve meyveler (ıspanak, beyaz lahana, yeşil biber, ıspanak, domates, turp) yemesi önerilir. Eğer ki hastanın kuyruk sokumu kemiği özellikle yaz aylarında kırılmış ise güneşten de D vitamini alması açısından yatağının her gün güneş gören bir pencere kenarında olması önerilir. Tüm bu tedavilere rağmen eğer bu 3-4 haftalık sürede hasta hala ağır olan ağrılarından şikayet ediyorsa, mutlaka hastanın ameliyat olması gerekmektedir.


]]>
Gebelikte Kuyruk Sokumu Batması https://www.kuyruksokumu.gen.tr/gebelikte-kuyruk-sokumu-batmasi.html Thu, 15 Nov 2018 19:45:22 +0000 Gebelikte Kuyruk Sokumu Batması, Kuyruk sokumu birbirine bağlı 3 tane küçük kemikten oluşmaktadır. Gebelikte kuyruk sokumu batması gebeliğin ilk aylarında kendisini göstermeye başlayabilmektedir. Gebelikte kuyruk sokum Gebelikte Kuyruk Sokumu Batması, Kuyruk sokumu birbirine bağlı 3 tane küçük kemikten oluşmaktadır. Gebelikte kuyruk sokumu batması gebeliğin ilk aylarında kendisini göstermeye başlayabilmektedir. Gebelikte kuyruk sokumunun başlama nedeni ise, gebe bir bayanın vücudunda hormon değişikliği yaşayarak relaxin ismi verilen hormon salgılanmaya başlar ve vücudun doğuma hazırlanması için eklemler gevşemeye başlamaktadır. Gebelikte kuyruk sokumu batması yatar pozisyonda bir yandan diğer yana dönerken kendisini hissettirebilmektedir. Bundan dolayı da gebe olan kişi uyumakta zorlanabilmektedir. 

Gebelikte kuyruk sokumu batması ağrısı sanki o bölgede iltihap varmış gibi ağrılar meydana gelir. Genellikle de oturup kalkarken ve yatarken kemiklerin birbirine sürtünmesi ile bu ağrılar şiddetli bir şekilde meydana gelir. Gebeliğin ilerleyen aylarında kişi kilo almaya başlar ve bu ağrılar fazlalaşır. Bundan dolayı bu dönemde fazla kilo alınmamaya çalışılmaktadır.

Gebelikte kuyruk sokumu batması tedavisi

Ağrıları çok sancılı olduğu için hiç zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Gebelikte kuyruk sokumu batması rahatsızlığının tespitini kesinlikle bir uzman doktor yapabilmektedir. Doktor teşhisi koyduktan sonra makattan müdahale ederek düzeltme yapabilir. Ya da yanlardaki kaslara masaj yaparak tedavi edebilmektedirler. Bu yapılan masaj kişi son derece rahatlatmaktadır.

Gebelikte kuyruk sokumu batması rahatsızlığı olan kişilerin yapması gerekenler

 • Ortası delik olan simide benzer bir minder üzerinde oturmalıdırlar.
 • Lavabo ihtiyaçlarını klozet tipi tuvaletleri kullanarak gidermelidirler.
 • Kesinlikle bir fizik tedavi uzmanına muayene olmalısınız.

]]>
Sağ Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/sag-kuyruk-sokumu-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 20:07:59 +0000 Sağ kuyruk sokumu ağrısı, Kronik bir neden yada dış etkenlerden dolayı meydana gelmektedir. Meydana gelen ağrı zaman zaman ortaya çıkabilir ve kaybolabilir. Bazende oturma esnasında ortaya çıkabilir. Burada neden çok önemlidir. Sağ kuyruk sokumu ağrısı, Kronik bir neden yada dış etkenlerden dolayı meydana gelmektedir. Meydana gelen ağrı zaman zaman ortaya çıkabilir ve kaybolabilir. Bazende oturma esnasında ortaya çıkabilir. Burada neden çok önemlidir. Kuyruk sokumu sırtımızdan geçen omurilik sisteminin son noktası olmaktadır. Bu yüzden de hassas bir noktada bulunmaktadır. 

Sağ kuyruk sokumu ağrısı oluşmadan önce ne tür bir aktivite içinde olduğunuz çok önemli olmaktadır. Bu ağrı düşme sonucumu, kaza sonucumu, vücutta oluşan bir tümör yada kemik erimesi sonucumu oluştuğu çok önemlidir. Bu bölgede sıkıntı yaşayanlar belli bir yönde hareket kısıtlaması yaşayabilmektedirler. Mesela sağ tarafa eğildiği zaman ağrı biraz daha artar. Yada yürürken sağ ayak üzerine basıldığında ağrı artış gösterir.

Sağ kuyruk sokumu ağrısı neden olur
 • Sağ kuyruk sokumu ağrısında ana neden düşme yada bölgeye alınan bir darbe olmaktadır. Özellikle karlı havalarda düşme olayları çok yaşanmaktadır. Bu düşme de genelde kalça üstüne doğru olmaktadır. Aynı düşme kaygan bir zemine basma, merdivende ayağın boşa gelerek kayması, bu pateni gibi bir spor yaparken düşme en çok bu bölgenin zedelenmesine neden olabilecek tehlikelerdir. Düşme anından hemen sonra belki bir şey hissedilmeyebilir. Vücut sıcak olduğu için sadece anlık bir kas ağrısı gibi düşünülür. Ancak dinlenme moduna geçtiğiniz zaman ve sonrasında ağrı kuyruk sokumunda hissedilmeye başlar. Oturma imkansız hale gelir. Direk bir batma ve ağrı hissi meydana gelir. Bu durumdan şüphe ediyorsanız kendi başınıza ağrı kesici yada kas gevşeticiler ile çözüm sağlamaya çalışmayın. Derhal bir doktora görünmenizde büyük fayda olacaktır. 
 • Diğer bir neden kişinin kendi fiziksel durumunun getirdiği nedenler olmaktadır. Aşırı kilolu insanlarda oturma esnasında kuyruk sokumuna baskı olmaktadır. Bu baskı neticesinde kırılma yada çatlama meydana gelebilmektedir. Bazen kuyruk sokumu düşmesi denilen olay meydana gelmektedir. Sağ kuyruk sokumu ağrısı bu kişilerde oturma pozisyonuna göre ortaya çıkmaktadır. Fiziksel nedene başka bir örnek ise kişide meydana gelen kemik erimesi olmaktadır. Bu nedende nadir olsa bile etkenlerden biridir.
Sağ kuyruk sokumu ağrısı tedavi

Sağ kuyruk sokumu ağrısının tedavisinde ilk etapta fizik tedavi ve dinlenmek gerekir. Eğer çok büyük bir kaza sonucu kırılma meydana gelmiş ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Çünkü kaza sonucunda bölgede başka kırılmalar ve kas hasarları meydana gelmiş olabilmektedir. Kişinin oturmasını rahatlatacak özel tasarım yastıklar kullandırılmaktadır. Bu yastıkların orta kısmı simit gibi boş olduğu için tedavi sürecinde kuyruk sokumuna baskı giderilmiş olacaktır. 
]]>
Kuyruk Sokumu Kayması https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kaymasi.html Fri, 16 Nov 2018 12:21:41 +0000 Kuyruk sokumu kayması: Kuyruk sokumu vücudumuzun özellikle dik durmasında, pelvis kemiğinin birbirine yapmış olduğu baskıyı azaltmada önemli bir rol oynar. İnce bir kemiğe sahip olan Kuyruk sokumu kol vaya bacaklarda ki kemiklerim Kuyruk sokumu kayması: Kuyruk sokumu vücudumuzun özellikle dik durmasında, pelvis kemiğinin birbirine yapmış olduğu baskıyı azaltmada önemli bir rol oynar. İnce bir kemiğe sahip olan Kuyruk sokumu kol vaya bacaklarda ki kemiklerimiz gibi sert ve dayanıklı değildir. Basit bir darbe veya çeşitli spor yaralanmalarında zarar görerek kayma söz konusu olabilir. Genellikle bayan bireylerde bu durum daha fazla karşılaşılmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise bayanların pelvis kemikleri yanlara doğru daha eğimli olduğu için darbelere ve çarpmalara daha açık durmaktadır. Özellikle erkek bireylerde düşme sonrası sık olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu hastalar otururken, kalkarken dikkat etmeli uzanırken ise yan yatarak yatmalıdırlar ve zaman kaybetmeden uzman bir hekime göstererek müdahale edilmelidir. 

Kuyruk sokumu kayması teşhisi: Kuyruk sokumunun kayması söz konusu olunca birey bunu ancak uzman bir hekime göstererek öğrenmesi mümkün olabilir. Söz konusu kayma olunca hastanın pelvis kemiğinde tam oturduğu sırada ve kalkarken şiddetli bir ağrının ii yapamama gibi bir durumun söz durumu olması gerekmektedir. Daha sonra Kuyruk kemiği kontrol edilip röntgen çekildikten sonda tam olarak bir kaymanın olup olmaması dikkat edilmelidir. Bununla beraber hastaya dışarıdan bakıldığında bir şekil duruşunda bozukluk, yürüme esnasında aksaklık olup olmadığı kambur belirtisinin varlığı dikkat edilmelidir

Kuyruk sokumu kayması tedavisi: Bayanlarda doğum esnasında uzman hekim tarafından makat bölgesine bir masaj yapılarak kayma gibi bir durumun söz konusu olursa derhal yerine oturtuluyor. Bu masaj anneleri doğum esnasında hem rahatlatıyor hem de anesteziye gerek kalmıyor. Uzman hekimin istemine göre enjeksiyon tedavisi de bayanlar için başlanabilmektedir. Bu enjeksiyon tedavisi özellikle bayan hastalara cerrahi bir cerrah hekim tarafından uygulanır ve kesin sonuç alınmaktadır. Diğer bir tedavi şekli ise üç boyutlu tomografi çekilerek hastaya müdahale edilmektedir ve bu tedavi şekli hastalara yüzde seksen oranında hem başarı hem de iyileşme sağlamaktadır
]]>
Kuyruk Sokumu Apse Boşaltma https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-apse-bosaltma.html Sat, 17 Nov 2018 12:20:50 +0000 Kuyruk sokumu apse boşaltma, bu işlem pilonidal sinüs denilen kıl dönmesi oluşumunun kuyruk sokumu bölgesini etkilemesi halinde yapılır. Kıl dönmesi daha çok kuyruk sokumu bölgesinde cildin altına giren yabancı cisimlerin girmes Kuyruk sokumu apse boşaltma, bu işlem pilonidal sinüs denilen kıl dönmesi oluşumunun kuyruk sokumu bölgesini etkilemesi halinde yapılır. Kıl dönmesi daha çok kuyruk sokumu bölgesinde cildin altına giren yabancı cisimlerin girmesiyle oluşur. Bu birikimlerin artması sonucunda bölgede şişlik ve akıntı meydana gelir. Kıl dönmesi apsesi zarla kaplı olan kıl yumağı şeklinde cilt altında birikir. Etrafında olan zarın uzun süre oturma, sert düşme, ezilme gibi etkilerle yırtılması halinde, kuyruk sokumu bölgesinde akıntı oluşur. Bu kılların tekrar zarla kaplanması halinde içinde apse denilen birikim meydana gelir. İltihap kısa sürede artar ve kişide dayanılmaz derecede ağrılara yol açar. Kuyruk sokumu apse boşaltma işlemi acilen yapılması gerekir. Bazen sadece kıl dönmesinden değil, bölgede fistül oluşumundan da apse oluşabilir. Eğer apse boşaltılmazsa en geç bir hafta sürede kendiliğinden apsenin patlaması ve bunun da doku hasarına sebep olması söz konusu olacaktır. Bu yüzden beklemeden apseye müdahale edilmelidir.

Kuyruk sokumu apse boşaltma nasıl yapılır

Kuyruk sokumu bölgesini etkileyen apsenin boşaltılması oldukça kısa sürede tamamlanır.  Kuyruk sokumu bölgesinde açılan küçük bir kesi yardımıyla, cilt altında birikmiş olan iltihap dokusu boşaltılır. Daha sonra içi özel sıvıyla temizlenerek işlem tamamlanır. Bunun kolay bir işlem olmasına rağmen, güvenilir bir sağlık kuruluşunun cerrahi kısmında yapılması önemlidir. Çünkü bölgede enfeksiyon riski oluşma olasılığı vardır. Kuyruk sokumu apse boşaltma işlemi tamamlandıktan sonra, doktor tarafından hastaya antibiyotik kullanması tavsiye edilecektir. Bu olası enfeksiyonlara engel olacaktır.

Kuyruk sokumu apse boşaltma neden yapılmalı

Kuyruk sokumu bölgesindeki kıl dönmesi apseye neden olur ve apsenin boşaltılmasıyla tedavi edilmezse, bu sorun şiddetini arttırarak devam edecektir. Acilen apsenin boşaltılması ve doku onarımının sağlanması gerekir. Kuyruk sokumu apse boşaltma işleminden 1-2 ay sonra da tedavi yapılmalıdır. Bu tedavide hastaların iş gücü kaybı olmaz, hastaneye yatmaları da gerekmez. Önemli olan bölgede doku hasarı artmadan kuyruk sokumu apse boşaltma işleminin yapılmasıdır. Zaten hastalar apse boşaltılmadığı sürece şiddetli derecede ağrı ve acı çekerler. Apsenin boşalması için beklenilmesi, bölgeye kara merhem, lokum gibi malzemeler konulması oldukça hatalıdır. Eğer kuyruk sokumunda apse varsa mutlaka cerrahi alanda uzman bir doktora gidilmesi önerilir. Apse bu şekilde boşaltıldığında, hastada hemen iyileşme etkileri görülür. Ağrısı azalır, bölgedeki şişlikten kaynaklı basınç hissi azalır, ateş yükselmesi varsa düşer.

Kuyruk sokumu apse boşaltma için antibiyotik kullanımı da faydalı değildir. Antibiyotikler sadece apse boşaltıldıktan sonra bölgede enfeksiyon oluşmamasına yardımcı olur. Bu operasyon oldukça kolay yapılır. Bu nedenle korkmadan, çekinmeden kuyruk sokumu apse boşaltma işleminin yapılması sağlanamalıdır. Aksi halde apseyi tedavi edecek bir yöntem yoktur. Apsenin boşaltılmasından sonra da, bölgenin tedavisi ihmal edilmemelidir. Buradaki doku hasarı yeniden apseye yol açabilir. 
]]>
Kuyruk Sokumu Kırığı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kirigi.html Sat, 17 Nov 2018 14:54:01 +0000 Kuyruk Sokumu Kırığı, Vücut için oldukça önemli bir yapı olan kuyruk sokumu, oldukça hassas bir yapıya sahip olmasından dolayı kırılmalara karşı açıktır. 3 kemiği birbirine bağlayan ve oldukça ince ve kırılgan yapıs Kuyruk Sokumu Kırığı, Vücut için oldukça önemli bir yapı olan kuyruk sokumu, oldukça hassas bir yapıya sahip olmasından dolayı kırılmalara karşı açıktır. 3 kemiği birbirine bağlayan ve oldukça ince ve kırılgan yapısı olan kuyruk sokumu bu nedenle çarpma ve düşmelere karşı zarar görür. Kuyruk sokumu kemiğinde en yaygın görülen problemlerden biri kuyruk sokumu kırığıdır. Kuyruk sokumu kırığı çoğunlukla kalça üzerine düşme veya kuyruk sokumuna direkt alınan darbeler sonucu ortaya çıkar. Bu durumda kuyruk sokumunun en uç kısmında bulunan kemik yapısı kırılabilir ya da yumuşak dokuda zedelenmeler ortaya çıkabilir.

