Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer, kuyruk sokumu kemiği ağrısı tıp biliminde koksiks olarak adlandırılır. Kuyruk sokumu ağrısı düşme veya hafif kazalar ile incinmeden dolayı meydana gelmektedir. Uzun süre sert bir zeminde oturmak da kuyruk sokumu ağrılarının nedenlerindendir. Ağrının nedeni anlaşılamadığında doktorlar MR ve röntgen cihazlarına başvurarak ağrını kaynağını tespit etmeye çalışırlar. Araştırmalar sonucunda kuyruk sokumu kıllar ile kaplı bir bölge olduğundan kıl dönmelerinin tespiti yapılabilir veya herhangi bir kistle karşılaşılabilir. Tuvalet ihtiyacı giderilirken ağrı hissedilmesi, yumuşak bir zemine oturulmuş olmasına rağmen ağrı hissedilmesi, belden aşağısının hareket ettirilmesi durumunda hissedilen ağrı, belde ve sırtta hiçbir ağrı hissedilmezken sadece ağrıların kuyruk bölgesinde yoğunlaşmış olması kuyruk sokumunun giderilmesi gereken ağrılarıdır. Kuyruk sokumu ağrısı için ağrıyan bölgeye evde çözüm olarak masaj yaptırmak iyi gelir.


Kuyruk sokumu ağrıları nasıl geçer?

  • Anti epileptikler ve anti depresanlar doktor kontrolünde kuyruk sokumu ağrılarının geçmesi için kullanılabilmektedir.
  • Kuyruk sokumundaki ağrının nedeni kırık ise doktor hastaya ağrı kesici iğne yapılmasını sağlayarak ağrının geçmesini sağlayabilir.
  • Kuyruk sokumu ağrısını geçirmek için bir havluya buz sarılarak o bölgeye konulabilir bu sayede ağrılar hafifleyecektir.
  • Ağrı ve yangı önleyici özelliğe sahip parasetamol ilaçlar eczanelerden reçetesiz temin edilerek kullanılabilir.
  • Eğer ağrıların geçmesi için ameliyat gerekiyorsa mutlaka ameliyat olunmalıdır.
  • Kuyruk sokumu ağrılarının şiddetini arttırmamak için yorucu işlerde çalışmaktan kaçınılmalı ve ağır egzersizler yapılmamalıdır.
  • Ağrıyan bölgeye yangı önleyici ve ağrı kesici özelliğe sahip kremlerde sürülebilir.
  • Kuyruk sokumundaki ağrıların geçmesi için obezite hastalarının bir diyetisyene başvurmaları ve sağlıkları için diyet programı uygulamaları gerekir.
Kuyruk sokumu ağrıları nedenleri arasında kadınların doğum yaparken bu bölgenin de doğuma katılmasından kaynaklanan ağrılarda söz konusu olabilmektedir. Kuyruk sokumu ağrısı için fizik tedavi uzmanları yetersiz kalıyor ise bir ortopedi uzmanına gözükmekte fayda vardır. Ameliyat olmak ağrıları ya kökünden yok eder ya da çok hafif ağrılar kalır geriye. Kuyruk sokumundaki ağrılara aşırı kilolarda neden olabilir. Obezite hastalarında kuyruk sokumu ağrılarına sık rastlanmaktadır. Kalça bölgesine aşırı baskılar yapılmamalıdır bu da kuyruk sokumu ağrılarının nedenlerinden olabilir. Sinir sıkışmaları da kuyruk sokumunda sinirler olduğundan o bölgede ağrı yapabilir bu ağrılardan kurtulmak içinde bir nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni