Bel Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel kuyruk sokumu ağrısı, İki pevlis kemiğinin arasından aşağı doğru üçgen yaparak uzanan omuriliğin sonunda bulunan kemik yapısı; kuyruk sokumu oluşturur. Bel kuyruk sokumu ağrısı koksigodini olarak isimlendirilir. İnsanlar tarafından büzdüm kemiği olarak bilinen kuyruk sokumu ön bölgeye doğru hafif eğrilik yapar. Bel kuyruk sokumu ağrısı insanlarda bazen hafif rahatsızlık oluşturur. Bazen de aşırı ağrıya neden olur.

Özellikle bayanların şikâyetleri arasında yer alan bu durum hasta için oldukça can sıkıcıdır. Hastalarda çoğu zaman travma şikâyeti oluşmaz, ağrı yukarı bel kısmına doğru yayıldığından hastalığın nedeni bel sorunlarına bağlanır. Oturulan yerin sert oluşu ağrıyı artırır, bu nedenle özel üretim simit minderler hastanın konforunu artırır. Bel kuyruk sokumu ağrısını azaltmak için hastanın ağır yük kaldırmaması, yumuşak zeminlere oturması, yatarken yan yatması, masaj ve fizik tedavi uygulamaları yapılabilir.

Sırtın desteklenmesi, dik duruşun sağlanması, omurilik ve sinir yapısının korunması, kalçalara eşit ağırlık dağıtılması gibi önemli işlevlere sahip olan kuyruk sokumu, rahatsızlandığında hareket bozuklukları, cinsel bozukluklar ve psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.


Bel kuyruk sokumu ağrısı neden oluşur?


Hareketsiz yaşam tüm hastalıklarda olduğu gibi bel kuyruk sokumu ağrısında da önemli bir nedendir. Bununla birlikte sürekli oturarak çalışmak, kaygan zeminlerde düşmek, uzun süre bisiklet kullanmak, attan düşmek gibi durumlar ile kazalar sonucu bel kuyruk sokumu öağrıları ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediğinde kronikleşebilen ağrı bazen de uzun yol yaşlıalarda, şöförlerde ve obezitelerde ortaya çıkabilir.


Bel kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer?


Ağrının kuyruk sokumundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için detaylı tetkik yapılmalıdır. Aksi halde ağrının altında başka sorunlar çıkabilir. Devamında silikon simit yastıkları sürekli yanınızda bulundurmanız gerekecektir. Gittiğiniz her yerde veya evinizde otururken birkaç ay bu yastığı kullanmanız gerekir. Ağrının oluş hikayesini biliyorsanız doktorunuz buna göre bir öneride bulunacaktır. Eğer tam olarak kuyruk sokumu ağrısı ise MR veya röntgen görüntüleme yöntemleri ile görüntü alınır, kırık, çatlak veya iltihabi bir durum var ise hekiminiz tarafından gerekli tedavi uygulanır.

Bel Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Hemoroid Kuyruk Sokumu Ağrısı Yapar mı?

Hemoroid Kuyruk Sokumu Ağrısı Yapar mı?

Güncel

Kuyruk Sokumu Kıl Temizliği

Kuyruk Sokumu Kıl Temizliği