Kuyruk sokumu kırığı, kişide oldukça şiddetli ağrıların yaşanmasına neden olur. Kişinin günlük hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyen bu ağrılar kesinlikle vakit kaybetmeden uzman bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa kuyruk sokumu kırığının iyileşmesi de o kadar erken zamanda olur. Bu nedenle kuyruk sokumunda hissedilen ağrıların kuyruk sokumu kırığı belirtisi olabileceği düşünülerek doktora başvurmakta fayda vardır. 

Kuyruk sokumu kırığı belirtileri, kuyruk sokumu kırığı sık karşılaşılan bir problem olması nedeniyle tespit edilmesi oldukça kolaydır. Kişi otururken zorluk yaşıyorsa ve kuyruk sokumunda şiddetli ağrılar varsa yürürken ve Adım atmakta sıkıntı yaşıyorsa bu durum kuyruk sokumu kırığı belirtisi olabilir. Kuyruk sokumu kırığı bazı kişilerde mide bulantısı ve ishal gibi durumların yanı sıra dışkılamada problem yaşanması gibi durumlarda görülebilir. Kuyruk sokumu kırığı olan hastalar uyurken sağa veya sola yatma da zorluk çeker ve kuyruk sokumunda hissettiği ağrıları zamanla sırt ve bel bölgesinde de hissedebilir. Kuyruk sokumu kırığı belirtileri arasında bunların yanı sıra vücudun hareket etmesinde birtakım aksaklık yaşanmaması ve kuyruk sokumunun vücudun dengede durması için oldukça önemli bir yapı olması nedeniyle düz yolda aynı hizada yürümede sıkıntısı da görülebilir.

Kuyruk sokumu kırığı risk faktörleri, yaşlılık, osteoporoz, kalsiyum ve D vitamini gibi vitamin eksiklikleri, kayak, buz pateni gibi düşme riski olan sporların yapılması, vücutta kas kaybı yaşanması, kuyruk sokumuna uygulanan şiddet, birtakım konjenital kemik hastalıkları gibi durumlar kuyruk sokumu kırığı için risk faktörleri oluşturur. Bu risk faktörlerini engellemek için kasların kuvvetlendirilmesini sağlayacak birtakım egzersizler yapılabileceği gibi vitamin eksiklikleri giderilebilir.

Kuyruk sokumu kırığı tedavisi, kuyruk sokumu kırığında kuyruk sokumunun alçıya alınma ihtimali olmaması bakımından kendi kendine iyileşir gerekir. Ancak bu durumda enfeksiyon oluşması ve enfeksiyonun diğer dokulara zarar vermemesi bakımından kişinin ağır hareketler yapmaktan kaçınması, sabit kalmaya özen göstermesi ve bu bölgeyi darbelere karşı koruması oldukça önem taşır. Kuyruk sokumu kırığında aynı zamanda yatak istirahati de oldukça önemlidir. Hastalara genellikle 3 hafta yatak istirahati önerilir ve sert zemine oturmaması tavsiye edilir.  Aynı zamanda hastanın ağrılarının azalması için antienflamatuar ve analjezik ilaçlar ve ağrı kesici enfeksiyonlar da tedavi yöntemleri arasındadır. Konservatif tedavi kuyruk sokumu kırığında oldukça başarı gösterir. Kuyruk sokumu kırığı tedavisinde ameliyat en son çare olarak görülür. Ancak bu tedavi yöntemlerine karşılık hasta da ortaya çıkan belirtiler hala devam ediyorsa cerrahi müdahele uygulanabilir
]]>
Bebeklerde Kuyruk Sokumu Açıklığı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/bebeklerde-kuyruk-sokumu-acikligi.html Sun, 18 Nov 2018 03:42:47 +0000 Bebeklerde Kuyruk Sokumu Açıklığı, Tıp dilinde sakral sinüs olarak adlandırılan kuyruk sokumu açıklığı, kuyruk sokumu kemiğinde oluşur ve bu kemikte ufak yada geniş bir açıklık olarak karşımıza çıkar. Kuyruk sokumu a Bebeklerde Kuyruk Sokumu Açıklığı, Tıp dilinde sakral sinüs olarak adlandırılan kuyruk sokumu açıklığı, kuyruk sokumu kemiğinde oluşur ve bu kemikte ufak yada geniş bir açıklık olarak karşımıza çıkar. Kuyruk sokumu açıklığının büyük bir bölümü doğuştan itibaren gelişir. Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı zararsız bir durum olması nedeniyle fark edilmesi biraz zor bir durumdur. Bazı bebeklerde ufak bir fındık boyutunda olan kuyruk sokumu açıklığı fark edilemezken, bazı bebeklerde kuyruk sokumu açıklığından oluşan çukurlara aşırı miktarda kıl oluşması ile dikkat çekebilir.

Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı nedenleri

Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı, çoğunlukla genetik faktörlerden ortaya çıktığı düşünülmektedir. Tehlikeli bir durum olmayan ve genellikle herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmayan bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı probleminde bazı durumlarda açıklık zaman içerisinde derin bir kanala dönüşerek bu kanalın içinde kıl sinüsü ortaya çıkabilir. Bu sinüslerde mikrop ile enfekte olup akıntı oluşmasına neden olabilir. Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı nadir de olsa omuriliğe kadar ulaşabileceği gibi aynı zamanda ergenlik döneminde kist biçiminde bir yapıya da dönüşebilir. Bu durumda açıklık olan yerde yeniden enfeksiyon gelişme olasılığını ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale uygulanabilir veya kistin için boşaltılabilir. Bu nedenle bebeklerde görülen kuyruk sokumu açıklığının ilerleyen zamanlarda tedavisinin daha da güçleşeceği düşünülerek vakit kaybetmeden kontrol altına alınmasında fayda vardır.

Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı belirtileri

Açıklık olan bölgede kızarık olması ve bu bölgede oluşan hafif şişlik bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra bu bölgede akıntı görülmesi ya da hassasiyet hissi de bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı belirtileri arasında sayılabilir. Bu durum bebek ilk başlarda bir zorluk yaşanmazken ilerleyen zamanlarda bacaklarını hareket ettirirken ağrı hissedebilir ve idrar tutamama gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle bebeklik döneminde hakim muayenesinin düzenli olarak yaptırılması büyük önem taşır.

Bebeklerde kuyruk sokumu açıklığı tedavisi

Tedavide öncelikle tanı konulması için bebek 6 aylıkken MR çekilir ve MR'nin sonucuna göre teşhis konulduktan sonra bebeğin kilosuna göre reçete edilecek antibiyotik ve antienflamatuar ilaçlar ile tedavi edilebilir.
]]>
Kuyruk Sokumu Morarması https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-morarmasi.html Sun, 18 Nov 2018 09:34:03 +0000 Kuyruk Sokumu Morarması, Kuyruk sokumu bel bölgesinden kalçaya kadar inen omurların en sonuncu parçasıdır. Kuyruk sokumu oldukça küçük bir kemik parçası olmasına rağmen sırt kemiği ve beraberinde ki kemik yapının sabitlenmed Kuyruk Sokumu Morarması, Kuyruk sokumu bel bölgesinden kalçaya kadar inen omurların en sonuncu parçasıdır. Kuyruk sokumu oldukça küçük bir kemik parçası olmasına rağmen sırt kemiği ve beraberinde ki kemik yapının sabitlenmediği için oldukça önemlidir. Kuyruk sokumu lif ve bağlarında güçlenmesini sağlar. Vücut üzerinde kalçaya olan baskıyı azaltır. Bu nedenle kalçadan alınan darbelerde kuyruk sokumu oldukça fazla etkilenir. Kuyruk sokumu morarması, kuyruk sokumunun düşmeden veya çarpmalardan dolayı incinmesinden kaynaklı olabilir. Bunun dışında yapılan spor egzersizlerinde alınan darbe sonucu da kuyruk sokumunda morarmalar meydana gelir. Kuyruk sokumu morarma özellikle at üzerinde düşenlerin sıklık ile karşılaştıkları bir sıkıntıdır. Bu gibi düşmelerde kalça darbe alarak kuyruk sokumu zarar görür ve morarmaya başlar. Kuyruk sokumu morarma nedenlerinden biri de obez hastalığıdır. Obez olan kişiler yürümekte zorlanır ve bu nedenle sürekli oturma ihtiyacı hissederler. Sürekli olarak oturan obez hastalarında kuyruk sokumu olan bölgede morarmalar meydana gelir. Kuyruk sokumu morarması ile masa başında oturan kişiler de karşı karşıya kalır. 

Kuyruk Sokumu Morarması Tedavisi

Kuyruk sokumunda oluşan morarma için, yapılması gereken en iyi uygulama morarmayı buz kompresi uyulayarak dağıtmaktır. Böylelikle kısa süre içinde morarma dağılacaktır. Kuyruk sokumunda oluşan morarma düşmeler veya çarpmalar sonucu oluşmuş ise, ılık bir duş almak kuyruk sokumu morarmasını dağıtır. Ancak herhangi bir düşme veya çarpma olmadan kuyruk sokumunda morarma oluşması bir hastalığa veya tümöre işaret olduğundan morarma görüldüğü andan itibaren hemen uzman bir doktora başvurulması gerekir. Kuyruk sokumu morarması düşmelere bağlı olarak meydana gelmiş ise, kişi oturmakta zorluk çeker. Bu nedenle ağrı kesici ilaçlar ve antiseptik kremler sürülerek morarma dağıtılabilir. Bu süre zarfında kişinin kuyruk sokumuna baskı yapmaması için dinlenmesi ve oturmaması istenir. 
]]>
Kuyruk Sokumu Kıl Dömesi Bitkisel Çözüm https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kil-domesi-bitkisel-cozum.html Mon, 19 Nov 2018 09:05:15 +0000 Kuyruk sokumu kıl dönmesi bitkisel çözüm, Kuyruk sokumu kıl dönmesi özellikle erkeklerde görülen ve yaşam kalitesini sekteye uğratan sancılı bir durumdur. Çoğu zaman kuyruk sokumu bölgesinde kıl dönmesi meydana gelmektedi Kuyruk sokumu kıl dönmesi bitkisel çözüm, Kuyruk sokumu kıl dönmesi özellikle erkeklerde görülen ve yaşam kalitesini sekteye uğratan sancılı bir durumdur. Çoğu zaman kuyruk sokumu bölgesinde kıl dönmesi meydana gelmektedir. Meydana gelmekle birlikte kuyruk sokumumda akıntı ve kaşıntı var diyen hastaların çoğuna kıl dönmesi tanısı koyulabilir. Kuyruk sokumunda ağrı, şişlik, oturamama, akıntı olması gibi şikayetler meydana gelmekte. Karıştırılan bir hastalık değildir bunun nedeni konumu icadından.

Kuyruk sokumu kıl dönmesi tedavisi nasıldır 

Tek kalıcı tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Kuyruk sokumu kıl dönmesi bitkisel çözüm ilerlememiş hastalık durumuna ilerlemeyi kesmesine ve bazen iltihaplı bölgeyi içindeki iltihaptan arındırarak hastanın şikayet yapmamasına yol açar. Bitkisel çözüm erken teşhis vakalarında uygulanması faydalı olur. 

Bitkisel çözüm uygulanışı

İlk olarak kara merhem denilen ihtiyol barından pomaddan 2 kutu alın. Bir aktardan iki avuç içi kadar taze ısırgan otu ve bir şişe ısırgan otu yağı elde edin. Yarım litre su kaynatın, kaynamaya yaklaştığı sırada ısırgan otlarını dökün ateşi kısıp 10 dakika süre içinde kaynatın, bir gün bekletip suyun fazla kalanını dökün, kalan ısırgan lapasına aldığınız bir şişe ısırgan yağıyla iki kutu ihtiyol pomadını boşaltıp tahta kaşıkla karıştırın yarı lapa kıvama gelince 3 saat beklettikten sonra kullanıma başlayabilirsiniz.

Kuyruk sokumu kıl dönmesi bitkisel çözümün kullanımı

Kuyruk sokumu üstündeki kılları tıraş ederek o bölgeyi temizleyin yada tüy dökücü krem de kullanabilirsiniz. Tedavi boyunca o bölge üstünde kıl barındırılmamalıdır. Akşam yatmadan önce hazırlanan lapayı masaj yaparak hastalıklı bölgeye nüfus ettirin üzerini temiz ince gazlı bir bezle kapatın. Bir tavada bir kısmı siyah hale gelene kadar kızartılmış 2 dilim beyaz soğanı sürdüğünüz lapanın üstüne koyup gazlı bezle tekrardan kapatın. Üzerine steril bir bant yapıştırın ve yatın. Sabah olunca sıcak suyla bölgeyi temizleyin. Uygulamayı en az 1 ay boyunca aksatmadan her gün yapın. Lapa ve soğandaki kimyasal maddelerine etkisiyle kıllar dışarı akıp iltihap boşalma yapacaktır. 
]]>
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Cinsiyet https://www.kuyruksokumu.gen.tr/hamilelikte-kuyruk-sokumu-agrisi-cinsiyet.html Tue, 20 Nov 2018 01:46:13 +0000 Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Cinsiyet, kuyruk sokumu omurgamızın en altında bulunan ve doğum esnasında hareket eder. Aynı zamanda üst gövde ve bacakları birbirine bağlayan 4 tane kemiği birleştirir. Ayrıca kuyruk sokumu do Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Cinsiyet, kuyruk sokumu omurgamızın en altında bulunan ve doğum esnasında hareket eder. Aynı zamanda üst gövde ve bacakları birbirine bağlayan 4 tane kemiği birleştirir. Ayrıca kuyruk sokumu doğumda leğen kemiğinin çıkımının genişlemesini sağlayan bir kama biçiminde küçük bir kemik parçasıdır. Hamilelikte bebek kuyruk sokumuna baskı yaparak burada ağrı oluşmasına neden olur. Kız bebek daha çok sağ tarafa baskı verirken, erkek bebek anne karnında sol tarafa baskı verir. Bu nedenle hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı cinsiyet bakımından farklılık gösterir. hamilelik boyunca bebeğin vermiş olduğu baskı nedeni ile bel bölgesinde bulunan omurlar kuyruk sokumuna kadar ağrır. Bu süreç normal bir süreçtir. Bebeğin anne karnında belli bir yer edinmesi diğer organların birbirine girerek sıkışmasına neden olur. Bu nedenle kuyruk sokumuna ve kasıklara baskı yapar. Yapılan gözlemlere göre kuyruk sokumunda oluşan ağrılar bebeğin cinsiyetinin erkek olduğunu, kasıklarda oluşan ağrılar ise, bebeğin kız olduğunu göstermektedir. %100 net sonuç vermese de anne adaylarının tecrübeleri ve gözlemleri sonunda bu sonuca varılmıştır.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Cinsiyete Göre Tedavisi

