Kalça Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kalça Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kuyruk sokumu Ağrısı, bu rahatsızlık daha çok düşme, kalçayı istem dışı bir yere çarpma durumunda oluşan bir ağrıdır. Kuyruk sokumu, oluşumu oldukça kırılgan, incecik kemiklerden oluşur. Kalça kemiği daha güçlüdür. Ancak kalçadaki kemiklerde meydana gelen ani darbelerde kuyruk sokumunda baskıya maruz kaldığından ağrının şiddeti artarak devam etmektedir. Kalçada meydana gelen baskılar sonucunda kalça kemiklerinde kırılma oluşabilir. Tabi bu ağrı çok şiddetli olacaktır.

Kalça Kuyruk sokumu Ağrısı Nasıl Olur? Batma şeklinde ve kalça kemiğinin oturmasıdır. Zeminle direk temas eden bu bölüme bir çeşit yastıklama görevi olan kalçada görülen ufak bir iltihaplanma durumu bile kuyruk sokumu bölgesinde şiddetli ağrılara sebep olabilir. Çalışma hayatını oturarak yapanlar için çok sıkıntılı bir durum olarak ortaya çıkar.

Kalçada meydana gelen bu sıkıntı, yolculuk yaparken, bir sinemaya giderken sürekli olarak oturma durumunda kalacağı için kuyruk sokumunda çok ağrı çekecektir. Ancak kalçada başlayıp kuyruk sokumunda hissedilen bu ağrılar bazen kendiliğinden geçebilir ya da bu sıkıntıdan kurulmak için tıbbi tedavi yapılarak hastalarda rahatlama sağlanabilmektedir. Enjeksiyonla yapılan tedavide, hasta seçimini yaparken çok dikkatli davranmak lazımdır. Enjeksiyonla yapılacak müdahalede öncelikle kuyruk sokumunda oluşan ağrının hangi tarafındaki parçada olduğunu tespiti yapılmalıdır. Bölge tam tespitten sonra x ışını verilerek enjeksiyon yapılır. Bu yöntem tam kalçada başlayıp kuyruk sokumuna inen ağrıyı tamamen önleyen bir yöntemdir. Enjeksiyon yöntemi iki seans olarak yapılması gerekmektedir. Şayet bu yöntemde sıkıntılar önlenemez ise cerrahi yöntemle bu sıkıntı çözülmelidir. Kalça kuyruk sokumu ağrısına erkeklere nazaran kadınlarda beş alt kat daha fazla rastlanmaktadır. Bunun sebebi, pelvis bölgesinde kuyruk sokumunun daha korumasız olmasından kaynaklıdır. Kalçada oluşarak, kuyruk sokumu ağrısı en çok hamile, bayanlarda olur. Bu ağrılar özellikle de oturulunca ortaya çıkmaktadır. Bu sıkıntıyı yaşayan hastaların, hiç vakit geçirmeden bir hekimden yardım alması çok doğru olacaktır.

Kalça Kuyruk Sokumu Ağrısı Yorumları

soru

İlker

19 Eylül 2018 Çarşamba

Yatakta uzanırken uzun süre boyunca bilgisayarla ilgileniyorum. Bu durum belimin ve kalçamın ağrımasına sebep oluyor. Görünmeyen şiddetli bir ağrı oluşmaya başladı. Böyle bir sorun karşısında ne yapmamı önerirsiniz? Her tarafım tutuldu resmen.

Cevap yaz
cevap

Özke

19 Eylül 2018 Çarşamba

merhaba bilgisayar gibi teknolojik cihazları kullanırken belirgin bir oturum şekli vardır. dik oturup göz hizasına gelecek şekilde karşınızda olmalıdır. yatar vaziyette bilgisayara bakmanız duruş bozukluğu yapacağından belirttiğiniz ağrılar meydana gelir. geç kalmadan bu pozisyonda bilgisayar kullanmayı bırakıp olması gerektiği şekilde başına geçmelisiniz. ayrıca en kısa sürede doktora gidip muayene olmalısınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuyruk Sokumu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kuyruk Sokumu Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Kuyruk Sokumu Kıl Dömesi Ameliyatsız Tedavi

Kuyruk Sokumu Kıl Dömesi Ameliyatsız Tedavi

Kuyruk Sokumu Düzeltme Yöntemleri

Kuyruk Sokumu Düzeltme Yöntemleri