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı cinsiyete göre farklılık gösterdiği için ağrının oluştuğu sol tarafa baskı yapmamak ağrıyı hafifletir. Bunun için uzanırken sol tarafa fazla baskı vermeden bir yastık ile destekleyerek uzanmak gerekir. Hamilelik boyunca ilaç ve kremler kullanılması bebeğe zarar vereceğinden kullanılması tavsiye edilmez. Bu nedenle doğuma kadar doğal yöntemlerle ağrı hafifletilmeye çalışılmalıdır. Doğumdan bir kaç ay sonra kuyruk sokumu ağrısı kendiliğinden geçer. Hamilelik boyuca bol bol ılık su tüketmek kuyruk sokumu ağrısını hafifletir. Bu dönemde doktorlar meyve ve sıvı tüketimine ağırlık verilmesini tavsiye etmişlerdir. Hamilelikte kuyruk sokumunu rahatlatan yöntemlerden biri de hamile olan kadının sırt üstü uzanarak ayaklarının altına yastık koyarak uzanmasıdır. Böylelikle kuyruk sokumuna olan baskı azalır. Bu dönemde hamile olan kadının sert zeminde oturması da kuyruk sokumu ağrısının artmasına neden olur. 
]]>
Kuyruk Sokumu https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu.html Tue, 20 Nov 2018 07:12:54 +0000 Kuyruk Sokumu, Vücudumuz sırt bölgesinde bulunan omuriliği oluşturan omurların son bitiş noktasında bulunan tek parçasıdır. Bu bölgede kemiğin yüksek oluşundan ve kalça ortasında bulunan çizgiden oluşturmasından dolayı bir Kuyruk Sokumu, Vücudumuz sırt bölgesinde bulunan omuriliği oluşturan omurların son bitiş noktasında bulunan tek parçasıdır. Bu bölgede kemiğin yüksek oluşundan ve kalça ortasında bulunan çizgiden oluşturmasından dolayı bir boşluk bulunur. Bu nedenle bu bölgede omurga kemiği de içeriye doğru bir eğim oluşturur. Kuyruk sokumu insan vücudunda 4 kemiğin bir araya gelerek insan vücudunun ayakları üzerinde durabilmesi ve yürüyebilmesi için birbiri ile kaynaştığı bölgeye kuyruk sokumu denir. Kuyruk sokumu düşmelerde, kalçaya darbe almalarda, şiddetli ağrılara ve çatlamalara neden olabilir. Bu nedenle vücudumuzun en hassas olduğu kemik yapılarından biridir. Kadınlarda bulunan kuyruk sokumu erkeklerde bulunan kuyruk sokumundan daha korumasızdır. Bunun nedeni ise, kadınlarda bulunan leğen kemiği pelvis bölgesi açık olmasından dolayı kuyruk sokumu daha savunmasız ve korumasız bırakmasından dolayı kaynaklanır. 

Kuyruk Sokumu Rahatsızlıkları

Kuyruk Sokumu Ağrısı: Kuyruk Sokumu ağrılarının genel adına Koksigodini denir. Uzun süre hareketsiz kalan masa başında çalışan kişilerde, obez hastalarında, ani düşmelerde, ağız egzersizlerde, fiziksel aktivitelerde, doğumlarda, eklem iltihaplarının oluşmasında, çarpmalarda, kemik haslalıklarında ve vücudun dolaşım bozukluklarında kuyruk sokumu ağrıları meydana gelir. Kuyruk sokumu ağrıları yavaş yavaş belirti gösterdiği gibi, ani şiddetli ağrılar olarak da kendini gösterir. Kuyruk sokumu ağrıları hemen hemen her yaşta görülebilir. Hamilelik döneminde bebeğin vücuda vermiş olduğu baskı nedeni ile hamile olan kadının ani yapmış olduğu hareketlerde kuyruk sokumuna ağrı saplanabilir. Bunun dışında adet dönemlerinde de kuyruk sokumu ağrıları meydana gelir. Kuyruk sokumu ağrıları basit gibi görünsede aslında dikkate alınması gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kuyruk sokumu ağrılarında mutlaka uzman bir doktora başvurarak gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Yapılan tetkilerde bilgisayarlı tomografi, kolonoskopi tanı, direkt röntgen ve manyetik rezonans inceleme gerekebilir. 

Kuyruk Sokumu Eğriliği: Kuyruk sokumu eğriliği nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte kuyruk bölgesinde bulunan kemiklerde farklı bir takım nedenlerden dolayı kuyruk sokumu eğriliği ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman oturuş bozukluklarından kaynaklanan kuyruk sokumu eğriliğine neden olan bir çok durum vardır. Başlangıçlarda ciddi bir problemmiş gibi görünmese de erken tedavi edilmediği zaman ilerleyen zamanlarda sakatlık problemleri ile karışı karşıya kalınabilir. Yetişkinlerde görülen kuyruk sokumu eğriliği, çok sık olmasada çocuklarda da görülebilir. Bazen doğuştan kuyruk sokumu eğriliği de meydana gelmiş olabilir. Kuyruk sokumu eğriliği çok şiddetli ağrılara neden olduğundan dolayı biran önce tedavi altına alınması gerekir. Kuyruk sokumu, insan vücudunda oldukça küçük bir parçadan oluşmasına rağmen, insan vücudunun duruş pozisyonunu sağlanmasında oldukça önemlidir. Kuyruk sokumu eğriliği, çoğu zaman kalçaya alınan ağır bir darbe sonucu kuyruk bölgesinde eğriliğe neden olur. Trafik kazası, iş kazası ve ağır çarpmalar sonucu bu eğrilik meydana gelebilir. Özellikle çalışma koşulları nedeni ile ağır işlerde çalışan kişilerin kuyruk sokumu eğriliğine neden olmaktadır. 

Kuyruk Sokumu Çatlağı: Ağır yük taşımak veya kuyruk sokumuna ağır darbe almak kuyruk sokumu çatlağına neden olabileceği gibi, doğuştan da kuyruk sokumu çatlağı ile karşı karşıya kalabilmek mümkündür. Kuyruk sokumu kadınlarda pelvis bölgesinde yer almasından dolayı daha savunmasız olması nedeni ile kuyruk sokumu çatlağı kadınlarda daha sıklık ile karşılaşılır. İnsan hayatını oldukça olumsuz etkileyen kuyruk sokumu çatlağı, kişinin oturmasını, kalkmasını ve uzanmasını etkileyerek şiddetli ağrılara neden olur. Kuyruk sokumu çatlağı, şiddetli ve dayanılmaz derecede ağrılara neden olduğundan vakit kaybedilmeden uzman bir doktora başvurularak tedavi altına alınmas]]> Kıl Dönmesi Ameliyatı Kuyruk Sokumu https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kil-donmesi-ameliyati-kuyruk-sokumu.html Wed, 21 Nov 2018 05:04:42 +0000 Kıl dönmesi ameliyatı kuyruk sokumu, Kıl dönmesi genellikle genç ve çok kıllı olan erkeklerde görülen bu hastalık çok kıllı olmayan erkeklerde ve kadınlarda da ortaya çıkabilir. Kıl dönmesi, genelde kuyruk sokumu bölgesind Kıl dönmesi ameliyatı kuyruk sokumu, Kıl dönmesi genellikle genç ve çok kıllı olan erkeklerde görülen bu hastalık çok kıllı olmayan erkeklerde ve kadınlarda da ortaya çıkabilir. Kıl dönmesi, genelde kuyruk sokumu bölgesindeki kılların cildin altına yuva olması sonucu bu yuvanın enfekte olması ve bunun sonrasında akıntılı bir apseye dönüşmesidir. Kıl dönmesi kuyruk sokumunun dışında kasık, göbekte ve koltuk altında da ortaya çıkabilir. Hastalık kişinin göremeyeceği bölgede olduğundan ortaya çıkan şikayetler sonrasında teşhis konulur. Bu yüzden kıl dönmesi kendiliğinden geçmeyeceği için çözümü ameliyattır. 

Kıl dönmesi ameliyatı kuyruk sokumu nasıl yapılır

Kıl dönmesi ameliyatı kuyruk sokumunda yer alan hastalıklı bölge tamamen çıkarılır ve bu bölge kalçadan yama yardımıyla tedavi edilmeye çalışılır. Ameliyatın süresi yarım saat sürer. Ameliyata başlarken ilk önce belden iğne ile uyuşturulur. Sonra hasta yüzükoyun yatırılır. Ciltte akıntı oluşturan deliklerden verilen boya ile hastalıklı bölgeler tespit edilir ve hastalıklı olan doku bütünüyle çıkartılır. Yaraya kalçadan birkaç cm doku yama ilave edilir. Flep dokusu kullanılarak yara kapatılır ve yara 10-15 gün içerisinde iyileşir.

Kıl dönmesi ameliyatı kuyruk sokumu ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası kuyruk sokumu bölgesinin kuru ve kılsız tutulması gerekir. Kıl dönmesi ameliyatı kuyruk sokumu bölgesinde tekrarlama olursa bir kısmı pansumanla tedavi edilebilir.
]]>
Çok Oturmaktan Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/cok-oturmaktan-kuyruk-sokumu-agrisi.html Thu, 22 Nov 2018 04:44:40 +0000 Çok oturmaktan kuyruk sokumu ağrısı: Kuyruk sokumunda meydana gelen hastalıklar kişinin hayatını oldukça olumsuz etkiler. Özelikle toplumda sık sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Erkeklere oranla kadınlarda d Çok oturmaktan kuyruk sokumu ağrısı: Kuyruk sokumunda meydana gelen hastalıklar kişinin hayatını oldukça olumsuz etkiler. Özelikle toplumda sık sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen kuyruk sokumu ağrısı bazen hafif ağrılar oluştururken bazen çok şiddetli olabilmektedir. Bu yüzden hafif başlayan kuyruk sokumu ağrısının artmasına müsaade etmeden tedavisine bakılmalıdır. Aksi takdirde kuyruk sokumunda, bel ve omurlarda şiddetli ağrı ve hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Kuyruk sokumu ağrısının çeşitli nedenleri olabilmektedir. Özelikle çok oturmaktan kuyruk sokumu ağrısı meydana gelebilmektedir. Bu yüzden çok oturmadan sık sık hareket etmelisiniz.

Saatlerce sandalyede, koltukta ya da masa başında çalışan insanlarda çok oturmaktan kuyruk sokumu ağrısı meydana gelebilir. Hem kişinin günlük hayatını hem de masa başında çalışan kişilerin iş hayatını olumsuz etkileyerek çok oturmaktan dolayı kuyruk sokumu ağrısı meydana gelebilmektedir. Bu yüzden sürekli oturan ya da yolculuk için oturmak zorunda olan kişilerin belini ve sırtını dinlendirmesi gerekir. Aksi takdirde çok oturmaktan kuyruk sokumu ağrısı oluşması kişiyi oldukça rahatsız ederek olumsuz sonuçların doğmasına neden olmuştur.

Çok oturmaktan kuyruk sokumu ağrısı nedenleri:

Çeşitli nedenlerin yanında taşıyabileceğinizden fazla ağırlık taşımak, özellikle kadınların doğum esnalarında anormal durumların meydana gelmesi, kişinin kendisini zora sokacak ve ağrı oluşumuna sebebiyet verecek hareketlerde bulunmak, hafif başlayan ağrıları umursamazlık etmeyin. Çünkü ağrı hafif gibi görünüyor olabilir fakat asla küçümsememek gerekir. Çünkü çok oturmaktan ya da başka nedenlerden ötürü meydana gelen kuyruk sokumu ağrısının kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekir.

Çok oturmaktan kuyruk sokumu ağrısının tedavisi:

Öncelikle hafif başlayan ve sürekli oturmaktan kaynaklanan kuyruk sokumu ağrısı, bel ağrısı ya da sırt ağrısı çeşitli nedenler de bu ağrının artmasına neden olur. Hafif sızı gibi ağrı gibi başlayan bu ağrının ilerlemesi bel ve kuyruk sokumu bölgesinde çeşitli hastaların meydana gelmesine sebep olacağından dolayı sakın ciddiye almamazlık yapmayın. Aksi takdirde hiç ummadığınız bel fıtığı, kasık fıtığı, bel kemiği kayması vb. çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Bu yüzden çok oturmaktan kuyruk sokumu ağrısı meydana gelmiş ise kişi sık sık kendini dinlemeli ve hareket ettirmelidir.

Kuyruk sokumu ağrısı olan kişinin ağır kaldırmaması gerekir. Kendini zorlayacak hareketlerden kaçınılması gerekir. Ayrıca kuyruk sokumu ağrısına yüzme iyi gelir. Kasların ve kemiklerin açılmasını ve ağrıların azalmasını sağlar. Bu yüzden hafif fakat düzenli olarak spor ve egzersiz yapılması gerekir. Eğer kendi başınıza yapmış olduğunuz çözüm yolları kuyruk sokumu ağrısını geçirmiyor ise mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Ve doktorun vermiş olduğu ilaç ve kremleri kullanmalısınız.
]]>
Kuyruk Sokumu Apse Ameliyatı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-apse-ameliyati.html Thu, 22 Nov 2018 18:53:04 +0000 Kuyruk Sokumu Apse Ameliyatı: Cildimizin altına giren ve biriken kılları, cildimiz zarar görmesin diye, vücudumuz bir kapsül oluşturarak hapsetmeye çalışır. Hasta sert oturduğunda yada kapsülle sarılmış bölgenin üzerine dü Kuyruk Sokumu Apse Ameliyatı: Cildimizin altına giren ve biriken kılları, cildimiz zarar görmesin diye, vücudumuz bir kapsül oluşturarak hapsetmeye çalışır. Hasta sert oturduğunda yada kapsülle sarılmış bölgenin üzerine düştüğünde bu kapsül zarar görür. Vücudumuz zarar görmesi diye dağılan kıl kapsülü için sıvı salgılayıp, dışarı atmaya çalışır. Böylece bölgede apse oluşur. Kuyruk sokumu apse ameliyatı bu sebepten dolayı hastaya uygulanması gereken bir tedavi şeklidir.

Hastalığın ciddiyetine ve ilerleyiş sürecine göre değişiklik gösterir. Hastalık oluştuktan sonra,  kuyruk sokumunun yada kalçanın hemen üzerinde bir delikten akıntı gelir. Bölgenin etrafında şişlik, kızarıklık ve ağrı oluşur. Bununla beraber kuyruk sokumunda pis koku ve akıntıyla birlikte, iç çamaşırında leke ve kan görülür. İltihaplanmanın hemen tedavi edilmesi gerekir, zamanında tedavi edilmediği sürece ataklar halinde delik çoğalmaya başlar. Cilt altında yeni yollar oluşturarak hastalık büyük bir alana yayılır. Kuyruk sokumu apse ameliyatı bu tip durumlarda gereklidir. Bazı zamanlar da ise hastada terleme, bulantı, titreme gibi şikayetler baş gösterebilir. Bunun anlamı  kuyruk sokumundaki iltihaptan, vücut etkileniyor demektir.

Kuyruk Sokumu Apse Tedavi Yöntemleri:

Tedavide en önemli nokta hastanın hangi aşamada doktora başvurduğudur. Bölgenin ne kadar temiz tutulup tutulmadığı da önemlidir. Apse cerrahi müdahale ile boşaltılmalıdır ki boşaltılmadığı zaman, ilaç yada evde bakım sağlansa da apse iyileşmez. İşte yapılan bu boşaltma işlemine kuyruk sokumu apse ameliyatı denir. Cilt altındaki sıvıyı boşaltmak amacıyla, lokal anestezi denilen yöntemle bölge uyuşturulur. 1 cm kadar bir kesi açılır, kesinin açıldığı yerden sıvı dışarı akar. Ameliyat esnasında cilt altında biriken kıllar çıkartılır ve oluşan delikler ise kapatılır. Bunun amacı kılların tekrar o deliklerden girerek yeni bir apse oluşmasını engellemektir. Ameliyat esnasında kapsül tamamıyla çıkarılmaya çalışılır. Eğer ki sadece kıllar temizlenir ve kapsül içeride bırakılırsa hastalık yeniler. Ameliyatın son aşamasında ise batikon yada diğer dezenfekte edici ilaçlarla yıkanarak bölge temizlenir. Hastalığın erken evresinde yapılan ameliyat daha kolaydır. Apse boşaltılmadan önce belli bir süre antibiyotik kullanımı gerçekleşir. Ameliyattan sonrada doktorun uygun gördüğü sürece antibiyotik kullanımı devam eder. 

Kuyruk sokumu apse ameliyatı yapıldıktan sonra, işlem bitmiş değildir. Sorun kıl dönmesinden kaynaklanıyor ise ameliyattan 1-2 ay sonra kıl dönmesi tedavi edilir. Apse boşaltımının, kıl dönmesi ameliyatı olmadığını bilmeniz gerekir. Bundan sonraki süreçte kişiye düşen görevler apsesi boşaltılarak, onarılan bölgeye ve hijyen koşullarına  dikkat etmek gerekir.
]]>
Kuyruk Sokumu Bel Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-bel-agrisi.html Fri, 23 Nov 2018 14:40:29 +0000 Kuyruk sokumu bel ağrısı, Kuyruk sokumunda meydana gelen bel ağrıları bireylerde genel olarak çarpma veya darbe sonucu gerçekleşen incilmeler, çeşitli spor yaralanmaları özellikle boks ve tarzı sporlarda ve çeşit zorlanmalar h Kuyruk sokumu bel ağrısı, Kuyruk sokumunda meydana gelen bel ağrıları bireylerde genel olarak çarpma veya darbe sonucu gerçekleşen incilmeler, çeşitli spor yaralanmaları özellikle boks ve tarzı sporlarda ve çeşit zorlanmalar halinde kuyruk sokumunda bel ağrısı meydana gelebilir. Eğer ki birey sürekli olarak hareket ederken, uzanırken, veya kalkarken bir ağrı hissediyorsa kesin olarak bir uzman hekime görünmeli ve tedavi sürecine en kısa süre içerisinde başlanmalıdır. Genelde bayan bireylerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bunun en büyük nedeni ise bayanlar doğum esnasında halk arasında büzdüm olarak bilinen kemiğin aşırı zorlanması, kırılması ve çatlaması neden olarak bilinmektedir. 

Kuyruk sokumu bel ağrısının daha fazla ilerlememesi için uzman hekimler tarafından düz bir zemine oturulmaması ve yan uzanarak yatma şeklinde örnekler verilmektedir. Bu rahatsızlık genel olarak uzun süreli oturan uzun yol şoförleri ve masa başı çalışanlarında sık olarak görülmektedir. 

Kuyruk sokumu bel ağrısı nasıl oluşur

Sert bir zemine oturmak kuyruk sokumu bel ağrısını artıracağından fizik tedavi bölümünde uzman doktorlar öncelik olarak hastalarına simit şeklinde bir yastık önerim üzerine oturmalarını ister. Lakin bireyler erteleyip tedavi sürecine başlamazlarsa şayet bu rahatsızlık kronikleşebilir. Eğer bir yere oturduktan sonra kalktığınızda bir acı ve ağrı hissediyorsanız ilk başta öne doğru eğilip ardından kalkmayı denemelisiniz bu ağrıyı önemli ölçüde azaltacaktır. Bunun haricinde sıcak su torbalarının kullanımı da ağrınızı azaltabilir bunun için öncelik olarak sıcak su torbasını günde en az iki kere ağrıyı hissettiğiniz bölgeye on veya yirmi dakika boyunca hafif baskı yaparak uygulamanız gerekmektedir

Kuyruk sokumu bel ağrısı  tedavisi 

Uzman hekiminizin kontrolünde ibuprofen tarzında ağrınızı azaltacak ilaçları kullanabilirsiniz lakin hala ağrıyı şiddetli bir şekilde duyuyor işlerinizi yapamıyor ve huzursuz oluyorsanız bunun için son çare cerrahi operasyon olarak görülmektedir. Cerrahi operasyon genellikle ağrının uzun süreli yanıt vermemesi üzerine operatör hekimler tarafından yapılmaktadır ve tıpta kuyruk sokumunun alınması koksijektomi olarak adlandırılır
]]>
Kuyruk Sokumu Düzeltme https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-duzeltme.html Sat, 24 Nov 2018 10:35:24 +0000 Kuyruk Sokumu Düzeltme, Tıpta koksiks adı verilen üç parçadan oluşan kuyruk sokumu kemiği omurganın en altta kalan ve kalçanın hemen üstünde yer alan parçasıdır. Omurganın ideal duruşunu ve sabitlenmesini sağlayan, kal Kuyruk Sokumu Düzeltme, Tıpta koksiks adı verilen üç parçadan oluşan kuyruk sokumu kemiği omurganın en altta kalan ve kalçanın hemen üstünde yer alan parçasıdır. Omurganın ideal duruşunu ve sabitlenmesini sağlayan, kalçalara yükü eşit biçimde dağıtan, kalçalara olan baskıyı daraltan, kaslar ve bağları güçlendiren bir kemiktir. İnsan vücudundaki hassas kemiktir. Dolayısıyla kolayca zedelenmeye, kırılmaya, kaymaya müsait bir durumdadır.

Kuyruk Sokumu Rahatsızlığı Teşhisi

Sınıkçı denilen kişilerce yapılacak müdahalelerin dönüşü olmayan birçok hasarlara neden olabileceğini düşünerek mutlaka işi uzmanlarına bırakmak Kuyruk sokumu düzeltme için en doğru tedavinin başlangıcıdır. Kuyruk sokumu rahatsızlıklarının başında kırılma ve yerinden kaymalar oluşturmaktadır. Ortaya çıkan basta iskelet arıları, kalçadan bele doğru vuran ağrılar kuyruk sokumuna dokunulunca oluşan ağrılar, otururken ya da kalkarken bıçak saplanması gibi ağrılar ilk belirtileridir. Yürümede problemlerin oluşması, vücudun ayakta duruşunda görülen duruş bozukluğu gibi durumlarda belirtileridir. Ortaya çıkan sorun uzmanlarca yapılacak muayene ve röntgen yada başka görüntülü sistemlerle yapılacak görüntüleme sonucunda tespit edilmektedir.

Kuyruk Sokumu Düzeltme İşlemleri

Kuyruk sokumu düzeltme işlemi yapılan tetkikler sonucu hastaya en uygun tedavi biçimi seçilerek tedavi yapılmaktadır. Tedavide ilk düşünülen yöntem, enjeksiyon yöntemidir. Hastaya yaklaşık bir saat süren enjeksiyon tedavisi uygulanır. Bu yöntemle hastaların % 80'i iyileşmektedir. Enjeksiyonla bir sonuç alınamayınca ikinci aşama elle masaj yöntemidir. Bu uygulamada her dört hastadan üçü iyileşmektedir. Elle yapılan uygulamadan fayda görmeyenler için ise artık tek çözüm cerrahi müdahaledir.

]]> Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-agrisi-neden-olur.html Sat, 24 Nov 2018 17:17:39 +0000 Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur, herkeste görülen ciddi rahatsızlıktır. Oturarak çalışan kişiler genellikle bu ağrıyı yaşar. Yere düşen, ağır travma geçiren ve doğum yapan bayanda ağrı oluşur.  Kuyruk sokumu ağrısı Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur, herkeste görülen ciddi rahatsızlıktır. Oturarak çalışan kişiler genellikle bu ağrıyı yaşar. Yere düşen, ağır travma geçiren ve doğum yapan bayanda ağrı oluşur.  Kuyruk sokumu ağrısı bayanda daha çok görülür. Kuyruk sokumu insan vücudunda bulunan 33 omurun en alt kısmında bulunur. En ufak darbe kuyruk sokum bölgesinde şiddetli ağrı oluşturur. Kuyruk sokumu leğen kemiğinin içindeki organı alttan destekleyen kasların birleşme noktası olduğu için büyük önem taşır. Kuyruk sokumu zedelenme ile dayanılmaz ağrı oluşur. Kalça kemiğin oturma sırasında yere temas ederek iltihaplanır ve ağrı oluşur. 

Kuyruk sokumu ağrısı neden olur denildiğinde özellikle uzun yolculuğa çıkan kişide kuyruk sokumu ağrısı çok görülür. Uzun yolda sürekli oturarak seyahat eden kişide ağrı oluşur. Ağır iş yapan ve ağır yük kaldıran kişide kuyruk sokumu ağrısı oluşur. Ağır spor, aktivite yapan kişide kuyruk sokumu ağrısı görülür. Dolaşım bozukluğu bel kısmındaki kırık, çıkık ve fıtık ağrıya neden olur. Çarpma, darbe ve kaza yapma kuyruk sokumu ağrısına neden olur. Tekrarlanan travma, düşme ve kötü pozisyon oturma kuyruk sokumu bölgesinde ağrı oluşturur. Doğum sırasında doğum kanalının arka tarafına uygulanan basınç ile kuyruk sokumu ağrısı oluşur. Ağrı olan bölgeye buz torbası uygulanabilir. Buz oluşan ağrıyı azda olsa hafifletir. Sürekli ağrı oluşuyorsa doktora gidilmelidir. 

Kuyruk sokumu ağrısına iyi gelen bitkisel çözüm

Kuyruk sokum ağrısı kişinin yaşam kalitesini düşürür. Şiddetli ağrı olduğu için iş yapamaz hale getirir. Yere oturmakta ve hareket etmekte zorluk görülür. Kuyruk sokumu ağrısı olduğu zaman bel bölgesine komple masaj yapılmalıdır. Doktor kontrolü ile krem sürülmelidir. Zeytinyağı kuyruk sokumu ağrısı olan yere masaj yaparak sürülebilir. Kuyruk sokumu bölgesine sıcak su torbası ile bastırılabilir. En az 1 saat bekletilmelidir. Isırgan otu haşlanıp kür haline getirilir ve ağrı olan bölgeye sürülebilir. Badem yağı ve susam yağı kuyruk sokum bölgesine ovalayarak sürülebilir.
]]>
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Ne Zaman Başlar https://www.kuyruksokumu.gen.tr/hamilelikte-kuyruk-sokumu-agrisi-ne-zaman-baslar.html Sat, 24 Nov 2018 23:37:31 +0000 Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı ne zaman başlar, Kuyruk sokumu kemiği hassas kemikler içerisinde yer alırken; 3 adet ince kemikten oluşur. Bu bölgenin hasar alması, herhangi bir sebepten oluşan zedelenme, travma sonucu kuyruk sokum Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı ne zaman başlar, Kuyruk sokumu kemiği hassas kemikler içerisinde yer alırken; 3 adet ince kemikten oluşur. Bu bölgenin hasar alması, herhangi bir sebepten oluşan zedelenme, travma sonucu kuyruk sokumu ağrısı gözlenirken bayanlarda daha fazla görülür. Özellikle hamile kişilerde sıklıkla rastlanan ağrı çeşitleri içerisinde yer alır. Hamilelik süreci içerisinde hormonların düzeyinde oluşan değişiklik sebebiyle ağrıları tetiklediği belirtilmektedir. Özellikle Relaxsinin hormonunun fazla salgılanması eklem bölümlerinde gevşeme olmasına neden olduğu için hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı ne zaman başlar, tetiklediği belirtilmektedir.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı ne zaman başlar süreci ve nedeni

Hamileliğin başladığı ilk aydan itibaren görüldüğü belirtilmektedir. Genellikle gebeliğin ilk aylarında görülen bu şikayet gebelik ilerlediği zaman şiddetini artırır. Kuyruk sokumunda bulunan kemik gebelik ilerlediği zaman alınan kilo ve bebeğin baskısı ile birbirine sürtünme yaptığı için ağrının tetiklenmesi ne sebebiyet verir. Özellikle çalışan bayanlarda bu problemin daha fazla görüldüğü belirtilirken; oturarak çalışan hamilelerde sürekli oturur pozisyonda kalınması, sabit duruş ve yanlış hareketlerden dolayı ağrının tetiklenmesine sebebiyet verdiği belirtilir. Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı ne zaman başlar, gebelikte alınan kilo ile beraber beraber rahimin büyümesi kalın bağırsağa uygulanan baskı, sinir ve kaslarda bulunan baskı sebebiyle kuyruk sokumuna bulunan kemiğin sıkışması ağrının nedenleri arasına bulunur.

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı ne zaman başlar ve yapılması gerekenler

Hamileliğin ikinci ayından itibaren ağrılarda şiddetlenme yaşanırken; Bununla birlikte anne adayının düşmesi buna bağlı oluşan kuyruk sokumu kemiğinde kırıklar ağrının tetiklenmesine sebebiyet verir. Böyle durumlarda dikkatli hareket edilerek bunun oluşumunun önüne geçilmelidir. Ayrıca cinsel ilişkide yaşanan, sorunlar sert zeminde sürekli oturulması, kabızlık gibi problemler ağrıların şiddetlenmesine neden olduğu için gerekli tedbirleri almak gerekir. Çünkü ağrıdan kurtulmak için kesin bir tedavi yoktur. Gebelik ile birlikte bebeğin kilo alması annenin de kilo alması ile birlikte omurgalılarda oluşan baskı kuyruk sokumuna kadar yayılarak burada bulunan ağrının şiddetini artırır.

Doğum olması ile birlikte ağrılarda azalma gözlenirken; bazı hamilelerde ise doğum sonrasında da kuyruk sokumu ağrılarının devam ettiği belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde anne adayının oturma simidi kullanması uygun olur. Ayrıca fizik tedavi ile bu bölümde bulunan ağrıların azaltılması sağlanırken, düz ayakkabı kullanması ve günlük 20 dakika sürecek kısa yürüyüşler yapması ile ağrılarının hafifletilmesi gerçekleştirilir. 
]]>
Kuyruk Sokumu Çıban https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-ciban.html Sun, 25 Nov 2018 15:10:23 +0000 Kuyruk Sokumu Çıban, Genel olarak kol altında, sırtta, kasıklarda meydana gelen iltihaplı iri olarak şişen şişkinliktir. Kalçada kaba etlerde giysilerin temas ettiği yerlerde çıban görülebilmektedir. Çıbanlar tehlikeli gibi o Kuyruk Sokumu Çıban, Genel olarak kol altında, sırtta, kasıklarda meydana gelen iltihaplı iri olarak şişen şişkinliktir. Kalçada kaba etlerde giysilerin temas ettiği yerlerde çıban görülebilmektedir. Çıbanlar tehlikeli gibi olmasa da tedavi edilmediği taktirde tehlikeli olabilmektedir.  Çıban genel olarak fazla kilolu kişilerde, fazla kilolu kişilerde, cildin aşırı yağlı olması, aşırı kilolu olmak, direncin düşmesine sebep olan şeker hastalığı, kanser tedavisi gibi sebepleri olan kişilerde çıban riski daha fazla artmaktadır. İlk başlangıcında çıban genel olarak ağrılı ve kırmızı bir şişlik olarak kendini göstermektedir.  

Kuyruk sokumu çıban ilerledikçe beyaz sarı olarak devam eder ve ilerledikçe şişlik patlamaktadır. İçerisindeki iltihabın boşalması ile birlikte ağrılar azalmakta ve iyileşmeler görülmektedir. Fakat sürekli olarak tekrarlayan çıbanlar da ise nedenlerinin araştırılması gerekmektedir. Kuyruk sokumunda çıban çıkmasında genel olarak antibiyotikli merhemler, bitkisel ürünler ise genel olarak iltihabın daha çabuk akması için kullanılan ürünlerden birisidir. Bitkisel ürünler veya antibiyotikler çıban çıkan bölgenin mikrop kaymaması için faydası bulunmaktadır. 

Kuyruk Sokumunda Çıban Belirtileri 
 • Kuyruk sokumunda kızarıklık oluşmaktadır. 
 • Şişkinlik oluşmaktadır.
 • Ateş
 • Yanma
Kuyruk sokumu çıban üzerine ılık bez koyarak iltihabının yumuşamasını ve hemen patlamasını sağlamaktadır fakat fazla oynamadan doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü iltihap dağılarak farklı boyutlara gelebilmektedir. Çıban çeşitleri şark çıbanı, kan çıbanı, kara çıban ve kör çıbandır. Kuyruk sokumu çıbanı sıkıldığında başka yerlere dağılma olduğunda dolayı sıkılmamalı veya basınç yapılmamalıdır. Kan dolaşımına katılarak başka yere dağılabilir ve kan zehirlenmesi gibi önemli sorunlarda yaşanabilmektedir. Bu sebeple çıbanlar çoğalmadan fazlalaşarak başka boyutlara gelmeden doktora gidilerek tedavi edilmesi gerekir. 

Kuyruk Sokumunda Çıban Tedavisi 

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için evde sarımsak yiyerek ve limon, papatya, kekik, lavanta ile birlikte kompres oldukça faydalı olabilmektedir. Kekik ve tarçın içilmesi de bağışıklık sistemi için fayda sağlamaktadır. Yeni çıkan çıbanlarda avrat otu fayda sağlamaktadır. Antibiyotikler ile birlikte zeytinyağı kullanması fayda sağlayacaktır. Kuyruk sokumu çıban üzerine bal ve unda fayda etmektedir. Şeker hastaları ve kronik hastalar çıban çıktığı zaman daha dikkatli olmalı ve doktora gitmeleri gerekmektedir. Özellikle şeker hastaların da yaraların iyileşmesi oldukça zordur.
]]>
Kuyruk Sokumu Batması https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-batmasi.html Mon, 26 Nov 2018 06:07:04 +0000 Kuyruk sokumu batması, çarpma, düşme sonucu kuyruk sokumunda oluşan, çok ağrılı sancılara yol açan bir rahatsızlıktır.Kişinin hayatını kabusa çeviren rahat hareket edememesine özellikle oturup kalkmamasına neden
Kuyruk sokumu batması, çarpma, düşme sonucu kuyruk sokumunda oluşan, çok ağrılı sancılara yol açan bir rahatsızlıktır.Kişinin hayatını kabusa çeviren rahat hareket edememesine özellikle oturup kalkmamasına neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Kuyruk sokumu 3 küçük ince kemikten oluşmaktadır. Bu küçük kemikler birbirlerine  bağlarla bağlıdır. Kuyruk sokumunda bulunan kemikler fazlasıyla ince ve kırılgan oldukları için bir yere çapma veya sert bir zemine oturmayla zarar görebilir. Aynı zamanda kalça kemiğinin zeminle temas eden kısmında bulunan bir çeşit  yastık görevi gören kısmın iltihaplanması da bu bölgede çok ağrılı sancılara neden olabilir. 

Kuyruk sokumu batmasına neden olan etkenler  
 •  Uzun Süreli Sabit Duruşlar, özellikle kullanılan sandalye seçimi sağlık açısından büyük önem taşıyor. Zemini sert olan bir sandalyede bütün gün oturmak koksiks (poçik) kemiğine baskı altında bırakarak ağrıların oluşmasına neden olur.
 • Depresyon ve kaygı bozukluğu, kuyruk sokumu ağrısı depresyon ve kaygı bozukluğu bulunan kişilerde daha sık rastlanıyor çünkü vücut tarafında üretilen doğal ağrı kesiciler bu durumdaki kişilerde daha az salgılanıyor.Buna bağlı olarak  daha çok  şiddetli ağrılar hissedilebiliyor.
 • Zayıf Bir Vücut, cilt altı yağ dokusu daha az olan zayıf kişiler düştükleri zaman kuyruk sokumu kemiği yer ile sert bir şekilde temas ederek daha kolay kırılmasına neden olabilir.
 • Cinsiyet, kuyruk sokumu batması kadınlarda, erkeklere oranla 5 kat veya daha fazla rastlamak mümkündür. Bunun nedeni ise pelvis (leğen kemiği) bölge yapısının kuyruk sokumu daha savunmasız bırakmasından kaynaklanmaktadır.
Kuyruk Sokumu Batması ile oluşan ağrıların vakit geçirilmeden uzman kişiler tarafından tespit edilmesi gerekmektedir. Cerrahi işlem tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığı taktirde kuyruk sokumu batması ağrıları tamamen yok olmaktadır.Bölgeye lokal anestezi ve kortikosteroid enjeksiyonları ile hastalarda uzun süre rahatlama meydana gelmektedir.Enjeksiyon tedavilerinde hasta seçimi çok önemlidir.Bu tedaviden önce ağrının kuyruk sokumunda hangi nedenden kaynakladığı tespiti edilir ve bölgeye 'X' ışını verilerek enjeksiyon yapılmaktadır.Bu yöntem ile doğrudan o bölgenin 'X' ışını altında problemli bölgenin tespit edilmesi esasına dayanır. Enjeksiyondan sonra hastalar da rahatlama hissi ve  ağrılarının azaldığı gözlenmektedir. Cerrahi müdahaleye gerek kalmadan bu tedavi  yeterli olmaktadır.

Kuyruk sokumu batması özellikle hamile kadınları daha çok etkilemektedir.Kuyruk sokumu batması ağrıları düştükten sonra ve doğumun ardında görüldüğü gibi, tekrarlanan zorlamalar da sebep olmaksızın başlayabiliyor. Bu ağrıları daha aza indirmek için hastaların yan yatması, ağır yük kaldırmaması, ağır antrenmanlarla zorlamaması ve uzun süre sert zemine oturmaması önerilmektedir.
]]>
Bayanlarda Kuyruk Sokumunda Şişlik https://www.kuyruksokumu.gen.tr/bayanlarda-kuyruk-sokumunda-sislik.html Mon, 26 Nov 2018 13:16:25 +0000 Bayanlarda kuyruk sokumunda şişlik, kalça üzerinde oluşan travmalar nedeniyle olur. Bayanlarda kuyruk sokumunda şişlik, bazende ciddi problemlere yol açmaz basit sebeplerden dolayı da kuyruk sokumunda şişlik oluşur. Bayanların kuy Bayanlarda kuyruk sokumunda şişlik, kalça üzerinde oluşan travmalar nedeniyle olur. Bayanlarda kuyruk sokumunda şişlik, bazende ciddi problemlere yol açmaz basit sebeplerden dolayı da kuyruk sokumunda şişlik oluşur. Bayanların kuyruk sokumu erkeklere göre biraz daha geniş olduğundan dolayı bayanlarda kuyruk sokumu şişliği daha çok görülür. Uzun süre oturmak, sert bir darbe almak ve sandalyeye çarpmak kuyruk sokumunda şişlik oluşmasına neden olur. Çünkü kuyruk sokumu oturma bölgesidir. Eğer kuyruk sokumuna herhangi bir darbe almış iseniz şişlik oluşur doktora gittiğinizde bu durumu mutlaka doktora söylemeniz gerekir. 

Bayanlarda kuyruk sokumunda şişlik çok büyük ve sizi rahatsız edici derecede ise mutlaka alanında uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Kalçaya oldukça yakın olan kuyruk sokumunda meydana gelen şişlikler bayanların korkulu rüyasıdır. Oluşan şişliğin yanı sıra ayrıca şiddetli ağrıda var ise hiç geciktirmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir. 

Bayanlarda kuyruk sokumunda şişli sebepleri 

 • Kıl dönmesi kuyruk sokumunda şişlik oluşmasının en büyük nedenidir. Eğer kıl dönmesi oluşmuş ise mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Kıl dönmesi, kuyruk sokumu etrafında bulunan kılların deri dışına değilde içe doğru kendi çevresinde dönmesi sonucunda ortaya çıkar. Kıl dönmesi oluştuğunda kuyruk sokumunda şişlik ve şiddetli ağrı olur. Bu sebepten dolayı kıl dönmesi daha fazla büyümeden doktora gitmeniz gerekir.
 • Bayanlarda kuyruk sokumunda şişlik, kıl dönmesi haricinde yanlış oturma pozisyonu yüzünden olur. Eğer masa başı işiniz var ise gün boyu devamlı oturuyor iseniz kuyruk sokumunda şişlik oluşur. Bunun için doğru doğru oturuş pozisyonuna dikkat etmeniz gerekir. Masa başı işi olan bayanlar oturuş pozisyonuna dikkat etmeleri gerekir.
 • Bayanlarda kuyruk sokumunda şişlik çarpma, düşme ve yanlış oturma pozisyonu gibi çeşitli birçok sebepten dolayı olur. Kuyruk sokumu darbelere en meyilli olan bölgedir. Özellikle de bayanlarda çok sık görülen bu durumu en aza indirmek için gerekli bütün tedbirleri almanız gerekir. Uzun süreli şişlik ve şiddetli ağrılarda mutlaka doktora gitmeniz gerekir.
 • Kuyruk sokumunda oluşan kötü huylu ve iyi huylu olan tümörler yüzünden de olur. Bu bölgede oluşan tümörler kuyruk sokumunda şişlik oluşmasını tetikler.
Bayanlarda kuyruk sokumunda şişlik etkileri

Bayanlarda kuyruk sokumunda şişlik yaşamını olumsuz yönde etkiler. Kuyruk sokumunda şişlik oluştuğunda bayanlar gün içinde çalışır iken, yürür iken, kalkar iken ve oturur iken kuyruk sokumunda batma hissederler. Kuyruk sokumunda batma ile birlikte dayanılmaz ağrılarda görülür. Bu durum sonucunda​ kişi doktora gitme ihtiyacı duyar. Kuyruk sokumunda şişlik çocuklarda görülmeyen bir rahatsızlıktır. Sık, sık popolarının üstüne düşseler dahi çocuklarda kuyruk sokumunda şişlik olmaz. Özellikle de çocuklarda çok nadir görülen bu durum eğer çocuğunuzda olur ise hiç geciktirmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Çünkü bu durum cerrahi müdahale gerektirir. Kuyruk sokumunda şişlik kim olursa olsun kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürür. 

]]>
Bayanlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/bayanlarda-kuyruk-sokumu-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 00:31:21 +0000 Bayanlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı, Kuyruk sokumu dediğimiz yer omurun en alt kısmıdır. Düşme esnasında kuyruk sokumu kemiğinin üzerine düşme sonucunda kişide ağrı yaşanabilmektedir. Bayanlarda özellikle normal doğum esnasın Bayanlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı, Kuyruk sokumu dediğimiz yer omurun en alt kısmıdır. Düşme esnasında kuyruk sokumu kemiğinin üzerine düşme sonucunda kişide ağrı yaşanabilmektedir. Bayanlarda özellikle normal doğum esnasında yaşanan zor doğumlarda anne adayının çok ıkınmak zorunda kalarak zor doğum yapması halinde bağlar zorlanacağı için kuyruk sokumu ağrısını tetiklemektedir. Bel fıtığı olan kişilerde kuyruk sokumu ağrısı daha sık yaşanmaktadır. Kuyruk sokumu ağrısı erkeklerde sert bir yere çarpma ve düşmede olabilirken bayanlarda çok oturmaktan bile olabileceği için daha çok görülmektedir. 

Bayanlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Hissedilir

Bayanlarda kuyruk sokumunda ağrı oluştuğunda o bölgede hassasiyet olacaktır. Kişi sert yere oturmakla beraber sanki bıçağın üzerine oturuyormuş gibi acı duymaktadır. Yumuşak özellikle basur ameliyatı olanlar için ortası boş simit şeklinde olan oturma minderinden temin ederek hastanın onun üzerine oturması gerekmektedir. Ayrıca ağrı bele kadar yayılacağı için kişinin beli ağrıyacaktır. Beline daha fazla yük binmemesi için çok ağır şeyleri taşımaması gerekmektedir. Ayrıca bayanlarda kuyruk sokumu ağrısı yaşandığı zaman kişinin yan yatması daha rahat uyumasını sağlayacaktır. Bayanlarda kuyruk sokumu ağrısı kronikleşebilmektedir. Bunun sonucunda kireçlenme, morarma ve iltihap olabileceği için kuyruk sokumu ağrısı olan bayanın zaman kaybetmeden doktora gitmesi çok önemlidir. Ayrıca kişinin oturup kalkarkende dikkat etmesi omurgaları için faydalı olacaktır.

Bayanlarda Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi

Hassas bölgede ağrı olduğu zaman kişiye, başka birinin yumuşak masaj yapması ile kişi rahatlayacaktır. Kuyruk sokumu ağrısında cerrahi müdahaleye kadar giden hastalar olması nedeniyle kişi doktora başvurmalı ve doktorunun uygun bulacağı masaj veya fizik tedaviyle tedavi olması gerekmektedir. Kortizon enjeksiyon uygunsa uzman kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Çok ağrılı olan kuyruk sokumu rahatsızlığı bel dışında kaba baldırlara da vuracak ve kişinin hareketlerini kısıtlayacaktır. Kuyruk sokumu ağrısı kırık veya çıkıklardan dolayı ağrıdığında ise cerrahi yolla o kemiğin çıkarılması ile tedavi olunmaktadır. Geç kalındığında kuyruk sokumu kemiği yanlış kaynayacak ve kuyruk sokumu kemiğinin yeniden kırılarak tedavi edilmesi gerekecektir. Buda kişiye sıkıntı veren zor bir işlem olduğu için ihmal edilmemesi gerekmektedir.
]]>
Kuyruk Sokumu Yağ Bezesi https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-yag-bezesi.html Tue, 27 Nov 2018 14:44:29 +0000 Kuyruk Sokumu Yağ Bezesi, Halk arasında pöç olarak bilinen kuyruk sokumu, omurganın alt ucunun bitim yeridir. Tıbbi adı lipom olan yağ bezeleri, vücudun her yerinde özellikle kuyruk sokumu yağ bezesi olarak ortaya çıka Kuyruk Sokumu Yağ Bezesi, Halk arasında pöç olarak bilinen kuyruk sokumu, omurganın alt ucunun bitim yeridir. Tıbbi adı lipom olan yağ bezeleri, vücudun her yerinde özellikle kuyruk sokumu yağ bezesi olarak ortaya çıkan iyi huylu tümörlerdir. Daha açık ve net şekli ile kuyruk sokumu bölgesinin cilt altı derisinde birikmiş olan yağ dokusudur. Kuyruk sokumu yağ bezesi araştırmalara rağmen tam nedeni kesin olarak tespit edilememiş bir durum olup neden daha çok nokta yağ bezlerinin aşırı çalışması şeklinde açıklanmaktadır. Vücutta yağ dokusu olan her yerde görülebilmektedir. Normal şartlarda hareket edebilen bir özelliğe sahip olan kuyruk sokumu yağ bezesi tam olarak kıyafetlerin kemer gibi kısımlarına denk geldiği için ağrıya neden olabilmektedir.

Kuyruk sokumu yağ bezesi tedavisi nasıldır

Kuyruk sokumu yağ bezesi ortaya çıktıktan sonra kendiliğinden yok olması söz konusu değildir. İlaçlı yada kremli bir tedavi şekli olmayıp tek çözümü cerrahi tedavidir. Kuyruk sokumu bölgesi cilt altı derisinde biriken yağ bezesi, kapsülü ile birlikte çıkarılarak tedavi edilir. Liposuction yöntemi ile çekilen yağ bezeleri kapsülleri alınmadığından dolayı bir süre sonra tekrar etmektedir. Kuyruk sokumu yağ bezesi cerrahi yöntemde lokal anestezi ile yapılan basit bir müdahaledir. İşlem süresi de oldukça kısadır. İşlem tamamlandıktan sonra bölge pansuman yapılarak kapatılır. Belli bir süre bu şekilde kalır. Sosyal ve çalışma hayatını etkileyecek bir durum söz konusu değildir. Uygulamada estetik dikiş yapıldığından dolayı cerrahi müdahale sonrasında dikişi aldırmak gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Cerrahi yöntemden sonra ertesi gün banyo yapılabilmektedir.  Yağ bezesi kapsülünün çıkarıldığı yerde az bir miktarda fakat rahatsız edici bir görüntü oluşturmayacak şekilde iz kalır.

Kuyruk sokumu yağ bezesi cerrahi yöntem uygulanmadan kesinlikle geçen bir durum değildir. Bazı kişiler yağ bezesini patlatarak bu durumdan kurtulmaya çalışsa da kuyruk sokumu yağ bezesinin asıl oluşumu cilt altında gizlenmiş olan kapsülde saklıdır. Bu nedenle cerrahi yöntem dışında ne yapılırsa yapılsın kesinlikle bir sonuç alınması mümkün olmadığı gibi yağ bezesini patlatma durumunda bölgenin mikrop kapma ihtimali de oldukça yüksektir.

]]>
Kuyruk Sokumu Fıtığı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-fitigi.html Tue, 27 Nov 2018 16:01:32 +0000 Kuyruk Sokumu Fıtığı depresyon ve fazla kaygılanma sorunu olan kimselerde sıkça görülebilen bir sağlık sorunudur. Bu durumun nedeni vücut tarafından salgılanan ağrı kesici özelliği olan salgıların aşırı bozukluğund Kuyruk Sokumu Fıtığı depresyon ve fazla kaygılanma sorunu olan kimselerde sıkça görülebilen bir sağlık sorunudur. Bu durumun nedeni vücut tarafından salgılanan ağrı kesici özelliği olan salgıların aşırı bozukluğunda ve depresyon olduğunda daha az salgılanmasıdır.

Kuyruk sokumunda bulunan kemikte sağlık sorunları oluşursa şiddeti fazla ağrı şeklinde kendini belli etmektedir. Gündelik yaşamda rahatlıkla yapılabilen fiziksel hareketler kuyruk sokumu fıtığı varlığında yapılamaz. Bu tür bir rahatsızlığınız varsa endişelenmenize gerek yok çünkü yeni uygulanan teknikler ile yaklaşık 8 dakika gibi bir sürede bu sağlık sorunu tedavi edilebilmektedir. Kuyruk sokumundaki fıtık hasta kişinin hayatını son derece zorlaştıran, özellikle oturma ya da kalkma gerektiren durumlarda sıkıntı yaşatan bir sağlık sorunudur. Bu bölgede fıtık oluşumu bilinen bazı nedenlerden dolayı oluşabilir ya da ortada hiçbir neden olmadan ortaya çıkabilmektedir.

Kuyruk sokumunda ağrılara neden olan etkenler

Güçsüz bir vücut: Cildin alt kısmındaki yağ tabakasının normalden az olan kişilerde kuyruk sokumundaki kemiğin sert bir temas yapması halinde bu kemik kolaylıkla kırılabilmekte ve ağrı yapan fıtıklaşmanın önü açılmaktadır.
Sabit olarak uzun zaman durma: Oturulan sandalyenin sert zemine sahip olması durumunda koksik kemiğinin stres altında kalmasına ve ağrılara yol açabilmektedir.
Kaygı bozukluğu ve depresyon: Bu tür sorunlar yaşayan bireylerde fıtık daha fazla meydana gelmektedir.
Kişinin cinsiyeti: Cinsiyet faktörü bu sorunda önemli etkenlerdendir. Normal doğum yapan kadınlarda doğum sırasında koksik kemiğinin zorlanması ve oturarak düşmek gibi sorunlar kuyruk sokumu fıtığı sorununun kadınlarda daha fazla görülmesine yol açmaktadır.
Uzmanların fıtık teşhisinde bulunabilmesi için oluşan ağrıların 2 ay ya da daha uzun süre devam etmesi gerekmektedir. Yoksa başka etkiler söz konusu olabilir.
]]>
Kuyruk Sokumu Kemiği Kayması https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kemigi-kaymasi.html Wed, 28 Nov 2018 10:26:11 +0000 Kuyruk sokumu kemiği kayması: Kuyruk sokumu kemiği dediğimiz yer omurların en alt kısmında yer alan bir kemiktir. Kuyruk sokumu kemiği kalça kemiğinin içerisinde yer alır. Vücudumuzda bulunan omurların en alt kısmında bulunan k Kuyruk sokumu kemiği kayması: Kuyruk sokumu kemiği dediğimiz yer omurların en alt kısmında yer alan bir kemiktir. Kuyruk sokumu kemiği kalça kemiğinin içerisinde yer alır. Vücudumuzda bulunan omurların en alt kısmında bulunan kuyruk sokumu kemiği oldukça önemlidir. Çünkü bu kemikte meydana gelen herhangi bir hasar ya da kuyruk sokumu kemiğinin kayması gibi durumlar kişiyi oldukça rahatsız eder. Hatta kuyruk sokumu kemiği kayması meydana gelen kişinin oturup kalkması zorlaşır. Bel ve belin biraz aşağısında yer alan kuyruk sokumu böylesinde ağrı meydana gelebilir. Bu da kişinin günlük hayatında bazı olumsuz sorunlarına oluşmasına neden olur. Ayrıca aniden yapılan hareketler de kuyruk sokumu kemiği kaymasına neden olabilir. Her yaşta görülebilir bir hastalıktır. Bunun içinde dikkat edilmesi gerekir.

Kuyruk sokumu kemiği kayması ve ağrı nedenleri

Kuyruk sokumu kemiğinde kayma meydana gelmesinin birçok nedeni vardır. Özelikle kişinin ihmalkarlığı ve dikkatsizliği sonucunda meydana gelebilir. Bu yüzden özellikle spor yapan kişilerin daha dikkatli ve kendini zorlamadan hareketler yapması gerekir. Bunun haricinde kuyruk sokumu kemiği kaymasının nedenleri:
 • Ani düşme ve çarpmalar
 • Kuyruk sokumu bölgesinin ya da bel bölgesinin bir yere vurulması 
 • Taşıyamayacağınız kadar fazla yük kaldırmak
 • Aşırı kilolu olmak kişinin kendisine yük olur.
 • Doğum yaparken beklenmedik olayların meydana gelmesi 
 • Özellikle herhangi bir nedenden ötürü kuyruk sokumu bölgesinde iltihaplanma ve ağrı oluşumu
 • Kuyruk sokumu bölgesinin çeşitli nedenlerle bir yere vurma, çarpma sonucunda oluşan kırıklar, çıkıklar 
 • Bel fıtığı 
 • Kemik dokusunda meydana gelen bozulmalar ya da aşınmalar
 • Kemik kanseri 
 • Duruş bozuklukları 
Kuyruk sokumu kemiği kayması tedavisi:

Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen kuyruk sokumu kemiği kayması oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü bu kemikte kayma istenmeyen problemlerin oluşumuna neden olur. Bu yüzden de önceden tedbir alınması gerekir. Asla ihmale gelmemelidir. Ayrıca kuyruk sokumu kemiği kaymasında herhangi bir çıkık, kırık varsa asla biz biliyoruz deyip kalçanızı düzeltmek isteyenlere müsaade vermeyin. Çünkü daha büyük problemlerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Ultrason ve emar sonuçlarına göre tanı koyulur. Ve uygun tedavi yapılır.

Kuyruk sokumu kemiği kaymasında ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Ve bunun yanında kişi oturuş ve kalkışına dikkat etmelidir. Ayrıca bel ağrıları ve kuyruk sokumunda meydana gelen ağrılar için üretilmiş simit yastıklar vardır. Bu yastığı düzenli olarak kullanmalısınız. Ayrıca eğer bu söylemiş olduğumuz tedavileri yapmazsanız ve ağrılarınızda artmış ise mutlaka bu durumu doktorunuza anlatmalısınız. Gerekli durumlarda cerrahi müdahalede yapılabilir.
]]>
Kuyruk Sokumu Kıl Dömesi Ameliyatsız Tedavi https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kil-domesi-ameliyatsiz-tedavi.html Wed, 28 Nov 2018 23:01:59 +0000 Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi Ameliyatsız Tedavi;  Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumundaki kaba etlerin arasındaki kılların derinin içine itilmesi sonucunda oluşan enfeksiyon kapma yüksekliği olan bir rahatsızlıkt
Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi Ameliyatsız Tedavi;  Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumundaki kaba etlerin arasındaki kılların derinin içine itilmesi sonucunda oluşan enfeksiyon kapma yüksekliği olan bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumundaki kıllar veya saçlardan ve sırttaki kılların aşağıya doğru düşerek dar ve sert pantolon giyilmesi sonucunda veya çok uzun süre oturma ve yürüme sonucunda kılların küçük deliklerden derinin içine doğru itilmesinden oluşan sıkıntılı ve acı veren rahatsızlıktır. Daha çok şoförlerin uzun süre oturmak zorunda kalması nedeni ile sık yaşadıkları rahatsızlıktır. Sakalda veya bacaktaki yanlış temizleme yöntemi ile alınmasından oluşan kıl dönmesinden tamamen farklı ve rahatsız edici bir durumdur. Kuyruk sokumu kıl dönmesi olan kişinin iltihap oluşan bölgede şişlik, apse, kötü koku olabilen bir rahatsızlıktır. İlerlemesi nedeni ile ameliyat olmak zorunda kalacağınız bu tür şikayetler olduğunda kişinin doktora başvurması ve tedavi olması gerekmektedir. Kuyruk sokumu kıl dönmesinde ameliyatsız çözümler artık günümüzde mevcut bulunmaktadır.

Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesinde Ameliyatsız Tedavi  Bitkisel Tedavi mi; Kuyruk sokumunda kıl dönmesi oluştuğunda kişinin yapacağı bitkisel kür ile ameliyatsız tedavi olması mümkündür. Kurutulmuş ısırgan otunu çok az miktarda haşlayarak lapa haline getirmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız lapayı ılık olarak kuyruk sokumundaki kıl dönmesi olan bölgeye koyarak temiz bir bezle üzerinin hijyen olması için kapatmanız gerekmektedir. 15-25 dakika bekletmeniz gereken bitkisel kürü haftada 3 kez tekrarlayabilirsiniz. Kuyruk sokumundaki lapayı aldıktan sonra o bölgeyi gül suyu ile silebilirsiniz. Isırgan otu iltihabı kurutma etkisi ile kuyruk sokumunda kıl dönmesinin daha fazla ilerleyerek iltihabın birikmesini ve daha fazla patlak ve delik oluşumunu engelleyecek en mükemmel tedavidir. Bu tedavi sayesinde kıl dönmesi ameliyatsız tedavi olunabilmektedir.

Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmesinde rahatsızlığın daha fazla ilerlemesini önleyebilir ve cerrahi operasyona gerek kalmadan tedavi olmanız mümkün olmaktadır. İltihabın apse oluşmadığı dönemlerde kendiliğinden akıntı olabileceğinden dolayı iç çamaşırlarının batması gayet normaldir. Apse oluştuğu zaman akıntı duracak ve şişlik oluşacaktır. Bu durumda kuyruk sokumunda kıl dönmesi olan kişi oturup kalkarken acı vereceği için zor zamanlar yaşayacaktır. İltihaptan dolayı kişinin tüm vücudu dirençsiz kalacak ve titreme veya ateş olabilecektir. Antibiyotik ve ağrı kesicilerle kişi birkaç günlüğüne rahatlasa da bu tedavi sayılmamalı ve doktorunun yapacağı lazer tedavisi ile cilt altındaki kıl yuvasının temizlenmesi gerekmektedir. Zaman geçtikçe ameliyat kaçınılmaz olacağı için kişi hijyenik olmaya özen göstermeli iç çamaşırlarını sürekli değişmelidir. Günümüzde erken teşhis kuyruk sokumu kıl dönmesi tedavisinde çok önemlidir. Yapılan lazer tedavisi kuyruk sokumu kıl dönmesi rahatsızlığında kişi ameliyat olmadan tedavi olabilmektedir. 
]]>
Kuyruk Sokumu Tümörü https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-tumoru.html Thu, 29 Nov 2018 07:46:11 +0000 Kuyruk sokumu tümörü. Kuyruk sokumu kemiği birçok araştırmacının dikkatini çeken ve araştırmasına sebep olan, vücut için oldukça önemli bir kemik türüdür. Bu kadar önemli olmasının nedeni ise, vücutta kendi ke
Kuyruk sokumu tümörü. Kuyruk sokumu kemiği birçok araştırmacının dikkatini çeken ve araştırmasına sebep olan, vücut için oldukça önemli bir kemik türüdür. Bu kadar önemli olmasının nedeni ise, vücutta kendi kendisini geliştiren ve hareket etmesini sağlayan sıvıyı üretebilen tek kemik türü olmasıdır. Bilindiği gibi kuyruk sokumu kemiğinin bulunduğu bölgede üreme organları, bayanlarda rahim, bağırsaklar ve idrar yolu organları bulunmaktadır ve bu organlarda oluşabilecek herhangi tümör oluşumu veya bir hastalık kuyruk sokumu kemiğini etkilemektedir. Genel olarak kuyruk sokumu tümörünün ilk belirtileri, hastada şiddetli ağrılar yaparak ortaya çıkar. Kuyruk sokumu tümörü de oluşum yeri itibarı ile bir omurilik hastalığıdır, zira dördüncü ve beşinci omurlarının birleşmesinden oluşmuştur. Genel olarak kuyruk sokumu ağrıları teşhis ve tedavisi tartışmalı bir konu olsa da, bu hastalık teşhisi konulan kişilerde oldukça bazen oldukça şiddetli ağrılarla kişilerin hayat kalitelerini de olumsuz etkilemektedir.   

Kuyruk sokumu tümörü belirtileri
Kuyruk sokumu tümörü erkeklere oranla bayanlarda daha fazla rastlanan bir hastalıktır, sebebi ise doğum işleminin en önemli yardımcısı olmasından kaynaklanır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de, rahim içerisinde veya yumurtalıkta oluşabilecek herhangi bir tümörün kuyruk sokumuna kadar büyümesi ve kuyruk sokumu kemiğini de içine alacak şekilde etkilemesi oldukça büyük bir ihtimaldir. Aslında kadınlarda birçok farklı türden rahatsızlık kuyruk sokumu kemiğinin ağrıması sonucu ortaya çıkar. Zira kadınlardaki üreme organları, bağırsak sistemini ve İdrar yolunda ortaya çıkan tümörler, kuyruk sokumu kemiğini çok büyük boyutta etkileyerek ağrılara sebep olur. Bu tür ağrılar sindirim sistemi ile üreme sisteminde oluşan tümörlerin kuyruk sokumuna kadar etkilemesi sonucu ortaya çıkar. 

Kuyruk sokumu tümörü teşhis ve tedavi
Kuyruk sokumu tümörlerinde dikkat edilecek ne önemli hususlardan birisi de iyi huylu olup olmadığıdır. iyi huylu kuyruk sokumu tümörü cerrahi müdahale sonucu alınarak, o bölgede oluşan boşluğu kireçle doldurmak sureti ile tedavi edilebilir. Kötü huylu kuyruk sokumu tümörlerinde ise durum biraz daha zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bunun sebebi ise kötü huylu tümörlere de aynı cerrahi müdahale yapılmasına karşılık ameliyattan sonra Kemoterapi ve Radyoterapi ile tedaviye devam edilmesidir. Bu uygulama özellikle genç bayanlara mutlaka uygulanır, bunun sebebi ise genç bayanlarda hızlı çalışan hormonların yeniden bir tümör oluşturmasını önlemek içindir. Kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi süreci içerisinde ve tedavi sonrası hastalarda birçok yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Bunların başında en çok etkilenen bölgeler ise saç kıl kökleri hücreleridir ve tedavi süresinde ilk olarak bu hücrelerin ölmesinden dolayı hastada çok ciddi oranda saç dökülmeleri görülür. Bunların yanı sıra görülen yan etkilerden bazıları da mide bulantısı, baş dönmesi ve hazımsızlık şikayetleri şeklinde ortaya çıkabilir ve etkileri bir hafta kadar devam edebilir. 

Bütün hastalıklar gibi kuyruk sokumu tümörleri de insan sağlığı için oldukça önemlidir, zira bütün yaşamsal faaliyetleri etkileyip kısıtlaması, yaşamı oldukça zor ve çekilmez hale getirecektir. Sağlığınız için mutlaka belirli aralıklarda tümör ve kanser kontrolü yaptırılmasında sağlığınız için çok büyük fayda vardır.
]]>
Kuyruk Sokumu Ağrısı Evde Tedavi https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-agrisi-evde-tedavi.html Fri, 30 Nov 2018 06:33:32 +0000 Kuyruk sokumu ağrısı evde tedavi, genellikle zorlamalar sonucu çıkan kuyruk sokumu kemiğinde zedelenmeler olabilir. Özellikle yaralanmalarda ve incinmeler de meydana gelir. Kuyruk sokumu kemiğinin birçok görevleri vardır. Bunlardan Kuyruk sokumu ağrısı evde tedavi, genellikle zorlamalar sonucu çıkan kuyruk sokumu kemiğinde zedelenmeler olabilir. Özellikle yaralanmalarda ve incinmeler de meydana gelir. Kuyruk sokumu kemiğinin birçok görevleri vardır. Bunlardan biri olan sırt kemiği ile ilişkisi yapının sabitlenmesi için lif bağları omurga kemiğinin üstünde yer alan kuyruk sokumunun işlevinin görevini yerine getirmesini sağlar. Sürekli sabit oturulmasından kaynaklanan yanlış ve uygunsuz pozisyonlarda durulması sebebiyle kuyruk sokumu ağrısına neden olur. Eğer zamanında müdahale edilmez ise kötü sonuçlar doğurabilir. Bunlardan bazıları kronik ağrıya neden olabilir. Bunlardan bazıları omurga   kemiğinde iltihaplanma ,omurga kemiğinde incinme, doku zedelenmesi,kuyruk kemiğinde deformasyon oluşması gibi sıkıntılara neden olur. Kuyruk sokumunda oluşan problem travma sonucu meydana gelebilirken; kaza anında sırtın alt tarafında daralmalar yaratması ile olabilir.Spor yaparken aniden düşme sonucu gerçekleşirken; attan düşülmesi de buna sebep olabilir. 

Kuyruk sokumu ağrısı evde tedavi 
 • Saydığımız şikayetleri bulunan kişilerin vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması gerekir. Tedavisinde hastanın önce yaşına bakılır. Hastada kırık çıkık varsa hastanın makattan elle kontrolü yapılır. 
 • Hasar olan bölge tanımlanmış ise müdahale edilir. Hastalığın buna cevap verip vermediğine bakılır. Cevap veriyor ise tedaviye devam edilir. Tedaviye gerekli yanıt alınmamış ise görüntüleme yöntemi yani enjeksiyon tedavisine başlar. 
 • Bu durumda hastanın oturma simidi kullanması veya bu hastalık ile ilgili tedavi amaçlı bulunan minder kullanması tavsiye edilir. Bu süreç içerisinde hastaya fizik tedavi uygulanır. Ayrıca ağrının giderilmesi için hastanın duruş bozukluklarını gidermesi sağlanır. 
 • Kuyruk sokumu ağrısı evde tedavi için  hastaya sıcak ve soğuk uygulama yapılması gerekir. Böylece burada bulunan ağrının hafifletilmesi sağlanır. 
 • Hastanın evde dinlenmesi sonucunda kuyruk sokumu ağrısının evde tedavi edilmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde hastaya ağrı kesici uygulaması yapılır. 
 • Ağrının olduğu bölgeye soğuk kompres uygulaması yapılır. Bu uygulanma sayesinde kuyruk sokumu etrafında bulunan ağrının hafifletilmesi sağlanır. 
 • Kuyruk sokumu ağrısı evde tedavi, ağrının olduğu bölgeye sıcak havlu uygulaması yapılır. Bu sayede bu alanda yumuşama sağlanarak ağrının dağılması sağlanır. 
 • Evde yapılan tedavi için hastaya masajlar uygulanır. Uzman kişiler tarafından yapılacak noktasal masajlar ile bu bölümde gevşeme sağlanarak ağrının dindirilmesi gerçekleştirilir. 
 • Bu süreç içerisinde hastanın düz ayakkabı giymesi tavsiye edilir. Uygun egzersizler yaptırılarak kuyruk sokumu omurgaya yaptığı baskının azaltılması ile kuyruk sokumu ağrısı evde tedavisi yapılır. 
 • Tüm yapılan uygulamalara karşı hale gerekli cevap alınmamış ise cerrahi müdahale ile gerekli operasyon uygulanır.
]]>
Kıl Dönmesi Kuyruk Sokumu https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kil-donmesi-kuyruk-sokumu.html Fri, 30 Nov 2018 07:54:31 +0000 Kıl Dönmesi Kuyruk Sokumu, Nedeni tam olarak bilinmemesine rağmen vücudun deri altında bir kılın kökü deri altında iken kılın ucu deri içe gömülerek uzamasına ve kıl yumağı gibi oluşup bir kiste dönüşmesine kıl dönmesi Kıl Dönmesi Kuyruk Sokumu, Nedeni tam olarak bilinmemesine rağmen vücudun deri altında bir kılın kökü deri altında iken kılın ucu deri içe gömülerek uzamasına ve kıl yumağı gibi oluşup bir kiste dönüşmesine kıl dönmesi denir. Kıl dönmesi oluştuğu bölgede derinin şişmesine nadiren de olsa bu bölgede iltihaplanmasına neden olur. Bu nedenle kılın tekrar dışarı çıkma ihtimali kalmaz. Kıl dönmesi koparak deri altında kıl yumağına dönüştüğü gibi, deri altına gömülerek terse doğru uzayan kıllarda kıl dönmesine neden olduğu gözlenmiştir. Kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde daha sıklık ile karşılaşılmaktadır. Kıl dönmesi kaba etin başladığı yani kuyruk sokumu bölgesinde oluşur. Bu nedenle kıl dönmesi kuyruk sokumuna tıp biliminde "pilonidal kist" adı verilmektedir. Bu kistin iltihaplanmış olmasına ise tıp biliminde "pseudofolliculitis barbae" adı verilmektedir. Kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde oluştuğu zaman fark edilmesi oldukça zordur. Çünkü kıl dönmesi iltihap oluşmadığı sürece herhangi bir ağrıya sebep olmaz. Kistin ancak büyümesi ve şişlik oluşması durumunda kistin üzerinin sertleşmesi ile anlaşılabilir. 

Kıl Dönmesi Kuyruk Sokumu Nasıl Tedavi Edilir

Kıl dönmesi enfeksiyon kapmamış ise, iltihaba ve ağrıya neden olmaz. Ancak kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde olduğu zaman o bölgenin iltihap kapmaması için oldukça temiz tutulması gerekir. Bu nedenle kişisel bakıma ve hijyene dikkat edilmesi gerekir. Bunun dışında dar ve sert olan kıyafetler giyinilmemelidir. İltihaplı olan kistler de kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde ise, bir doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz ilk etap da kıl dönmesinin oluştuğu şişliğe bir kesik atarak iltihabın akmasını sağlar. İltihap fazla ise, lokal anestezi altında kişi uyuşturularak acı hissetmemesi sağlanır. Daha sonra kistin deri altına gömülmüş olan kıl dönmesi çıkartılarak kesik atılan yer temizlenir. Daha sonra kuyruk sokumu bölgesinde ki kistin sterilize edilerek yara bandı ile kapatılır. Daha sonra doktor tavsiyesi ile o bölgenin tekrar iltihap kapmaması için, antibiyotik ilaç tedavisine başlanır. Genellikle kıl dönmesi temizlendikten sonra kişi herhangi bir ağrı hissetmez. Ancak ağrının hissedildiği durumlarda doktorun tavsiyesi ile ağrı kesici atılabilir. 
]]>
Kuyruk Sokumu Delik https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-delik.html Sat, 01 Dec 2018 04:49:24 +0000 Kuyruk Sokumu Delik, her insanın başına gelebilen ürkütücü rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu bel bölgesinin kalça hizasındaki orta kısmında olan çukur bölgedir. Erkeklerde bu hastalık daha çok görülür. Kuyruk sokumu deliği d Kuyruk Sokumu Delik, her insanın başına gelebilen ürkütücü rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu bel bölgesinin kalça hizasındaki orta kısmında olan çukur bölgedir. Erkeklerde bu hastalık daha çok görülür. Kuyruk sokumu deliği diğer adı kıl dönmesidir. Kuyruk bölgesinde oluşan delik ar arda dizili şekilde görülür. Sayısı fazla olur. 20 delikten fazla görülebilir. Kalçaya kadar delik uzar. Ciddi hastalık olduğu için erken tedavi olunmalıdır. Ameliyat ile hastalıktan kurtulmuş olunur. Kuyruk sokumu delik olan bölgesinde kist varsa kişide kıl dönmesi görülür. Kıl dönmesi ile oluşan delik yerlerinde iltihap oluşur. Kıllar sürekli çoğalır ve uzar. Kıllar kesildikçe delikler görülür. Kuyruk sokumunda oluşan ağrı arttıkça iltihap, yara ve apse oluşmaya başlar. Kıl dönmesi olan bölgede kötü koku oluşur ve kanama görülür. Kaşıntı oluşur. Kaşıntı sürekli olduğu için deri tahriş olur. Deri kanaması oluşur. Ameliyat ile hastalıktan kısa sürede kurtulmuş olunur.

Kuyruk sokumu delik nedenleri

Kıl dönmesi olarak bilinir ve halk arasında yaygın hastalıktır. Kişiler bu hastalığa yakalandığı zaman ciddi sağlık sorunu yaşar. Kuyruk sokumu delik hastalığı kişide bir çok sebepten dolayı vücudunda oluşur. Banyodan sonra vücudun ıslak kalması ve vücudu tam kurutulmadan giysilerin giyinilmesi kıl dönmesini oluşturur. Sürekli havuzda yüzen kişide kuyruk sokumunda delik görülür. Uzanarak oturan kişide kuyruk sokumunda delik oluşur. Arkaya doğru yarı yayılarak oturan ve uzanan kişide kuyruk sokumunda delik görülür. Saatlerce hareket etmeden oturan kişide kıl dönmesi oluşur. Uzun süre araba kullanan kişide kuyruk sokumunda delik görülür. Çok yürüyen ve bisiklete binen kişide kıl dönmesi görülür. Kilo ve obezite olan kişide kuyruk sokumunda delik oluşur. Dar elbise giyen kişide kıl dönmesi oluşur.
]]>
Kuyruk Sokumu Akıntısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-akintisi.html Sun, 02 Dec 2018 03:54:37 +0000 Kuyruk sokumu akıntısı: Bu hastalığın en büyük nedeni kıl dönmesidir. Kuyruk sokumunda meydana gelen ağrılar çok önemlidir ve hafife alınmaması gerekir. Çünkü vücutta bazı rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bu ra Kuyruk sokumu akıntısı: Bu hastalığın en büyük nedeni kıl dönmesidir. Kuyruk sokumunda meydana gelen ağrılar çok önemlidir ve hafife alınmaması gerekir. Çünkü vücutta bazı rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bu rahatsızlıklarda vücutta ciddi problemlerin meydana gelmesine neden olur. Vücudun en önemli merkezi yerlerinden bir tanesi de kuyruk sokumudur. Çünkü kuyruk sokumu hem vücudun yükünü hem de kişilerin taşımış olduğu eşya yüklerini taşır. Kuyruk sokumunda meydana gelen herhangi bir hasar ya da kuyruk sokumumda ağrı oluşumu bir hastalık belirtisidir. Bu yüzden kişinin hemen önlemini alması gerekir. Kuyruk sokumu akıntıs; kuyruk sokumu meydana gelen bölgedeki kıllar kişinin vücudundan dışarı çıkamaz. Derinin içerisine giren kıllar ise burada büyüme yaparak akıntı oluşumuna neden olur.

Kuyruk sokumu akıntısı dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü kişinin hareketlerinde sınırlama ve aksamlara neden olabilir. Bunun yanında kişinin günlük hayatında yapmış olduğu oturma, kalkma, uzanma hatta yürümesine dahi engel olabilir. Bu yüzden kesinlikle kuyruk sokumu akıntısı hafife alınarak önemsizmiş gibi görülmemelidir. Hemen bir doktora giderek muayen olmalı ve akıntınızın nedeni anlaşılmalıdır.

Kuyruk sokumu akıntısı belirtileri:

İlk başlarda hafif ağrı ve sızı ile başlayan bu akıntı oluşumu ilerleyen zamanlarda daha büyük problemlerin oluşumuna neden olur. Ayrıca akıntıyla birlikte ağrı ve iltihaplanma da gözlemlenir. Sarımsı bir renge benzeyen bu ağrı etrafa oldukça kötü bir kokunun yayılmasına neden olur. Bununla birlikte kuyruk sokumu akıntısının oluştuğu bölgede kızarıklık, ağrı, morarma ve şişlik meydana gelebilir.

Ayrıca iç çamaşırların vücudu sıkması akıntının çamaşırı kirletmesine neden olur. Bununla birlikte bulantı, kusma, hareket kaybı, hareketlerde zorlanma, terleme, ateş vb. durumlar kuyruk sokumu akıntısını belirtileri arasında yer alır.

Kuyruk sokumu akıntısı tedavisi:

Kuyruk sokumu akıntısı dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Ayrıca hijyene ve temizliğe karşı da çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kuyruk sokumunda akıntının oluştuğu her bölgenin enfeksiyon kapma riski taşır. Bunun içinde yaraya özenle davranmak gerekir. Kuyruk sokumu akıntısının cerrahi müdahale dışında başka bir tedavisi yoktur. Bu ameliyata da kendi doktorunuz karar verir. Ameliyat esnasında da doktorunuzun çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü akıntının olduğu bölge çok hassas ve hijyene dikkat edilerek müdahale edilmesi gerekir.
]]>
Hemoroid Kuyruk Sokumu Ağrısı Yaparmı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/hemoroid-kuyruk-sokumu-agrisi-yaparmi.html Sun, 02 Dec 2018 12:52:30 +0000 Hemoroid Kuyruk Sokumu Ağrısı Yapar mı, Hemoroid basurun bir diğer adıdır. Kuyruk noktası çıkışında geliştiği için kuyruk sokumu ağrısı yapar. Hemoroidin kuyruk sokumuna ağrı yapmasının nedeni kabızlık problemi olaca Hemoroid Kuyruk Sokumu Ağrısı Yapar mı, Hemoroid basurun bir diğer adıdır. Kuyruk noktası çıkışında geliştiği için kuyruk sokumu ağrısı yapar. Hemoroidin kuyruk sokumuna ağrı yapmasının nedeni kabızlık problemi olacağı gibi, aynı zamanda normal doğum ile birlikte kuyruk sokumunda baskı oluşması ve doğum yapan kişide zorlamadan dolayı hemoroid oluşmasıdır. Bu nedenle hemoroid ağrısı ilk olarak kuyruk sokumunda gerçekleşir. Hemoroid bağırsakların zorlanmasından ve kabızlık şikayetinden de meydana gelmektedir. Daha çoğunlukla normal tuvalet yerine klozet kullanan kişilerde ve sürekli masa başında oturarak çalışan kişilerde hemoroide bağlı olarak kuyruk sokumu ağrısı meydana gelir. Hemoroid kuyruk sokumu ağrısı yapar mı diye sorulan bir çok soruda hemoroid kuyruk sokumu ağrısı yapar cevabını alabilmek mümkündür. 

Hemoroid Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi

Hemoroid bir bağırsak problemidir. Bağırsakların yeteri kadar çalışmamasından kaynaklanır. Kuyruk sokumu ise, sırtımızda bulunan omurların son bitiş noktasıdır. Hemoroid kuyruk sokumu ağrısı yapar mı sorusu, hemoroid bağırsaklarda oluşan bir rahatsızlık olduğu için kuyruk sokumunu da etkiler şeklinde cevaplanabilir. Bu nedenle tedaviye bağırsaklardan başlamak gerekir. Dengeli ve düzenli beslenmek ve bol bol su tüketmek bağırsakların temizlenmesini ve düzene girmesini sağlar. Bunun yanı sıra sert ve beton zeminlerde oturmamak ve bir süre ortopedik oturma simitlerinde oturmak, kuyruk sokumu ağrısını zaman ile yok edeceği gibi hemoroid problemine de çözüm getirecektir. Hemoroid kuyruk sokumu ağrısının kaybolmasının tek yolu kişinin kabız olmaması ve bağırsakları gereksiz yere yormamasıdır. Bu nedenle tüketilen besin kaynaklarının doğal ve bitkisel olmasına özen gösterilmeli ve paketlenmiş hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. 
]]>
Kuyruk Sokumu İltihabı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-iltihabi.html Mon, 03 Dec 2018 07:50:48 +0000 Kuyruk Sokumu İltihabı; kuyruk sokumu omurgaların bitip kalçanın başladığı yerdir. Kuyruk sokumu iltihabı ise genellikle kıl dönmesinden kaynaklanır. Bu nedenden dolayı da kadınlardan çok erkeklerde görülen bir rahatsızlıkt Kuyruk Sokumu İltihabı; kuyruk sokumu omurgaların bitip kalçanın başladığı yerdir. Kuyruk sokumu iltihabı ise genellikle kıl dönmesinden kaynaklanır. Bu nedenden dolayı da kadınlardan çok erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Buda vücutlarında bulunan yoğun kılllardan kaynaklanmaktadır.  

Kuyruk sokumu iltihabı nedenleri; kuyruk sokumu iltihaplanma nedenlerinin başında kıl dönmesi gelir. Daha sonra uzun süre hareket etmeden oturmak, fazla kilolar, hijyen koşullarının yetersiz olmasından kaynaklanan bir hastalıktır. 
Kıl dönmesinin oluşma şekli ise, kuyruk sokumundaki kılların yüzeye çıkmayıp yada çıkamayıp derinin altında yerleşerek kıvrılır ve o bölgede büyümeye başlar. Bu da o bölgede yani kuyruk sokumu bölgesinde iltihaplanmaya neden olur.

Kuyruk sokumu iltihabı belirtisi; İltihaplanma oluşan bölgede kızarıklık, şişlik, arar ara şiddetli ağrılar, iltihap oluşan bölgeden sarı renkte bir akıntının gelmesi, kötü koku, kuyruk sokumunda ki iltihaplı bölgede elle hissedilebilir sert bir doku. Ayrıca  kuyruk sokumu iltihaplanması tedavi edilmez ise ilerler ve ateş,  terleme, titreme, bulantı ve kusma gibi belirtiler oluşur. 

Kuyruk sokumu iltihabı tedavisi; kuyruk sokumunda yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden biri var ise mutlaka doktora gidip muayene olunmalıdır. Çünkü zamanında müdahale edilmez ise iltihap tüm vücuda yayılarak daha ciddi sorunlara sebep olur. Ayrıca kuyruk sokumunun tedavisi genellikle cerrahi müdahaledir. Ancak başlangıç aşamasında ise doktor öncelikle kıl dönen bölgeyi temizleyerek içindeki iltihabı boşaltır. Bu iltihabı boşaltırken de hijyen kurallarına uyulmalıdır. Çünkü kuyruk sokumundaki iltihap boşaltırken tekrar enfeksiyon kapıp iltihaplanabilir.

Ancak kuyruk sokumundaki iltihaplanmasında kıl içe  doğru gömülmüş ve kıvrılmış ise yine  iltihap boşaltılır ve daha sonra cerrahi müdahale ile kıl kökünden çıkartılır. Daha sonra yani cerrahi işlemden sonra hastaya ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Ayrıca kuyruk sokumu iltihabı olan kişi cerrahi müdahaleden sonrada o bölgeyi temiz ve kuru tutmaya özen göstermelidir.
]]>
Kuyruk Sokumu Kalça Ağrısı https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kalca-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 04:32:58 +0000 Kuyruk Sokumu Kalça Ağrısı, en sık rastlanılan rahatsızlıklardan biridir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha sık karşılaşılır. Bunun nedeni kadınların normal doğum esnasında bebeğin doğumu ile birlikte kuyruk sokumuna Kuyruk Sokumu Kalça Ağrısı, en sık rastlanılan rahatsızlıklardan biridir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha sık karşılaşılır. Bunun nedeni kadınların normal doğum esnasında bebeğin doğumu ile birlikte kuyruk sokumuna ve kalçaya baskı yapması nedeni ile bu bölgenin zedelenmesi sonucu meydana gelir. Hatta zor doğumlarda kuyruk sokumu kalça ağrısı kalıcı hasarlar bile bırakabilir. Bunun yanı sıra bel fıtığı olan kişilerinde kuyruk sokumu kalça ağrısı oluşur. Bunun nedeni ise, kalça bölgesinden kuyruk sokumuna kadar uzanan siyatik sinirleridir. Bu sinirlerin sıkışması durumunda kuyruk sokumu kalça ağrısı meydana gelir. Siyatik siniri kuyruk sokumu ile kemik arasından geçerek kalçanın ortasına doğru uzanır. Bu nedenle bu bölgede ki siyatik sinir sıkışması kuyruk sokumu ve kalça ağrısına neden olacağı gibi aynı zamanda kalçadan ayak parmak uçlarına kadar da vücudun bir çok yerini etkiler. Ancak bu durumdan en çok kuyruk sokumu kalça ağrısı etkilenir. 

Kuyruk Sokumu Kalça Ağrısı Nasıl Geçer Tedavisi

Öncelikle hastalığın teşhisi ve tanısı koyulabilmesi için uzman bir doktora başvurup gerekli tetkiklerin yapılması ve muayene olunması şarttır. Yanlış bir müdahale hastanın vücudunda kalıcı hasarlara yol açabilir. Bunun yanı sıra doktorun tavsiye ettiği antienflamatuar kremler ile kalça ve kuyruk sokumu bölgesi masaj yapılarak sürülmelidir. Doktor tavsiye ederse, ağrı kesiciler ve B vitamini takviyesi alınabilir. Kuyruk sokumu kalça ağrısı siyatik sinir sıkışmasına bağlı olarak gelişim göstermiş ise, bu bölgede ödem ve şişlik de meydana gelmiş olabilir. Bu nedenle mutlaka doktor denetiminde fizik tedavi uygulaması yapılarak bu bölgedeki ödem ve şişlik azaltılmalıdır. Bazı durumlarda nadiren de olsa kas güçsüzlüğü ile de karşı karşıya kalabilmek mümkündür. Bu nedenle kuyruk sokumu kalça ağrısı yanı sıra kas güçsüzlüğü de yaşanırsa fizik tedavi uygulamasında özel cihazlar ile kas gücü arttırılmaya çalışılmalıdır.
]]>
Kuyruk Sokumu Kemiği Batması https://www.kuyruksokumu.gen.tr/kuyruk-sokumu-kemigi-batmasi.html Tue, 04 Dec 2018 14:29:10 +0000 Kuyruk sokumu kemiği batması, düşme çarpma sert bir hareket gibi sonuçlar ile kuyruk sokumu kemiğinde meydana gelen ağrılı ve sancılı bir problemdir. Kuyruk sokumunda yer alan kemikler çok hassas ve çok kırılgan bir yapıya sah Kuyruk sokumu kemiği batması, düşme çarpma sert bir hareket gibi sonuçlar ile kuyruk sokumu kemiğinde meydana gelen ağrılı ve sancılı bir problemdir. Kuyruk sokumunda yer alan kemikler çok hassas ve çok kırılgan bir yapıya sahip olduğu için herhangi bir bir ufak çarpma sonucunda bile zedelenerek hasar görebilir. Kuyruk sokumu kemiği batması çok uzun süre boyunca aynı şekilde oturmak nedeni ile de ortaya çıkabilir. Oturarak çalışan kişiler açısından bu nedenle büyük bir problem olan bu hastalık bazen kendi kendine geçebilmek ile birlikte bazen de tedavisi yapılmadan geçmemektedir.

Kuyruk sokumu kemiği batması kadınlarda erkeklere nazaran 5 kat daha fazla yaşanmaktadır. Nedeni ise kadınlarda meydana gelen pelvis yapısının kuyruk sokumu bölgesini daha savunmasız bırakmasından kaynaklanmaktadır. Hamile kadınların yaşama ihtimali ise diğer kadınlara göre çok daha fazladır. Çünkü bu bölgeye doğru oturunca özellikle daha fazla gelişen baskı ile ağrı hissi yaşatır. kuyruk sokumu kemiği batması ağrısı genel anlamda oturumca ortaya çıktığı gibi bir de düşme gibi durumlarda da kendi kendine gelişmesi de mümkündür. Bu ağrıların daha az hissedilmesini sağlamak amacı ile yan yatılabilir. Çok ağır taşımaktan kaçınılmalı ve sert zemin üzerinde oturmamak gerekir. Kuyruk sokumu kemiği batması durumunda her ihtimale karşı çok fazla zaman kaybetmeden uzman kişiler tarafından tedavisine başlanmalıdır. Çünkü bu tip ağrılar uzman tarafından incelenmesi gerekecek ciddi ağrılardır. Hastaların simit şeklindeki minderlerde oturması sağlanabilir. Ve bu hastalar klozet tipindeki tuvaletlere yönlendirilir. 
]]>